Biznis

NOVI KONCEPT KUVANJA I USLUGE Srbin u Helsinkiju otvorio revolucionarni restoran

Putevi tri kuvara iz tri različite evropske zemlje, Španije, Portugala i Srbije, ukrstili su se u prestonici Finske Helsinkiju. Albert Frank Suner, Karlos Enrikes i Luka Balać su istovremeno radili u jednom od najboljih tamošnjih restorana i dijelili isti san – da započnu sopstveni posao. Otjelotvorenje ove ideje danas predstavlja restoran Nolla.

NOVI KONCEPT KUVANJA I USLUGE Srbin u Helsinkiju otvorio revolucionarni restoran
FOTO: SHUTTERSTOCK

Njih trojica su dodatno podigli ljestvicu restoranske usluge i odlučili se za koncept nulte proizvodnje otpada koji se skriva i u samom nazivu “nolla” na finskom znači nula, piše Energetski portal.

– Frustracije iz restorana gdje smo ranije radili su nas pokrenule da od samog početka stojimo iza odluka koje pravimo. Iako je za nas zero waste cilj od prvog dana, i dalje kroz greške svakodnevno učimo – objasnio je Luka za portal.

S težnjom ka odgovornom raspolaganju resursima na umu, oni pokušavaju da kuvaju i uslužuju goste ne bacajući smeće – ne koriste plastiku za jednokratnu upotrebu i ne vakuumiraju prehrambene artikle.

– Dijelovi lanca proizvodnje u kojima nastaju najveći gubici su pakovanje i priprema obroka. Od dobavljača ne prihvatamo ništa što dolazi u ambalaži koju je nemoguće upotrebiti ponovo. U restoranu nudimo samo jedan meni od ukupno šest jela, od kojih posjetioci biraju ili četiri ili svih šest, tako da možemo da pripremimo odgovarajuće količine – otkrio nam je Luka.

Špansko-portugalsko-srpski tim je implementaciju postulata života bez otpada usavršio do te mjere da u kuhinji čak ne posjeduju ni kante za đubre. Svi otpaci se kompostiraju u modernoj mašini ili vraćaju snabdjevačima kako bi oni uzgojili novu hranu, tvrde osnivači Nolle.

Albert, Karlos i Luka namirnice, najčešće organskog porijekla, uglavnom dopremaju od lokalnih proizvođača.

Pivo “sazrijeva” na licu mjesta, a vino mora da prevali nešto duži put do restorana, ali se pravi u skladu sa eko-principima. Još jedna praksa kojom su “ispraznili kontejnere” je i predstavljanje dostupnih gurmanluka na tabli za pisanje – umjesto štampanja pojedinačnog jelovnika za svakog gosta, piše Jelena Kozbašić za Energetski portal.

Glas o njihovom inovativnom restoranu bez smeća se prenosi usmenim putem, kroz medije ili preko poklon-kartica napravljenih od papirne pulpe i sjemena. Nakon što dobitnici iskoriste kartice, mogu ih “posaditi” u saksiju i iz njih će izrasti mak. Nolla je voljna da im obezbjedi i svoj kompost za uzgoj biljke.

Nije teško biti održiv

Koalicija predstavnika vlada, preduzetnika, međunarodnih organizacija, istraživačkih ustanova, udruženja poljoprivrednika i civilnog društva pod imenom Champions 12.3 je otkrila da je njihovo poslovanje i ekonomski opravdano i iznijela podatak da na svaki dolar koji restoran uloži u održivost u isto vrijeme štedi sedam dolara.

To je prepoznala i francuska gumarska kompanija Mišlen. Počev od 1900. godine, ona izdaje godišnji vodič koji se smatra zbornikom prestižnih i pažnje vrijednih hotela i restorana. Otkud spoj auto-industrije i ugostiteljstva, pitate se. Kako je prvih godina 20. vijeka, na putevima Francuske bilo tek 3.000 automobila, Mišlen je želio da podstakne tražnju za njima i posljedično gumama tako što je odštampao prvi Mišlenov vodič.

Nedavno je kompanija izbacila izdanje sa fokusom na nordijske zemlje (Finska, Danska, Island, Norveška, Švedska) zajedno sa novim amblemom koji su dodijeli tamošnjim “održivim gastronomima”. Među njegovim nosiocima našla se i Nolla.

Uprkos značajno drugačijem pristupu kulinarstvu, mjesto se na prvi pogled i zalogaj nimalo ne razlikuje od konkurencije. – Ne hvalimo se – rekao je Luka novinarima.

– U restoranu ljudi treba da se opuste i uživaju – kaže on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu