Društvo

Nove TURISTIČKE PONUDE na jugu Srpske: Obilazak Trebinja s vode i kopna

Turistička ponuda u Trebinju ove ljetnje sezone je znatno bogatija, ponovo su zaplovile stare trebinjske lađe, a turiste kroz grad vozi i panoramski voz, kojim mogu obići centar grada i obale Trebišnjice.

Nove TURISTIČKE PONUDE na jugu Srpske: Obilazak Trebinja s vode i kopna
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA

Sertifikovani planinarski i biciklistički vodiči zainteresovanim gostima pokazuju floru i faunu okoline Trebinja i orjenskog masiva, a za one koji na jug Srpske dolaze zbog vjerskog turizma mapirana je staza Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog.

U okviru prekograničnog projekta „Život na granici BiH i Crne Gore“, krajem juna u Trebišnjicu je porinuto deset trebinjskih lađi, koje su izrađene po uzoru na čamce koji su nekada plovili ovom rijekom.

Pomalo zaboravljeno obilježje grada na Trebišnjici, trebinjske lađe, vezane su u marini, starom doku, uz zidine Starog grada, koji je, takođe, obnovljen.

Sa prvim danima jula po prvi put turisti se mogu provozati panoramskim vozom, koji obilazi centar grada, ali i šetališta uz obalu  Trebišnjice.

Vlasnik Marko Vučurević kaže da je sve uradio po uzoru na primorske gradove gdje postoje ovakvi vozići, kako bi obogatio turističku ponudu juga Srpske.

Foto: privatna arhiva/RAS Srbija
Foto: privatna arhiva/RAS Srbija

Trebinjska Turistička organizacija u saradnji s Turističkom organizacijom Danilovgrada u Crnoj Gori, uz saglasnost eparhija Zahumsko-hercegovačke i Budimljansko-nikšićke, realizovala je projekat „Staza Svetog Vasilija”.

Osnovna ideja je bila da se kroz objedinjavanje lokacija vezanih za život Svetog Vasilija kreira put koji će biti posebna turistička ponuda za individualne turiste, hodočasnike, ali i organizovane grupne obilaske za organizatore putovanja, turističke agencije i tur-operatere – kaže direktor trebinjske Turističke organizacije Marko Radić.

U okviru projekta postavljene su četiri promotivne turističke info table na sprskom, engleskom i ruskom jeziku uz manastir Ostrog, gdje počivaju mošti svetitelja, kod manastira Tvrdoš i Zavala u bilizini Trebinja, kao i u selu Mrkonjići u Popovom polju, rodnom mjestu Svetog Vasilija.

Ponudu za ljubitelje netaknute prirode obogatili su planiranski vodiči iz društva „Vučiji zub“, koji turiste upoznavaju sa prirodnim bogatstvima juga Hercegovine.

Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija

– Goste, uglavnom, vodimo stazama orjenskog masiva, a interesuje ih biljni i životinjski svijet hercegovačkog krša. Raspituju se za ljekovito i aromatično bilje, ali i zmije i druge životinje karakteristične za naše krajeve. Dolazili su nam Belgijanci i turisti iz drugih evropskih zemalja, a imali smo i posjete iz BiH, među kojima je bila i ambasadorka Austrije u BiH, ali i Saša Lošić iz „Plavog orkestra“ – kaže Tanja Tomić Škero iz Planinarskog društva „Vučji zub“.

U Trebinju je ove ljetne sezone oko 500 ležajeva više nego prošle godine, a prema podacima trebinjske Turističke organizacije, pored hotela i motela, registrovano je 70 apartamana za smještaj gostiju.

– U prvih pet mjeseci ove godine broj noćenja je veći za oko šest odsto u odnosu na isti period lani. Što se tiče dnevnih posjeta turističkom info centru, njega je u junu ove godine posjetilo oko tri hiljade turista više nego lani u šestom mjesecu. Info centar su najviše posjećivali Nijemci, slijede gosti iz Srbije, zatim Rusi, Šveđani i Belgijanci – kaže direktor trebinjske Turističke organizacije Marko Radić.

Raste broj noćenja

U Trebinju je do prije nekoliko godina bilo registrovano svega nekoliko apartmana za smještaj.

Očekivanja turističkih radnika su da se ove godine premaši cifra od 100.000 registrovanih noćenja, a broj stvarnih posjeta jugu RS je i do tri puta veći.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije