Zabava

NOVO ISTRAŽIVANJE Muškarci u nepovoljnijem položaju od žena

Muškarci su u većini razvijenih zemalja u nepovoljnijem položaju od žena, navode naučnici sa američkog Univerziteta Misuri i Univerziteta Eseks u Velikoj Britaniji. Naučnici sa ova dva univerziteta istražili su odgovarajuće faktore kako bi došli do indeksa jednakosti za ukupno 6,8 milijardi ljudi.

NOVO ISTRAŽIVANJE Muškarci u nepovoljnijem položaju od žena
FOTO: PROFIMEDIA

Rezultati pokazuju da su muškarci u 91 državi bili u nepovoljnijem položaju od žena, dok su pripadnice slabijeg pola bile ugroženije u 43 zemlje.

Studija sugeriše da su muškarci u većini razvijenijih zemalja u lošijem položaju, što se kosi sa uvriježenim stavovima o neravnopravnosti žena u modernom društvu, prenose naučni časopisi.

Naučnici sada tvrde da su ranije studije i načini mjerenja nejednakosti polova “skloni naglašavanju ženskih pitanja”, te da “ne predstavljaju potpuno objektivnu sliku stvarnosti”.

Novo mjerilo ravnopravnosti je osnovni indeks nejednakosti spolova (BIGI) koji se koncentriše na tri osnovna faktora obrazovne mogućnosti, očekivano trajanje sveukupnog fizičkog zdravlja i zadovoljstvo vlastitim životom.

Muškarcima je, prema najnovijoj studiji, teže nego ženama u SAD, Rusiji i većini evropskih zemalja – dakle u velikom broju razvijenih zemalja.

“Ne kažemo da žene u razvijenim zemljama ne doživljavaju neravnopravnost u nekim aspektima života. Ono što želimo istaći jeste da idealno mjerilo polne jednakosti ne bi smjelo biti pristrasno prema nepovoljnostima koje doživljava samo jedan pol”, navode istraživači.

Kada su uzeli u obzir neprilike sa kojima se suočavaju oba pola, došli su do drugačije slike od one koja je obično zastupljena u medijima.

Već više od jedne decenije, za mjerenje jednakosti među polovima koristi se indeks ravnopravnosti polova (global džender gap indeks).

Ali, mnogi smatraju da se taj indeks ne bavi situacijama u kojima su muškarci u nepovoljnijem položaju – poput oštrijih zakonskih kazni za isti zločin, obavezne vojne službe ili zanimanja koja su opasna po život, odnosno sa većim brojem smrtnih slučajeva.

Autori studije ne smatraju da bi postojeća mjerila poput indeksa ravnopravnosti polova trebalo prestati koristiti, već da bi se uključivanjem BIGI-ja u buduća istraživanja mogle dobiti dodatne informacije i potpunija procjena polne ravnopravnosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije