Kultura

Ninoslav Mitrović o romanu “Vrapci u oluji”: Priča o običnom čovjeku u poslijeratnom periodu

Istorijski roman Ninoslava Mitrovića “Vrapci u oluji”, koji govori o dešavanjima poslije Prvog svjetskog rata na granici Srbije i Bugarske, objavljen je nedavno u izdanju izdavačke kuće “Imprimatur”.

Ninoslav Mitrović o romanu “Vrapci u oluji”: Priča o običnom čovjeku u poslijeratnom periodu
FOTO: TAJANA DEDIĆ STAROVIĆ

Na ovoj knjizi počeo je raditi 2017. godine, a nakon pauze od gotovo dvije godine, rad na rukopisu nastavio je prošle godine i završio ga do jeseni.

Roman “Vrapci u oluji” govori o Bogdanu Prvuloviću, bivšem kapetanu srpske vojske, koji se nakon Prvog svjetskog rata bori da spoji kraj s krajem i prehrani porodicu. To, međutim, u poslijeratnom periodu nije lako, jer mnogo stvari ne zavisi od njegove volje, želje i sposobnosti. Kad se nađe u ćorsokaku, prihvata prvu ponuđenu ruku koju mu pruža njegov nekadašnji saborac. Međutim, taj izbor mijenja sve i pokreće lavinu događaja, odnosno oluju iz naslova, koja u svoj vrtlog hvata i glavnog junaka, ali i ostale likove koji su sudbinski povezani s njim.

– Ovaj roman je drugačiji od moje prethodne dvije knjige koje pripadaju horor žanru. Za razliku od njih, knjiga “Vrapci u oluji” je istorijski roman, ali i psihološki, pritom podjednako i drama i triler. U njoj takođe ima i elemenata detektivskog, odnosno kriminalističkog romana – kaže Mitrović.

Kako objašnjava, sva njegova djela su plod mašte. Ništa od onoga o čemu pripovijeda se nije desilo, niti je ijedan lik stvaran.

– Istina, radnja romana “Vrapci u oluji” se dešava u autentičnom ambijentu, a to je pogranični kraj Srbije i Bugarske. Jednom prilikom sam ovaj roman, dok je još bio rukopis u nastajanju, nazvao “južnokorejskim vesternom u istočnoj Srbiji”. Razlog je taj što je roman isprva zamišljen kao vestern, odnosno antivestern, koji govori o izdaji i osveti kroz slojeviti i kompleksni narativ južnokorejske kinematografije 21. vijeka. Naravno, ovo je ipak domaći roman, prilagođen ambijentu i vremenu u kom se radnja odvija – objasnio je on.

Radnja romana se dešava dvadesetih godina dvadesetog vijeka, neposredno nakon Prvog svjetskog rata, te nije u pitanju klasični ratni roman.

– On više analizira ono što nakon rata ostaje, a to su lične bitke koje nastavljaju da se vode unutar svakog ko je u ratu učestvovao. Bar u većini onih koji pokušavaju da se na pošten način snađu i prilagode novom vremenu, kakav je i glavni junak ovog romana koji ne želi ništa preko svojih zasluga i sposobnosti – rekao je Mitrović.

Glavni junak njegovog romana je neko ko se nakon rata vratio u svoju zemlju kao pobjednik i oslobodilac. Međutim, u novoformiranoj kraljevini, ostaje bez čina i posla. Postaje nevidljiv i nebitan državi za koju je krvario. Prinuđen je da se snalazi kako zna i umije, vodi svakodnevnu unutrašnju borbu zbog toga, praveći na kraju izbor koji ima previsoku cijenu. Tu se, međutim, njegova borba ne završava. Protivnici su i dalje tu, među kojima najveći ostaje ipak on sam.

– Otud i taj sukob sa samim sobom koji se provlači kroz gotovo cijeli roman. Meni je u pripovijedanju najvažnije prenijeti emocije i unutrašnju motivaciju svojih likova. Trudim se da se stavim u njihovu poziciju i suočim se sa njihovim pitanjima, izborima i odlukama, kao da su moji vlastiti. Smatram da se na taj način i čitaoci bolje saživljavaju s likovima. To je bio slučaj i sa glavnim likom ovog romana, gdje sam pokušao da dosegnem do tih unutrašnjih procesa koji ga pokreću u postavljenim okolnostima, i ne samo njegovih, jer tu su još mnogi likovi čije su odluke i motivacija bitne za ovaj roman – objašnjava on.

Glavni junak ovog romana pravi pogrešan izbor koji ga košta svega. On nema mogućnost da to ičim ublaži. Izbor koji je napravio seče stablo i pred junaka stavlja samo jedan put. Put osvete koja ne donosi smirenje, ali se mora izvršiti.

– Ovo je priča o malom, običnom čovjeku, koji je pritisnut nepravdom, i koji, kako sam već rekao, ne želi za sebe više od svojih zasluga i sposobnosti, ali je u tome osujećen i iz tog razloga prinuđen da posegne za ekstremnim mjerama. Ako napravimo paralelu sa današnjim vremenom, siguran sam da se mnogi mogu pronaći, bar svako ko sebe smatra malim, običnim čovjekom. Mnogi su zbog ratnih dešavanja ostali bez svega. Morali su započinjati život ne od nule, nego ispod nje. Mnogi su, nažalost, i četvrt vijeka od rata na istom mjestu. Mnogi su ostali bez posla, ili ne mogu da ga pronađu iako imaju i kvalifikacije i volju i sposobnosti. Mnogima je učinjena nepravda i svjedoci su nejednakosti koja se iz dana u dan produbljuje. Mnogi žive u strahu i frustraciji jer nemaju kontrolu nad vlastitim životima koji su u rukama imućnijih i moćnijih. Gledano iz tog ugla, ovo jeste univerzalna i svakodnevna tema jer živimo na prostoru koji je već vijekovima začarani krug frustracije, straha i neizvijesnosti, iz kog čini se, nema izlaza – kaže Mitrović.

Roman u prodaji

– Kreativan sam kad sam egzistencijalno stabilan. Pošto je već više od godinu dana ta stabilnost na klimavim nogama, tako je i moje pisanje nekim danima dobro, drugim manje. Trudim se ipak da održim formu, ako ništa, bar kao neku vrstu mentalne vježbe. Kad pišem, to je uvek rad na nekoliko ideja istovremeno, sve dok se ne uhvatim za jednu, najuobličeniju, na kojoj zatim radim bez ometanja – naglasio je Mitrović. Roman “Vrapci u oluji” čitaoci mogu kupiti na sajtu izdavačke kuće “Imprimatur”. Knjiga će biti u prodaji i širom BiH, a uskoro bi se trebala naći i pred čitaocima u zemljama regiona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu