Svijet

Norveška se oprostila od heroja koji je spriječio Hitlera da dođe do atomske bombe

Norveška se danas oprostila od Joakima Renenberga, vođe tima koji je u vrijeme Drugog svjetskog rata uspješno sabotirao nacističko postrojenje za proizvodnju teške vode i na taj način spriječio nacističku Njemačku da dođe do atomske bombe.

Norveška se oprostila od heroja koji je spriječio Hitlera da dođe do atomske bombe
FOTO REIF ERNELUND/WIKIPEDIA

Premijerka Norveške Erna Solberg nazvala je Renenberga “jednim od najboljih boraca otpora”, dodajući da je njegova hrabrost doprinijela uspjehu smjele operacije iza neprijateljskih linija, prenosi AP.

Renenberg je preminuo juče u 99. godini.

On je 1943. godine bio na čelu operacije sprovedene iza neprijateljskih linija u tada okupiranoj Norveškoj, tokom koje je nacističko postrojenje za proizvodnju deuterijuma (teške vode) dignuto u vazduh, navodi Rojters.

Mali izgledi

Kada ga je tadašnji britanski Direktorat za specijalne operacije odabrao za vođu tog smjelog poduhvata, Renenberg je imao samo 23 godine i bio je najmlađi član tima koji je otišao iza neprijateljskih linija.

Renenbergov tim se tada, kako navodi Rojters, suočio sa gotovo nemogućim izgledima za uspjeh. Učesnici prethodne operacije nisu uspjeli ni da dođu do postrojenja; bili su zarobljeni ili ubijeni.

Tim koji je zaslužan za sabotažu postrojenja kasnije je opisao svoju misiju kao “gotovo samoubilačku”.

Operacija je počela spuštanjem na planinsku ravan pokrivenu snijegom, nakon čega su operativci skijama krenuli prema svojoj destinaciji. Pješke su stigli do postrojenja, gdje su postavili bombe.

Fitilji

Renenberg je tada donio ključnu odluku da fitilje na bombama skrati, čime je skratio i vrijeme za izazivanje eksplozija, ali i timu dao manje vremena za bijeg.

Nakon što su nacisti shvatili šta se dogodilo, za timom je pokrenuta potraga. Članovi tima su tada započeli bijeg, prevalivši nekoliko stotina kilometara kroz planinski teren kako bi stigli do bezbjedne lokacije.

Renenberg je uspio da se skijama spusti dvije nedjelje kasnije do komšijske Švedske, koja je bila neutralna tokom Drugog svjetskog rata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu