Društvo

Novo zanimanje u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini: Smjer frizera obradovao mnoge učenike

U srednjoj Poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini đaci imaju priliku da upišu novo zanimanje – smjer frizera.

Novo zanimanje u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini: Smjer frizera obradovao mnoge učenike
FOTO: SHUTTERSTOCK

Uvođenje jednog odjeljenja ovog zanata odobrilo je Ministarstvo prosvete i kulture RS na inicijativu Udruženja Preduzetnik, Asocijacije frizera i Privrednog savjeta grada Bijeljina.

U šest srednjih škola u Bijeljini, planiran je upis 1.100 učenika, a osnovnu školu završilo je 1.029 đaka, pa će biti mjesta i za svršene osnovce iz drugih opština.

Izbor životnog poziva nije jednostavan, pa se većina svršenih osnovaca prilikom izbora zanimanja rukovodila željom, ali i potrebama tržišta rada. Upis jednog odjeljenja frizera smjera koji je zadnji put postojao u Bijeljini 1996. godine, obradovao je mnoge učenike kojima je ovaj poziv dugogodišnja želja.

Jovana Ivanović završila je OŠ „Jovan Dučić” sa vrlodobrim uspjehom i oko izbora budućeg poziva nema dileme.

– Oduvijek želim da budem frizer. I trudiću se da savladam ovaj zanat koji zlata vrijedi. Kao i svakom poslu i ovom se mora posvetiti. Ono što je izvjesno da od ovog posla možete solidno da živite – kaže buduća srednjoškolka.

Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola Bijeljina Duško Đurić ističe da se u Bijeljini povodom upisivanja djece na zanate mijenja i svjest roditelja. Kaže da se pokazalo kao pun pogodak kada je prije dvije godine uveden smjer stolara u srednjim školama. Za uvođenje odjeljenja frizera, anketirali su osnovce koji su pokazali veliko zanimanje.

– Od 600 djece koje smo anketirali za zanimanje frizer izjasnilo se njih 70. To je pokazatelj da je uvođenje ovog smjera opravdano – rekao je Đurić.

Foto Goran Bobić/RAS Srbija
Foto Goran Bobić/RAS Srbija

U Bijeljini radi 35 frizerskih salona, a frizeri imaju velikih problema jer ne mogu da dođu do kvalifikovane radne snage. Učenike mogu da obučavaju samo ako ih zaposle, što im je bio dodatni finansijski teret, a za prekvalifikaciju, kažu, treba vremena.

Andrijana Mitrović je vlasnica jednog salona i ističe da im uvijek nedostaje profesionalnih i obučenih frizera sa iskustvom, ali i pomoćnih radnika.

– Jako je teško naći radnika koji je spreman da sve radi. Čak procjenjujem da će jedno odjeljenje frizera biti nedovoljno – kaže Mitrovićeva.

U Poljoprivrednoj i medicinskoj školi ističu da će budući frizeri praktičnu nastavu obavljati u salonima i u školi gdje će adaptirati neophodni dio prostora za obuku. Opremanje kabineta biće obezbjeđeno u okviru programa „Prilika plus“, uz sufinansiranje grada Bijeljina.

Direktor škole Milorad Vuković kaže da će se dio nastave izvoditi u tri učionice u nastavnom centru, a da će ukoliko bude potrebno biti korišten i prostor u zgradi Doma učenika. Istovremeno, u okviru projekta „Praktična nastava na radnom mjestu“ planirana je i besplatna prekvalifikacija 20 odraslih osoba za frizere.

Opremanje radionica

Program „Prilika plus“, koji podržava Vlada Švajcarske, a provodi Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća, u protekle dvije godine omogućio je modernizovanje radionica i unapređenje praktične nastave u tri stručne škole za zanimanja: stolar, kuvar, kulinarski tehničar, pekar, prehrambeni tehničar i prerađivač.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije