Društvo

“Nije davala znake života, a oči su joj bile ŠIROM OTVORENE”: Skiper iz Foče o nedavnoj nesreći na Tari

Skiper fočanskog Rafting centra “Drina-Tara” Dejan Radović, koji je nedavno uz pomoć kolega spasao Beograđanku Jelenu Veličković od utapanja u Tari, ističe da nema razloga za strah na čamcu kada se poštuju sve bezbjednosne mjere raftinga, kao i nepisano pravilo da se u maju koristi kraća relacija spusta.

“Nije davala znake života, a oči su joj bile ŠIROM OTVORENE”: Skiper iz Foče o nedavnoj nesreći na Tari
FOTO: SRPSKAINFO

Radović podsjeća da je Beograđanka, koja se sa grupom turista iz Srbije prevrnula na buku Borovi, na dionici Tare koju fočanski rafteri u maju zbog velikog vodostaja ne koriste, plutala bez svijesti oko tri kilometra i da su je jedva vratili u život.

Bilo je zastrašujuće. Nije davala nikakve znake života, nije imala puls, a oči su joj bile širom otvorene. Izvukli smo je u čamac, a zatim je iznijeli na jednu platformu na obali i oživljavali smo je 20 minuta, nakon čega je počela da daje znake života i da izbacuje vodu – priča Radović.

On ističe da se pri ovako velikom vodostaju obavezno treba koristiti kraća staza, te da se ne bi smjeli zaobilaziti domaći rafting klubovi, koji posjeduju iskusne vozače čamaca sa međunarodnim licencama.

Pročitajte još

Radović napominje da je prije polaska čamca obavezno održati brifing sa turistima da bi im se pojasnila pravila ponašanja na čamcu i u slučaju prevrtanja čamca.

– Kada ispadnu, uvijek treba da se okreću na leđa, nikad naprijed, da se puste nizvodno da ih nosi voda, jer nema plivanja. Noge treba da su im okrenute nizvodno, u slučaju da ih voda nosi na kamen ili stijenu da se mogu odgurnuti – rekao je Radović i dodao da svaki njihov skiper ima bezbjednosno uže da ih može privuću, a potrebno je da isplivaju na mjestima gdje je voda mirna.

Foto: Srna
Foto: Srna

Član Upravnog odbora Udruženja rafting klubova “Tara i Drina” Željko Milutinović ističe da fočasnki skiperi, osim što posjeduju licence Svjetske rafting federacije /IRF/ i Ministarstva saobraćaja Republike Srpske, imaju veliko iskustvo i poznaju Taru kao svoj džep.

– Pojedini imaju 150 spustova u toku sezone. Takođe, bitno je da su čamci registrovani, da raspolažemo opremom po evropskim standardima- kacige, prsluci, neoprenska odijela, da posvećujemo baš mnogo pažnje bezbjednosti i ugodnom boravku gostiju – navodi Milutinović.

On napominje da nije preporučljivo dolaziti na rafting u sopstvenom aranžamanu i svima koji vole ovaj vid adrenalinskog ugođaja preporučuje da se obavezno obrate nekom od fočanskih rafting klubova.

– Tara je rijeka koja je svakog dana drugačija, tako da se desi da u toku noći padne kiša i podigne nivo za metar ili se nivo spusti za metar. Rijeka je varljiva, planinska, nije joj nikad vjerovati, ali kad preduzmemo sve mjere bezbjednosti i imamo dobru opremu, dobre skipere, a mi to imamo, onda nema nikakvih problema – kaže Milutinović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu