NOVAKU MARATON PROTIV ŠVARCMANA Ostao još Rafael Nadal za titulu u Rimu

Novak Đoković, najbolji svjetski  teniser, pobijedio je Argentinca Dijega Švarcmana rezultatom 2:1 (6:3, 6:7, 6:3) u polufinau Mastersa u Rimu i na taj način zakazao još jedan teniski klasik, finalni duel protiv Rafaela Nadala.

Za pobjedu u prvom setu Novaku je bio potreban jedan brejk, koji je napravio u osmom gemu prvog seta za vođstvo od 5:3. Onda je uslijedio siguran servis gem.

Prvi set Novak je dobio sa 6:3, a u posljednjem gemu pokazao zašto je najbolji na svijetu u ovom sportu. Poslije poena u kojem je pogađao same uglove uslijedila je sjajna zavrnica, kao iz udžbenika.

Drugi set

Drugi set donio je mnogo više neizvjesnosti. Švarcman prvi  dolazi do brejka za vođstvo od 4:2, i taman kada je mislio da je zadao udarac Novaku u narednom gemu nije osvojio ni poen, a Đoković je uzvratio ribrejkom. Nije se ovdje Argentinac obeshrabrio, “pronašao je ritern” za Đokovića i uspio da još jednom oduzme servis svjetskom broju jedan. U narednom gemu Novak je izjednačio, a onda je uslijedilo još jedno čudo Novaka, potom i poen za novi brejk i ostanak u drugom setu.

Novak je konačno prekinuo seriju od četiri vezana brejka i došao do izjednačenja 5:5, ali je i Švarcman odigrao sjajan servis gem i natjerao srpskog igrača da još jednom servira za ostanak u drugom setu. Novak je još jednom bio siguran na svoj servis, stigao do izjednačenja i taj brejka.

Taj brejk

Švarcman je prvi servirao i poveo sa 1:0, a onda je na servis Đokovića odlično izradio poen, ali je pogodio mrežu. Novak je izjednačio, potom i poveo sa 2:1. Naredna dva servisa Švarcman je dobio zahvaljujući izuzetno agresivnoj igri za vođstvo od 3:2, a potom došao do mini-brejka i to nakon što je Novak napavio neiznuđenu grešku i izbacio loptu u aut. Još jednom je Novak pogriješio, ovaj put pogodio mrežu pa je Argentinac došao u situaciju da sa dva servisa dođe do izjednačenja. Ponovo je Novak izbacio loptu u aut, a Švarcman je došao do četiri set lopte. Prvu je iskoristio za izjednačenje.

Treći set

U prvih pet gemova trećeg, odlučujućeg seta, oba tenisera su bila odlična na svoj servis, a onda je Novak došao do brejka u šestom gemu. Poveo je novak sa 30:0, a Švarcman je uspio da izjednači. Uslijedio je jedan sjajan poen srpskog tenisera u kojem je odigrao drop šot, izvukao Švarcmana na mrežu, Argentinac je stigao lopticu, uspio da je vrati, ali je onda Novak oslao jednu skraćenu dijagonalu za brejk loptu.

Odmah je Đoković iskoristo svoju šansu, a u tomu mu je Švarcman pomogao pošto je pogodio mrežu. U narednom gemu Novak je potvrdio brejk i poveo sa 5:2.

Švarcman je dobro odigrao svoj servis gem ali je to bilo sve što je uradio u ovom meču, jer Novak ovakve šanse rijetko propušta. Poslije tačno dva i po sata došao je do dvije meč lopte, iskoristio je drugu za prolaz u finale, svoje 49. u mastersima, a deveto u Rimu.

Ovo je bio treći međusobni duel ova dva tenisera i treća pobjeda Novaka Đokovića, koji će sutra u finalu igrati protiv Rafaela Nadala. Ovo će biti njihov 54. međusobni duel.