Društvo

Ni nas neće mimoići: Omikron soj se brže širi od delte, buster doza izuzetno bitna

Iako omikron soj još nije zvanično detektovan u Srpskoj i BiH, vjerovatno već cirkuliše i kod nas, a riječ je o varijanti korone koja brže dovodi do porasta broja zaraženih, te ponovnih infekcija kod onih koji su već imali kovid 19.

Ni nas neće mimoići: Omikron soj se brže širi od delte, buster doza izuzetno bitna
FOTO: SHUTTERSTOCK

U Institutu za javno zdravstvo RS kažu da iskustva zemalja sa registrovanim prenosom u zajednici, pokazuju da se omikron soj širi znatno brže od delta soja.

– Kod ovog soja, koji je registrovan u 89 zemalja, broj slučajeva se, kako je sopštila SZO, udvostručuje za 1,5 do tri dana. S obzirom na to da se omikron brzo proširio na ovoliki broj zemalja, neizbježno je da se i kod nas pojavi – naglašava za Srpskainfo načelnica Službe za epidemiologiju u IJZ RS dr Nina Rodić Vukmir.

Prema njenim riječima, još su ograničeni podaci o težini kliničke slike koju može da izazove ova varijanta, kao i o stepenu zaštite koju pružaju trenutno dostupne vakcine.

FOTO: INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVSTVO RS
FOTO: INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVSTVO RS

– Procjenjuje se da je rizik od ponovne infekcije omikronom 5,4 puta veći od onog kod delta varijante. Preliminarni podaci sugerišu da omikron soj može ciljati i inficirati tkiva unutar respiratornog trakta drugačijom brzinom nego delta i prethodne varijante korone. Tačnije, omikron soj poboljšanu prenosivost može da zahvali svojoj mogućnosti za inficiranje bronhalnog tkiva mnogo više nego pluća – objašnjava Vukmirova.

Pročitajte još

Najčešći simptomi ovog soja korone su hunjavica, glavobolja, kihanje, umor, bol u tijelu, noćno znojenje i grlobolja.

– To je bliže znakovima prehlade nego dosadašnjim sojevima. Još su ograničeni podaci o težini kliničke slike kao i o rizičnim grupama, a  trenutno se ispituje postoji li intenzivniji prenos i zaražavanje među mlađom populacijom, posebno malom djecom – ističe Vukmirova.

Dodaje da podaci iz posljednjih studija rađenih u Engleskoj, gdje se ominkron već značajno proširio, pokazuju da zaštita od preležane kovid infekcije pruža oko 19 odsto zaštite od omikron soja.

– To je, otprilike, isto kao sa dvije doze vakcine, za koje je procijenjeno da su oko 20 odsto efikasne protiv omikrona. Davanje buster doze povećava zaštitu i do 80 odsto. Iako je efektivnost vakcine manja protiv ove varijante, treća doza povećava nivoe neutrališućih antitijela skoro 100 puta. Dvije doze vakcine sa busterom, za sada, pokazuju značajan nivo zaštite u sprečavanju infekcije i vrlo visok stepen zaštite od srednjih i teških oblika bolesti. Isto važi i za osobe koje su i vakcinisane i preležale kovid – kaže Vukmirova.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Dr Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, podsjeća da je SZO omikron označila kao soj izrazite zabrinutosti i stavili u jedan poseban segment nadzora. Dodaje da, s obzirom na njegovo širenje u regionu i Evropi, treba očekivati da će se omikron pojaviti i kod nas, ako već nije.

– To što ga nismo detektovali, ne znači da nije u cirkulaciji. Mutacije korone i dalje će se dešavati, zbog čega treba da učinimo ono što je do nas, kako bismo dali doprinos u kontrolisanju same epidemije. A to je vakcinacija, nošenje maski, izbjegavanje većih gužvi, održavanje distance, ako se već nalazimo u gužvi – ističe za Srpaksinfo Šeranić.

Ništa bez poštivanja mera

Epidemiolozi upozoravaju da sama vakcinacija neće biti dovoljna da se zaustavi širenje nove varijante virusa. – U trenutnoj situaciji, samo vakcinisanje neće nam omogućiti da spriječimo uticaj omikrona, jer neće biti vremena za rješavanje problema nevakcinisane populacije. Pored nastavka vakcinacije, prioritet ostaje i pravilna upotreba maski za lice, sprečavanje gužve u javnim prostorima, smanjenje gužve u javnom prevozu, ostanak kod kuće kada ste bolesni, održavanje respiratorne higijene i osiguravanje odgovarajuće ventilacije u zatvorenim prostorima – objašnjava dr Vukmir.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu