Politika

Njemačka zabrinuta za izborne reforme u BiH "Glavni politički cilj trebao bi biti prevladavanje etničkih podjela u zemlji"

Načelo "legitimnog političkog predstavljanja" o kojem je raspravljano u kontekstu reforme Izbornog zakona moglo bi produbiti podjelu Bosne i Hercegovine i otežati provođenje relevantnih sudskih presuda, službeni je stav njemačke vlade.

Njemačka zabrinuta za izborne reforme u BiH "Glavni politički cilj trebao bi biti prevladavanje etničkih podjela u zemlji"
FOTO: CLEMENS BILAN/EPA

Vlada Njemačke zagovara reforme u BiH, prije svega one koje se odnose na Izborni zakon BiH, te podržava njen put ka Evropskoj uniji.

Državni sekretar u njemačkom ministarstvu spoljnih poslova Migel Berger, naveo je između ostalog i ovo kao odgovor na pitanje poslanika Zelenih u Bundestagu Manuela Sarazina.

Naime, Sarazin je pitao u kojoj će se mjeri vlada Njemačke zalagati da planirani zaključci o tački dnevnog reda “Zapadni Balkan” na Savjetu ministara spoljnih poslova Evropske unije 10. maja 2021. predviđaju da reforma izbornog zakona u BiH ni na koji način neće dovesti do daljnje etničke podjele zemlje i u kojoj bi mjeri, sa stajališta Savezne vlade, trebalo načelo “legitimnog političkog predstavljanja konstitutivnog naroda” utvrđeno političkim sporazumom o načelima promjena Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini, postati načelo budućeg sporazuma o izbornoj reformi u Bosni i Hercegovini.

U odgovoru se navodi da vlada Njemačke zagovara neophodni proces reformi u Bosni i Hercegovini i podupire izglede za pristupanje EU.

– To posebno uključuje reformu izbornog zakona, koja je ključni element od 14 temeljnih prioriteta koje je Evropska komisija formulisala 2019. godine. Kako bi se okončala postojeća diskriminacija u pogledu prava kandidiranja za taj dio populacije, koji se ne pripisuje jednom od tri konstitutivna naroda navedena u Dejtonskom mirovnom sporazumu, iz perspektive Savezne vlade, provođenje presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci iz 2009. godine mora biti dio odgovarajuće ustavne promjene. Glavni politički cilj trebao bi biti prevladavanje etničkih podjela u zemlji, a u tu svrhu Savezna vlada odlučno zagovara akciju aktera koji su uključeni u procese u BiH te napore evropskih partnera. Prema mišljenju Federalne vlade, načelo ‘legitimnog političkog predstavljanja’ o kojem je raspravljano u kontekstu reforme Izbornog zakona moglo bi produbiti podjelu Bosne i Hercegovine i otežati provođenje relevantnih sudskih presuda – stoji u odgovoru koji je na društvenim mrežema objavio Democratization Policy Council.

Hoće li Šmit zagovarati zvanični stav njemačke vlade?

Lider SDA Bakir Izetbegović nada se da će izneseni stavovi Njemačke biti okvir za djelovanje novog Visokog predstavnika Kristijana Šmita.

– Pozdavljam zvanični stav Njemačke da je u reformi izbornog zakonodavstva potrebno izmijeniti Ustav BiH, kako bi se u potpunosti implementirale presude Evropskog suda za ljudska prava i otklonila diskriminacija prema dijelu građana BiH koji nisu iz tri konstitutivna naroda. Nadam se da će izneseni stavovi Njemačke biti okvir za djelovanje novog Visokog predstavnika Kristijana Šmita – rekao je Izetbegović.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Bakir Izetbegović

On je istakao da SDA već dugo zagovara taj stav koji se odnosi na provođenje presude Sejdić-Finci i ostalih, što je, kaže Izetbegović, i obaveza na evropskom putu, sadržana u 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije. On podsjeća na stav SDA u vezi sa Izbornim zakonom, a to je da svaki narod bira svoje predstavnike i da se svako kandiduje za poziciju koju hoće.

– Zahtjev SDA je, dakle, da svaki građanin na svakom pedlju ove zemlje ima jednaka prava, da može glasati za koga god hoće i kandidovati se za svaku poziciju. I bez toga neće biti prihvaćene izmjene Izbornog zakona. Veoma značajnim smatram i stav Savezne vlade Njemačke da bi insistiranje na načelu „legitimnog političkog zastupanja naroda“ moglo produbiti etničke podjele i otežati provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava. Bez redukcije nadležnosti domova naroda na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa ovaj zahtjev HDZ je neprihvatljiv za SDA, na čemu uporno insistiramo i što jeste glavni kamen spoticanja u dugogodišnjim pregovorima sa HDZ-om – istakao je Izetbegović.

U više navrata iz Republike Srpske je poručeno da takve izmjene izbornog zakonodavstva kakve zagovara Bakir Izetbegović, nisu prihvatljive jer bi značile prenos nadležnosti na državni nivo.

Zabrinutos oko reformskih procesa

Hrvatski narodni sabor smatra da njemačka Vlada istinski zagovara funkcionalnu BiH.

– Želimo istaći kako apsolutno dijelimo zabrinutost njemačke Vlade i saveznih vlasti oko reformskih procesa koji trebaju biti temelj stabilne i funkcionalne Bosne i Hercegovine – navodi Hrvatski narodni sabor.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Izrazili su zadovoljstvo što je BiH u fokusu evropskih država.

– Jednako važno, ističemo zadovoljstvo što se naša zemlja nalazi visoko u fokusu velike europske zemlje i jedne od ključnih predstavnika Europske unije kao što je Savezna Republika Njemačka. Iz tih razloga u potpunosti razumijemo otvorenu zabrinutost njemačkih vlasti oko reformskih procesa u pogledu izbornog zakonodavstva – navodi se u saopštenju HNS.

Etničke podjele u BiH

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, takođe je komentarisao službeni stav njemačke Vlade o tome da bi načelo tzv. legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda moglo pojačati podjele u BiH.

Komšić je naglasio kako je stav njemačke Vlade u potpunosti ispravan, te da bi razgovori o legitimnom političkom predstavljanju produbili krizu u državi.

– Slažem se sa stavom njemačke Vlade da bi načelo “legitimnog političkog predstavljanja” o kojem je raspravljano u kontekstu reforme Izbornog zakona moglo produbiti podjelu Bosne i Hercegovine i otežati provođenje relevantnih sudskih presuda – rekao je Komšić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Željko Komšić

Osim toga, dodao je da se radi o još jednoj snažnoj poruci protiv etničkih podjela u BiH i etničkih izbornih jedinica, ovoga puta iz Njemačke. Komšić je poručio da je krajnje vrijeme da se Bosna i Hercegovina posveti provođenju presuda Evropskog suda za ljudska prava.

Izmjene Izbornog zakona

Izborni zakon do sada je mijenjan više od 20 puta, ali time nisu riješeni suštinski problemi izbornog procesa i partija.

Izmjene koje su rađene su mahom bile kozmetičke prirode, a najkrupnija pitanja, među kojima je presuda koja se nadovezuje na onu u predmetu “Sejdić i Finci” te druga i dalje čekaju dogovor stranaka, jer je potrebno “raspakovati” i Ustav BiH.

Na tim i drugim pitanjima treba da radi Interresorna radna grupa u kojoj su predstavnici svih, odnosno osam klubova i grupa u Predstavničkom domu parlamenta BiH, po jedan delegat iz sva tri kluba u Domu naroda, te tri ministra iz Savjeta ministara.

Predsjedavajuća Klubu poslanika SNSD u Predstavničkom domu parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać, potvrdila je da bi prvo trebalo da bude određeno rukovodstvo Interresorne radne grupe za izmjenu zakonodavstva, te da nakon toga počne ozbiljan rad u drugoj polovini maja.

– Očekujem dosta prijedloga, ali, ipak, će biti ključna politička volja- naglasila je Bursaćeva, koja je imenovana za člana tog tijela.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije