Biznis

NJEMAČKA TRAŽI ŽELJEZNIČARE Potrebno 100.000 ljudi, nude SMJEŠTAJ I STALNO ZAPOSLENJE

Njegovatelji, šoferi, majstori svih vrsta, IT stručnjaci… sve to Nijemci traže u Srbiji, a sada su u potrazi i za željezničarima. Njemačka željeznica narednih godina navodno planira da zaposli 100.000 ljudi.

NJEMAČKA TRAŽI ŽELJEZNIČARE Potrebno 100.000 ljudi, nude SMJEŠTAJ I STALNO ZAPOSLENJE
FOTO: PROFIMEDIA

U petak su u mjestašcu Kornvesthajm kod Štutgarta okupljeni novinari mogli da vide trojicu Španaca. U kokpitu lokomotive sjedio je Albar Garsija (39), simpatični brkajlija iz Madrida. Budući mašinovođa i dvojica kolega dio su grupe od tridesetak Španaca koji su stigli na obuku u Njemačku, a onda će početi da rade za ovdašnje željeznice.

Garsija je imao sreće na konkurs Njemačkih železnica javilo se čak 11.000 kandidata iz Španije, piše Dojče vele.

Potreba je ogromna. Njemačka željeznica ima 320.000 zaposlenih, od toga 200.000 u Njemačkoj, i sada strahuje od praznog domaćeg tržišta rada. Posebno jer u penziju odlaze bejbibumerske generacije – one rođene između sredine četrdesetih i šezdesetih.

Već za ovu godinu zato Željeznica traži 2.300 mašinovođa, 2.000 dispečera i 1.000 mehaničara. Onima na ubrzanoj obuci nudi se besplatan kurs jezika, Željeznica navodno brine i o smještaju, a zatim je stalni posao zagarantovan.

Od nedavno Njemačka željeznica ima “cross border jedinicu” koja traga za radnicima u inostranstvu. Kako kažu, osim Španije, fokus je na Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, Rumuniji, Grčkoj i Italiji.

Veliko interesovanje u Španiji pokazuje da je “ispravno pronalaziti nove puteve u pridobijanju personala”, izjavio je Martin Zajler, član upravnog odbora Njemačkih željeznica zadužen za ljudske resurse.

Od marta promjene u vezi sa zapošljavanjem

Stanovnici Srbije će od 1. marta moći da dođu do posla u Njemačkoj pod istim uslovima kao i njeni građani, za ona zanimanja koja su označena deficitarnim. Novi zakon će donijeti olakšice u pogledu zapošljavanja građana Zapadnog Balkana, ali s druge strane, i ograničenja za pojedine generacije koji žele da žive i rade u najjačoj evropskoj ekonomiji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu