Društvo

NIŠTA OD OPŠTEG KOLEKTIVNOG UGOVORA U RS U fokusu Zakon o radu i gransko pregovaranje

Nakon gotovo tri godine i 13 rundi pregovora, o opštem kolektivnom ugovoru u Srpskoj se, bar u skorije vrijeme, više neće razgovarati.

NIŠTA OD OPŠTEG KOLEKTIVNOG UGOVORA U RS U fokusu Zakon o radu i gransko pregovaranje
FOTO: VLADA RS/RAS SRBIJA

Socijalni partneri odlučili su početkom jula da ne parafiraju predloženi tekst novog ugovora o pravima radnika i svi se već okreću drugim vrsta razgovora onima o izmjenama Zakona o radu ili granskim kolektivnim ugovorima.

Iz Saveza sindikata RS najavljuju da će do septembra poslati poziv predsjednicima svih udruženja poslodavaca da se otvore pregovori o granskim kolektivnim ugovorima.

– Ako neko od socijalnih partnera ne želi da potpiše opšti kolektivni ugovor, bespredmetno je dalje voditi raspravu i zato mislim da za sada neće više biti govora o tome. S obzirom na to, kao i da korisnici budžeta imaju zakon o platama i granske ugovore, smatramo da je red da i privreda, kao ljudi koji stiču prihode, reguliše to pitanje granskim kolektivnim ugovorima za deset sindikata privrede i da se otvori proces pregovaranja – kaže potpredsjednik Saveza sindikata RS za privredu Tane Peulić.

Foto: Aleksandar Golić/RAS Srbija
Foto: Aleksandar Golić/RAS Srbija

Istovremeno, kod izmjena i dopuna Zakona o radu, koje su u pripremi, insistiraće, dodaje, da se precizira i regres i dužina godišnjeg odmora.

Iz Unije udruženja poslodavaca RS odgovaraju da podržavaju sve vidove kolektivnog pregovaranja, ali i da pregovori sa sindikatima oko zaključivanja granskih kolektivnih ugovora već traju.

– Unija ima 13 granskih udruženja i svako od njih je samostalno u pregovorima sa sindikati. Neki su došli daleko, neki su i potpisali ugovor, a neki nisu ni počeli, ali to se pregovaranje odvija u posljednje dve-tri godine – kaže direktor Unije Saša Aćić.

Po njegovim riječima, predloženi tekst opšteg kolektivnog ugovora nije bio zadovoljavajući za više socijalnih partnera, te nije ni potpisan.

FOTO: Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
FOTO: Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Željko Tepavčević

– S obzirom na nivo konsenzusa oko zaključivanja tog ugovora, za očekivati je da ćemo sada neke segmente razmotriti da uredimo kroz izmjene i dopune Zakona o radu. Mi ćemo se fokusirati na amortizovanje trendova na tržištu rada i rast plata – kaže Aćić, dodajući da je osnovna uloga socijalnih partnera da pregovaraju i da imaju dobru volju da dođu do dogovora, ali i da se ugovor može potpisati samo kada svi smatraju da su zadovoljili svoj interes.

Pročitajte još

I Konfederaciji sindikata RS u fokusu su granski i pojedinačni kolektivni ugovori.

– Ne treba da odustanemo od iznalaženja rješenja da se usaglasi tekst opšteg kolektivnog ugovora, ali prednost dajemo granskim i pojedinačnim ugovorima, jer svaka oblast ima svoje specifičnosti. U narednom periodu očekujemo potpisivanje memoranduma koji je već dobio podršku organa Unije udruženja poslodavaca i predsjedništva Konfederacije, a taj usaglašeni tekst ćemo potpisati nakon godišnjih odmora. Sastavni dio toga je i potpisivanje granskih i pojedinačnih ugovora, jer vjerujemo da poslodavci i sindikat u korektnim i objektivnim uslovima mogu da usaglase te kolektivne ugovore, a posebno ako znamo da u nekim oblastima imamo već preko 95 odsto približene stavove – kaže predsjednik Konfederacije sindikata RS Željko Tepavčević.

“Vrijeđanja su nas udaljavala od cilja”

– Pregovori moraju da budu korektni, uz obostrano uvažavanje pregovarača, a nekako je u prethodne tri godine stalno provejavala neka ružna slika i atmosfera vrijeđanja između pojedinih učesnika u pregovorima o opštem kolektivnom ugovoru. Mislim da je to osnovni problem zašto se nije došlo do rješenja i usaglašavanja tog ugovora. Spuštanje na nivo da se pregovarači vrijeđaju, nas je sve više udaljavalo od cilja i iscrpljivalo i jednu i drugu stranu – smatra Željko Tepavčević, dodajući da su se i dogovori mimo pregovaračkog stola “pokazali kao loša opcija”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu