Stručnjaci već dugo upozoravaju da budemo pažljiviji u kuhinji, jer način na koji peremo posuđe, kao i vrste dasaka za sečenje, kašika ili mutilica koje koristimo, mogu uticati na naše zdravlje.
Postoji određeni pribor koji mnogi od nas imaju u kuhinjskim fiokama, a koji bi trebalo izbaciti. Riječ je o predmetima napravljenim od crne plastike, prenosi klix.ba
Godine 2018. biohemičar Andrew Turner sa Univerziteta u Plimutu objavio je istraživanje koje je otkrilo da se pojedini kuhinjski predmeti prave od recikliranog elektronskog otpada, što je vidljivo kroz visoke nivoe usporivača plamena. Ispostavilo se da se u materijalu nalaze hemikalije pronađene u kućištima računara i televizora, koji se recikliraju i tretiraju usporivačima plamena kako bi se smanjila zapaljivost.
Ova crna plastika koristi se za proizvodnju jeftinog kuhinjskog pribora – lopatica, kašika za serviranje, mutilica i slično.
Toplota može izazvati prelazak štetnih hemikalija iz ove plastike u hranu. Hemikalije u usporivačima gorenja mogu poremetiti hormonalni sistem tela, a istraživanja sugerišu da mogu biti povezane sa dijabetesom, bolestima štitne žlijezde ili čak rakom.
Studija koju je prošlog mjeseca objavila organizacija „Toxic-Free Future“ pokazala je da kuhinjski pribor ima najviše nivoe usporivača plamena u poređenju sa drugim testiranim potrošačkim proizvodima.
Igračke za djecu su takođe visoko rangirane na listi, jer, kako navodi Megan Liu, naučna menadžerka u Toxic-Free Future i prvi autor studije: „Kada koristite predmete od crne plastike, postoji rizik od kontaminacije.“
Iako reciklaža različitih vrsta plastike djeluje kao dobra ideja, pokazalo se da to možda nije najpametniji izbor.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu