Društvo

Ni plaćena praksa ne motiviše đake “To je sve pokazatelj lošeg kućnog odgoja i nezainteresovanosti, ali postoji i druga strana”

Da ni plaćena praksa ne motiviše đake da ispeku zanat potvrđuju poslodavci iz pojedinih grana privrede koji teško uspijevaju da nađu učenike koji bi nakon završetka školovanja ostali da rade u njihovim pogonima.

Ni plaćena praksa ne motiviše đake “To je sve pokazatelj lošeg kućnog odgoja i nezainteresovanosti, ali postoji i druga strana”
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić, koji je i vlasnik preduzeća “Krajina Klas” u okviru kojeg posluje i lanac pekara “Manja” kaže da u ovoj godini nisu obezbijedili nijednog učenika za plaćenu praksu.

– Idu u školu i pitanje je da li ih uopšte interesuje da kada završe školovanje negdje rade. Apsolutno nije normalno da djeca koja idu u školu odbijaju prilike da rade u dobroj firmi, i da zarađuju 70 odsto plate nekog radnika koji već zna posao i tu radi, a to je sve pokazatelj lošeg kućnog odgoja, lijenosti i nezainteresovanosti – tvrdi Trivić.

Pročitajte još

Kako on objašnjava, škole su uradile sve što su mogle da obavijeste učenike, međutim, nezainteresovanost đaka ipak prevladava. Kako ističe, postoji i druga strana, jer đaci metalskih škola rado idu na praksu, a poslodavci su veoma zadovoljni.

– Neke naše analize pokazuju da se više od 90 odsto radnika koje zapošljavamo nije školovalo za taj posao, što predstavlja ogroman iznos novca koji je država uludo potrošila školujući đake za poslove za koji oni neće da rade – rekao je Trivić.

Ruže ne cvjetaju ni ugostiteljima koji niti imaju kadra niti ima zainteresovanih da ispeku ovaj zanat.

– Ugostiteljstvo ulazi u zanate koji izumiru. Ove godine u Banjaluci upisan samo jedan razred za smjer konobar, što je premalo, jer nema šanse da 30 učenika pokrije cijeli grad – kaže član Udruženja poslodavaca turizma i ugostiteljstva “Horeka” Zlatan Tatić.

On ističe da su tražili i pomoć grada kako bi prevazišli problem nedostatka kadra.

– Učenika u svom restoranu nemam. Niti ko zove niti ko pita za praksu. Prošle godine smo imali jednog ili dva učenika, a jednog smo kada je završio školu ostavili da radi. Odmah je dobio zaposlenje – rekao je Tatić.

Direktor Poljoprivredne škole Banjaluka Bojan Bakal slaže se da djeca izbjegavaju zanate, a kada je riječ o praksi pojašnjava da veći dio učenika obavlja praksu u samoj školi.

– U prvom i drugom razredu se obavlja praktična nastava u školi, gdje se upoznaju sa osnovnim segmentima, a već u trećem odnosno ako je zanimanje četvrtog stepena obavljaju praksu kod poslodavca. Prije dva dana potpisan je ugovor sa “Tropikom”, gdje naši učenici obavljaju plaćenu praksu za zanimanje mesara – rekao je Bakal.

Krk

Direktor Ugostiteljsko – trgovinsko – turistička škole u Banjaluci Boris Spasojević rekao je da su učenici ove škole prije pandemije praksu obavljali i na ostrvu Krku, a za odlazak tamo vladalo je veliko interesovanje. Kako dodaje, u ovu školsku godinu upisali su sedam odjeljenja, od kojeg su dva kulinarska tehničara, dva turistička, dva kuvara trećeg stepena i jedno odjeljenje ugostiteljskih tehničara, piše Glas Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije