Društvo

"Nisam mogao da ustanem iz kreveta, mjesecima sam se oporavljao" Igor je nulti pacijent u Srbiji, otkriva kako se osjeća godinu dana nakon korone

Do 6. marta 2020. godine svi su čekali kada će se saopštiti da je virus korona, koji je uveliko kosio u zemljama u regionu, a kamoli u svijetu, stigao i u Srbiju.

"Nisam mogao da ustanem iz kreveta, mjesecima sam se oporavljao" Igor je nulti pacijent u Srbiji, otkriva kako se osjeća godinu dana nakon korone
FOTO: TV PINK / SCREENSHOT

Tog dana, poslije šoka i straha glavno pitanje je bilo ko je pacijent kod kojeg je otkriven virus. Dok su drugi postavljali to pitanje, Igor Đantar (43) iz Bačke Topole, zvanično takozvani nulti pacijent obolio od kovida 19 u Srbiji, borio se sa upalom pluća, zbog čega je sutradan prebačen u Klinički centar Vojvodine.

Pročitajte još

Postavljalo se pitanje gdje se zarazio, odakle je doneo virus, da li je virus preneo na druge osobe i na koliko, koliko mu je život ugrožen.. Danas, kada je on dobro, ova pitanja postaju beznačajna.

Na tačno godinu otkako mu je zvanično na Institutu za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” registrovan kovid 19, Đantar kaže da se konačno oseća dobro i da nema nikakve tegobe. Po izlasku iz bolnice nije bilo tako. Na kućno liječenje pušten je 28. marta, pišu Novosti.

Godinu dana kasnije

– Godinu dana pošto sam se razbolio, osjećam se dobro. Sada već nemam nikakve tegobe. Poslije izlaska iz bolnice bio sam jako oslabljen i umoran a za potpunu regeneraciju pluća, zbog jake upale, trebalo je nekoliko mjeseci –  kaže Đantar.

Kada ga je bolest ščepala, nije mogao da ustane iz kreveta. Temperatura se nije predavala. Ustanovljena mu je upala pluća, koja se uprkos antibioticima širila i na drugo plućno krilo.

– Susret sa opakim virusom krenuo je sa povišenom temperaturom. Opšte stanje mi je bilo loše. Bio sam toliko malaksao da jednostavno nisam mogao da ustanem iz kreveta. Kako temperatura ni poslije tri dana nije opadala, prvih dana marta na savet mog dobrog prijatelja, doktora Marka Martinovića uradio sam laboratorijske analize i otišao sam na pregled u jednu privatnu ordinaciju. Ustanovili su da imam upalu pluća i propisana mi je terapija antibioticima.

– Međutim pošto se moje stanje nije popravljalo, za dva dana sam opet otišao kod pulmologa. Upala je prešla i na drugo plućno krilo i rezultati analize krvi nisu bili dobri. Ljekari su posumnjali da nije riječ samo o upali pluća. Sa rezultatima sam se javio u Opštu bolnicu u Subotici. Tamo mi je uzet bris, koji je poslat u Institut “Torlak”, odakle je sledećeg dana, odnosno 6. marta potvrđeno da sam zaražen virusom korona – prisjeća se Đantar.

Još ima antitijela 

Kada mu je infekcija bila potvrđena, bio je, kako kaže, u veoma lošem opštem stanju.

– 7. marta sam premješten u Novi Sad, u Klinički centar Vojvodine. Tamo se me primile i liječile dr Vesna Turkulov, direktorka Infektivne klinike i dr Nataša Gocić Perić, internista-kardiolog. Njima i medicinskim sestrama sam veoma zahvalan na svemu što su uradile za mene. Medicinsko osoblje zaista ulaže nadljudske napore da pomogne pacijentima. Zahvaljujući požrtvovanosti, stručnosti i brizi medicinskog osoblja Kliničkog centra Vojvodine sa direktoricom dr Editom Stokić, moje stanje se polako poboljšalo, pobedio sam infekciju, i posle tri nedjelje sam mogao da se vratim  porodici – priča sagovornik.

On je prošle nedjelje bio na kontroli:

– Još imam dovoljan broj antitela ali čim bude potrebno, vakcinisaću se protiv virusa korona.

Činjenica da je nulti pacijent, promenila mu je život, ali napominje da takva popularnost ne treba nikome. Primjećuje i da su mnogi za vrijeme ove pandemije shvatili da je zdravlje najveće blago.

– Činjenica da sam nulti pacijent u Srbiji mi je promijenila život u tom smislu kao i ostalim ljudima u našoj zemlji: svi smo mi shvatili za vrijeme pandemije da je zdravlje najveće blago u životu i da bolest može za tren oka da nam promeni sve. Takva popularnost nikome ne treba. Prvih nekoliko nedjelja medijska pažnja je bila okrenuta prema meni, ali ja sam bio onda u jako lošem stanju. Sa izdavanjem mojih ličnih podataka mediji se nisu obazirali na moja ljudska prava niti moje porodice. Jedino je dobro u tome što sam mogao da podijelim moja iskustva sa drugima kada je broj oboljelih počeo naglo da raste. Nadam se da sam im pomogao u tome da treba da se javimo nadležnim ljekarima i da se ponašamo odgovorno, da slušamo savjete struke – podsjeća Đantar.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu