Kako se navodi u tekstu, rezultati kontrole koje je prošle godine uradio Republički fond za zdravstveno osiguranje pokazali su da je oko 11 odsto zaposlenih bilo na bolovanju 2017. godine iz potpuno neopravdanih razloga.
Predlagač ovih izmjena je Privredna komora Srbije, a njeni predstavnici objašnjavaju da je suština prijedloga da poslodavac može da zatraži izvještaj zdravstvene ustanove na osnovu koga bi se utvrdila osnovanost bolovanja, ako je u toku jednog mjeseca procenat zaposlenih koji su bili odsutni veći od deset odsto.
Ako se utvrdi da je došlo do zloupotrebe prava na bolovanje, poslodavac može da zaposlenom da otkaz, navodi list.
Eventualne izmjene i usvajanje nove verzije zakona naći će se pred Narodnom skupštinom tek sredinom 2020. godine, a do tada će se razmatrati sve inicijative i rješenja, pa i ona koja se tiču sprečavanja i sankcionisanja zloupotrebe bolovanja, kažu za list u Ministarstvu rada.
Dodaje se da su od januara do oktobra 2017. godine pokrenuta 1.322 postupka kontrole privremene sprečenosti za rad, i to na zahtjev poslodavca u 708 slučajeva i matične filijale u 445 slučajeva.
U Ministarstvu zdravlja najavili da je to samo početak rigoroznijih kontrola i da će doći do detaljnije provjere otvaranja bolovanja zbog dijagnoza na koje se zdravi ljudi najčešće “izvlače”, navodi Nova ekonomija.
List navodi da istraživanje o zdravstvenom sistemu u Srbiji radi uz podršku Evropske unije kroz program “Jačanje slobode medija u Srbiji”, kojim rukovodi Delegacija EU u Srbiji.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu