Društvo

"Nijedno dijete nije bilo na respiratoru" Vukomanović tvrdi da je broj zaraženih mališana povećan zbog novih sojeva

Kardiolog sa Instituta za majku i dijete Vladislav Vukomanović izjavio je danas da novi sojevi korona virusa povećavaju broj djece koja oboljevaju od ove infekcije.

učenici
FOTO: R. GETEL/RAS SRBIJA

Imaju povišenu tjelesnu temperaturu, žale se na glavobolju, curenje nosa, zapušen nos, bolove u zglobovima i mišićima. Simptomi koji se umnogome preklapaju i sa gripom i sa koronom, ali je najvjerovatnije povećan broj djece koja se zaražavaju upravo ovim novim sojem – rekao je Vukomanović za RTS.

Pročitajte još

Vukomanović je rekao da je to loša vijest i da su djeca prenosioci bolesti svojim bakama, djedovima i roditeljama, ali da je dobra vijest to što u Institutu za majku i dijete nema zbrinjavanja teško oboljele djece, odnosno, da njihov broj nije u porastu.

On je dodao da se, kao i kod odraslih, i kod djece sa nekim drugim bolestima javljaju teže kliničke slike.

– Prije svega kod djece sa neurološkim oboljenjima, hematološkim oboljenjima, urođenim srcanim manama, imunodeficijencijama. Znači, teže forme bolesti, ali najteža forma bolesti je multisistemski inflamatorni sindrom, upala svih organa i organskih sistema kod djece. Veoma teška klinička slika – naglasio je Vukomanović.

On je naglasio da je u Institutu za majku i dijete dosad liječeno oko 40 djece sa takvom teškom klinickom slikom koja uglavnom zahtjeva zbrinjavanje na odjeljenjima intenzivne njege, ali i naglasio da nijedno dijete nije bilo na respiratoru.

– Izliječenje kod te djece je bilo potpuno i praktično su zdrava otpuštena kući i mogu reći da u tom nekom kratkoročnom periodu praćenja nije bilo nekih težih sekvela te veoma opasne forme bolesti izazvane SARS – istakao je Vukomanović.

Iz KBC “Dr Dragiša Mišović” je u Institut za majku i dijete prebačena djevojčica stara dvije godine, a Vukomanović je rekao da je ona imala znake preteće respiratorne insuficijencije i da je zahtjevala primjenu terapije kiseonikom i antibioticima.

– Nekoliko djece se u toku mjeseca prevede iz bolnice ”Dragiša Mišović” u našu ustanovu. Imamo dežurno kovid odjeljenje i kovid intenzivnu njegu. Broj te djece nije veliki. Jesu teže forme bolesti koje više podsjećaju na simptomatologiju kod odraslih. Manifestuje se, prije svega, teškom upalom pluća. Izliječenje je uglavnom potpuno, osim ako se ne radi o djeci sa komorbiditetom ili nekim težim neurološkim ili drugim oboljenjima – naveo je Vukomanović.

Istakao je da je teško, ali ne i nemoguće navesti decu da primenjuju preventivne mere i nose maske.

“Ukoliko se jave simptomi bolesti i postoji sumnja da se radi o kovid infekciji, treba napraviti kućnu izolaciju i ne treba mešati sa ostalim članovima porodice. Znamo da je karantin 10 dana i to treba ispoštovati”, naglasio je Vukomanović.

U Institutu za majku i dete vakcinacija zaposlenih je počela 9. januara, a Vukomanović je rekao da je vakcinacijom nedvosmisleno postignut kolektivni imunitet u Institutu, što im je pomoglo da nesmetano rade.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu