Hronika

NOVA GENERACIJA PEDOFILA Vrebaju sa svih strana, a ovo je NAJOPASNIJA društvena mreža

Konkretan profil pedofila ne može se definisati – pod krinkom običnog čovjeka (komšije, prijatelja, rođaka) može se sakriti pravi seksualni predator. Visokoobrazovan, neobrazovan, sa dobrim poslom i primanjem, porodicom, star ili mlad. Isto tako, žrtva može biti bilo koje dijete. To potvrđuje i Tatjana Đurašković, šef Odsjeka za suzbijanje nedozvoljenih i štetnih sadržaja na internetu u Odjeljenju za suzbijanje visokotehnološkog kriminala u Srbiji.

NOVA GENERACIJA PEDOFILA Vrebaju sa svih strana, a ovo je NAJOPASNIJA društvena mreža
FOTO: SHUTTERSTOCK

PRIJETNJA SA INSTAGRAMA

Ona za Blic objašnjava da se pedofili najčešće kriju iza lažnih profila, predstavljajući se kao vršnjaci djece koju vrebaju.

Kada su djevojčice u pitanju, najrizičnija kategorija su stariji osnovci od 12, 13 godina. One su najaktivnije na Instagramu, gdje upoznaju nove ljude. Ova društvena mreža dinamična je, ima dosta pratilaca, za koje djeca često i ne znaju ko su – objašnjava Đuraškovićeva, i dodaje da se dešava da se djevojčice zaljube u osobu sa kojom se dopisuju misleći da je to njihov vršnjak.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Kada su dječaci u pitanju, s druge strane, pedofili ih traže putem igrica.

– Kod njih češće dođe do prvog kontakta putem onlajn igrica. Dalja komunikacija, ukoliko postane intimnija, prelazi na neku društvenu mrežu. Pedofili dječake uslovljavaju da im pošalju eksplicitne fotografije, tako što će zauzvrat dobiti neke bodove u igrici i pogodnosti – objašnjava sagovornica Blica.

Prema njenim riječima, roditelji treba da isprate šta djeca rade na društvenim mrežama.

– Nekada to nije toliko lako jer neka djeca se bolje razumiju od roditelja u korišćenje računara i tehnologija. Zato je potrebno obratiti pažnju da se ne edukuju samo djeca, već i roditelji. Najvažnije je da roditelji prate svoje dijete, najviše da li ima nekih promjena u ponašanju – objašnjava sagovornica. Prema njenim riječima, znaci na koje bi roditelji trebalo da obrate pažnju su sljedeći: djeca se povuku u sebe, više vremena provode za računarom sama, naročito ako imaju neki problem, popuštaju u školi.

NOVA GENERACIJA PREDATORA

– Svaka takva situacija bi trebalo da se isprati. Djeca zajedno sa roditeljima treba da dođu u policiju da prijave slučaj – navodi Đuraškovićeva.

Igor Jurić, osnivač Fondacije “Tijana Jurić”, u borbi protiv pedofila učestvuje već godinama. Kroz niz radionica i tribina, on i njegovi saradnici pokušavaju da skrenu pažnju roditeljima, ali i djeci na koje načine pedofili prilaze i vrebaju.

– Pedofilija se danas mnogo razlikuje u odnosu na ranije periode. Pojava interneta im je omogućila da lakše prilaze djeci. Nekada su morali da budu u čestom dodiru sa djecom, a sada im, osim na taj način, prilaze putem društvenih mreža – objašnjava Igor Jurić.

Prema njegovim riječima, on i njegova Fondacija redovno upozoravaju djecu i roditelje na koje načine pedofili prilaze djeci, kako u realnom tako i u virtuelnom životu.

– Ohrabrujemo ih i želimo da ih zaštitimo i pokažemo da ti zločini neće proći nekažnjeno. Imamo i nekoliko lažnih profila na društvenim mrežama, gdje kada vidimo da je neko pedofil, sve one koji su u dodiru sa njihovim profilima upozoravamo da su u opasnosti – objašnjava Jurić.

Jurić za Blic skreće pažnju i na fenomen novijeg datuma. Naime, potencijalne žrtve sa kojima se Fondacija u posljednje vrijeme susretala potiču iz hraniteljskih porodica. Radi se o djeci koja nemaju roditelje, i zato su posebno podložna prevarama.

STRAH OD SRAMOTE

– Roditelji i djeca moraju da se informišu. Oni ne mogu da misle da se to neće desiti. To je nešto čime sam se ja vodio, mislio sam da se može desiti samo na filmu. Međutim, nije tako – upozorava Jurić. On naglašava da se mora više razgovarati sa djecom.

– Djeca strahuju od sramote koja može da ih snađe i obilježi. Moramo i kao društvo da pokažemo da nećemo biti milosrdni prema tim ljudima, da će biti osuđeni i da će kazna biti adekvatna. Moramo da razgovaramo sa djecom i kažemo da nisu ona kriva, već ljudi koji su počinili takva djela – naglašava on.

PREDAVANJA ZA DJECU U ŠKOLAMA

Odjeljenje za suzbijanje visokotehnološkog kriminala, pored toga što svakodnevno radi na otkrivanju i hapšenju pedofila, radi i na prevenciji, te održava niz tribina i predavanja gdje roditelje i djecu informišu kako da prepoznaju internet predatore.

– Te tribine su se organizovale na nivou škole, opštine… Sarađujemo sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije, vezano za rad Nacionalnog kontakt centra za bezbjednost djece na internetu, ali i sa Ministarstvom nauke i tehnološkog razvoja, sa kojim u saradnji održavamo predavanja o bezbjednosti djece. Takođe, napravljena je i mobilna aplikacija “Osnovi bezbjednost djece” gdje se nalaze svi korisni savjeti za djecu i roditelje – objašnjava sagovornica Blica, i dodaje da se na predavanjima gotovo uvijek dešava da policijskim službenicima prilaze djeca i iznose probleme sa kojima se susreću. U MUP-u žele da ohrabre djecu da prijave svaku neprijatnu situaciju i da razgovaraju sa roditeljima.

SAVJETI ZA DJECU

Odmah se obrati za pomoć roditeljima ili osobi koja se o tebi stara ukoliko:

– osoba sa kojom se dopisuješ pokušava da te izoluje od tvojih roditelja i drugova

– okreće te protiv roditelja (na primjer, kaže da te roditelji ne razumiju, da ne vole tvoje drugarice i drugove)

– nagovara te da čuvaš neke vaše tajne čak i od svojih najbližih

– šalje fotografije, tekstove koji te uznemiravaju i zbog kojih se osjećaš nelagodno ili priča o neprijatnim temama ili traži da to i ti činiš

SAVJETI ZA RODITELJE

– razgovarajte sa djetetom o tome šta radi kada je onlajn, dogovorite se sa djecom koliko će vremena provoditi na internetu

– ukoliko vaše dijete ima otvorene naloge na društvenim mrežama, objasnite mu da podatke koji se odnose na ime i prezime, fotografije, adresu stanovanja, naziv i adresu škole u koju ide i slično nikako ne bi trebalo da objavljuje

– naučite dijete da je zabranjeno slanje nepristojnih i neprimerenih poruka preko društvenih mreža i naglasite da je to kažnjivo

Korisni brojevi, internet i mejl adrese

U slučaju da sumnjate da je vaše dijete ugroženo, odmah reagujte pozivom na brojeve nacionalnog kontakt centra za bezbjezdnost djece na internetu 19833 ili policije 192.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu