Svijet

Neutronska terapija uništava ćelije tumora: Naučnici po prvi put pse i mačke IZLIJEČILI OD KARCINOMA

Ruski naučnici su, prvi put, izliječili mačke i pse od karcinoma po metodi bor-neutronske terapije pomoću ubrzavanja neutrona.

Neutronska terapija uništava ćelije tumora: Naučnici po prvi put pse i mačke IZLIJEČILI OD KARCINOMA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Neutronska terapija karcinoma jeste metoda selektivnog ubijanja ćelija malignih tumora većim brojem izotopa bor-10 i naknadnim zračenjem neutronskim snopom.

Bor apsorbuje neutrone, u ćeliji dolazi do nuklearne reakcije prilikom koje se oslobađa velika količina energije, što dovodi do uništavanja tumora.

Kako saopštava Budkerov institut za nuklearnu fiziku na kome je sprovedeno istraživanje, sibirski naučnici su psima i mačkama davali preparat koji sadrži bor, a koji je ozračen na neutronskom akceleratoru, nakon čega je primijećeno da se karcinom povlači i poboljšava opšte stanje životinja.

Pročitajte još

Ovo je prva “in vivo” (na živom organizmu) studija na sisarima, što je ozbiljan korak ka kliničkim ispitivanjima na ljudima.

U naučnom institutu pojašnjavaju da je u eksperimentu učestvovalo 15 mačaka i pasa sa malignim tumorom.

Eksperiment se provodio neposredno na organizmu životinja. Prije početka zračenja mačkama i psima dat je lijek koji sadrži bor, a zatim su ih uspavljivali i stavljali ispod akceleratora.

Zračenje je trajalo u prosjeku dva sata. Tokom zračenja praćeni su osnovni fiziološki parametri na životinjama.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Tokom 50 godina istraživanja, po cijelom svijetu sproveden je veliki broj eksperimenata, ali do sada nisu rađeni eksperimenti na sisarima uz primjenu akceleratora izvora neutrona. Mi smo apsolutni lideri u ovome. Efekat zračenja je dobijen ne samo na mačkama i psima, već se u budućnosti planira primjenjivanje i na zečevima i svinjama. U širem smislu to će biti obavezna faza u medicinskoj praksi – navode autori istraživanja.

Naučnici napominju da je ovaj eksperiment ranije mogao da se provodi samo na životinjama koje su prirodnim putem dobile tumor, a ne vakcinisanim životinjama, kao što je slučaj sa miševima iz laboratorije.

Kod mačaka i pasa se razvijaju slične vrste raka u istim organima kao i kod ljudi. Osim toga, biološke i terapeutske reakcije na tumore su sličnije reakcijama ljudskog tkiva, nego kod tkiva glodara.

Tokom 2023. godine i 2024. godine naučnici planiraju predklinička i klinička ispitivanja neuronske terapije carcinoma, prenosi Sputnjik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu