Biznis

"NOVA ERA" Čak pet miliona radnika OSTAJE BEZ POSLA u automobilskoj industriji

Proizvodnja automobila bi u ovoj godini mogla da bude 20 odsto manja. Zbog pandemije će biti napravljeno svega 71 milion putničkih vozila u svijetu, ali više brine podatak da će oko pet miliona radnika u proizvodnji i prodaji ostati bez posla.

"NOVA ERA" Čak pet miliona radnika OSTAJE BEZ POSLA u automobilskoj industriji
FOTO: GYORGY VARGA/EPA

Kriza se poklopila i sa tehnološkom revolucijom i prelaskom na električna vozila koja zahtijevaju daleko manje radnika, prenosi RTS.

Radnici koji su godinama proizvodili motore i mjenjače u fabrikama automobila dobiće otpremnine ili će biti otpušteni kao višak. Njih će kažu analitičari zamijeniti znatno manje radnika drukčijeg profila za proizvodnju elektro-vozila.

Najviše radnih mjesta biće ukinuto u Evropi naročito u Njemačkoj. Manji broj radnika znači i manji broj menadžera, jer se troškovi moraju svesti na minimum.

Počinjemo sa novom erom u automobilizmu, a biće i otpuštanja radnika. Obezbijedili smo bogate otpremnine za njih s kojima će i sindikati i radnici biti zadovoljni jer će moći da pokrenu sopstveni biznis – rekao je Olega Kaleus iz “Dajmlera”.

Većina proizvođača automobila zaustavila je proizvodne trake na najmanje mjesec dana, što bi na kraju godine dovelo do 19 miliona vozila manje nego što je planirano.

Zbog korona virusa očekuje se znatno smanjenje prodaje u aprilu, kako u Sjevernoj Americi, tako i u Evropi, pošto će oporavak od pandemije vjerovatno biti spor.

– Neki balans očekujemo da uspostavimo tek krajem godine. Ako je pad prodaje naftinih derivata 50 odsto to je dobar pokazatelj da će tržište 2020. biti manje za 40 do 50 odsto, a to je veliki udar koji se može podnijeti samo racionalizacijom – dodaje Kaleus.

Kina je započela proizvodnju automobila, zbog čega se očekuje da će pad njihove prodaje biti manji od svjetskog proseka i da će iznositi oko 12 procenata.

Pojedini stručnjaci iz auto-industrije smatraju da su sve velike regije ušle u ekonomsku recesiju i da brzi oporavak više nije realan.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije