Biznis

NJEMAČKA PRIVREDA U PROBLEMU Najveći evropski potrošač gasa bi mogao da se suoči sa recesijom

Njemačko snabdijevanje gasom iz Rusije trenutno je i dalje bezbjedno, saopštilo je Ministarstvo ekonomije, nakon što je presušio dotok ruskog gasa u Evropu preko jedne važne tranzitne stanice u Ukrajini.

NJEMAČKA PRIVREDA U PROBLEMU Najveći evropski potrošač gasa bi mogao da se suoči sa recesijom
FOTO: TOMS KALNINS/EPA

Kijev je saopštio u utorak da će obustaviti protok gasa kroz tranzitnu stanicu Sohranovka, preko koje se dopremala skoro trećina gasa iz Rusije u Evropu preko ukrajinske teritorije, i da će premestiti protok na drugo mjesto.

– Pažljivo pratimo situaciju. Krizni tim za gas i operateri mreže gasovoda takođe prate situaciju. Snabdijevanje Njemačke je trenutno i dalje bezbjedno – navelo je njemačko ministarstvo u saopštenju, prenosi Rojters.

Ukrajina je za blokiranje protoka gasa okrivila Moskvu, navodeći da tu rutu kontrolišu ruske trupe. Ruski proizvođač gasa, “Gasprom”, saopštio je međutim da ne postoji razlog za obustavu i da se trenutno ne zna kako bi problem mogao da se riješi ili koliko bi obustava mogla da traje.

Pročitajte još

Iz Udruženja njemačke gasne industrije kažu da uticaj zatvaranja tranzitne stanice Sohranovka na snabdijevanje može da se procijeni tek kada se vidi kako se taj potez odrazio na dotok gasa.

Ukrajinska tranzitna stanica Sudža je i dalje u funkciji, kao i protok u Evropu preko Poljske kroz gasovod Jamal i preko gasovoda Sjeverni tok 1 ispod Baltičkog mora.

Njemačka je najveći evropski potrošač prirodnog gasa i, osim iz Rusije, gas dobija i iz Norveške, Holandije, Britanije i Danske. Takođe uvozi tečni prirodni gas (TPG) preko terminala koji se nalaze uglavnom na sjeverozapadnim evropskim obalama.

Iznenadno zaustavljanje isporuka ruskog gasa moglo bi da izazove recesiju u Njemačkoj poput one iz 2009. i 2020. godine, ako ne i goru, navodi se u ovonedjeljnoj studiji instituta IMK.

Analitičari iz istraživačke kompanije “Aurora Enerdži Riserč” su u strateškom izvještaju objavili da bi, ako bi TPG postepeno zamijenio ruski gas, cijene gasa mogle da budu vezane na 40 evra po megavat-satu (MWh) do 2030. Aktuelne cijene TPG, podstaknute krizom, duplo su veće. Iz “Aurore” su procijenili da bi momentalna obustava uvoza ruskog gasa dovela do skoka cijena gasa na 200-260 evra po MWh u 2022, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu