Najvažniji zadatak, navodi za Srpskainfo Aleksandar Mašić, predsjednik Saveza Roma Republike Srpske i gradskog udruženje Gradiška, je obrazovanje.
– To nam je primarni cilj, prioritet, jer smo svjesni da obrazovani Romi ne mogu biti socijalni slučajevi. Siromašni Romi koji ne mogu bez socijalne pomoći pripadaju kategoriji neobrazovanih ili sa nedovoljnim, nepotpunim kvalifikacijama – smatra Mašić.
Naš sagovornik takođe navodi da, koristeći programe domaćih i inostranih donatora te lokalnih zajednica, podstiču i pomažu školovanje romske djece.
– To je osnovno obrazovanje, kao prva stepenica na kojoj se ne Romi ne smiju zaustaviti, nego školovati u srednjim školama i na fakultetima. Romskoj djeci u Gradiški, koja tokom izolacije zbog korone nisu imala modernih telefona, obezbijedili smo 100 tableta, kako bi mogli kvalitetno i redovno pratiti nastavu – naglašavaju u Savezu romskih udruženja Republike Srpske.
– Romska djeca u Gradiški nemaju problema u vezi školovanja. Imamo dobru, uspješnu saradnju sa osnovnim i srednjim školama, sa lokalnom upravom. Zadovoljni smo i zapošljavanjem Roma kao i zdravstvenom zaštitom koja je mnogo bolje regulisana nego u Federaciji BiH – kazao nam je Mašić.
On je takođe rekao da je u Republici Srpskoj efikasan sistem zdravstvene zaštite, da nema diskriminacije kao ni u drugim područjima djelovanja. Stalni problem je stambeno zbrinjavanje, a uzrok je, pojasnio je, u višegodišnjem neradu Savjeta ministara i institucija BiH koje su tri godine bile u blokadi.
Romi potenciraju teme koje su za njih od izuzetne važnosti. To su zdravstvena zaštita, stambeno zbrinjavanje i zapošljavanje. Mnogi Romi su poslednjih godina, kaže naš sagovornik, napustili BiH i Republiku Srpsku. Jedan od uzroka je korona.
U Gradiški je situacija, povoljnija nego u mnogim drugim sredinama a naša zajednica u ovom gradu, osim Bijeljine i Prijedora je najbrojnija u Republici Srpskoj. Ovdje stalno prebivalište ima 1750 Roma u 486 stambenih jedinica odnosno kuća i stanova. Dio Roma iz Gradiške živi u Italiji, Francuskoj i Njemačkoj a ovdje imaju kuće i privremeno borave, najviše tokom ljeta.
– Naša zajednica ima teške posljedice korone. Obezbijedili smo pakete hrane, higijene i drugih potrepština za 400 porodica koje smo pomagali i novčano. Podijelili smo 300 vaučera vrijednosti 100 KM. Time smo ublažili probleme ali su posljedice teške – kazao nam je Aleksandar Mašić.
On je naveo da u Gradiški imaju uspješnu saradnju sa Crvenim krstom i Centrom za socijalni rad.
Romi su sačinili dugoročnu strategiju rada ali su uskraćeni za donacije. Interesovanje evropskih udruženja i fondova za saradnju sa Romima je smanjeno zbog krize u Ukrajini, zaključili su u Savezu Roma Republike Srpske. Oni apeluju na lokalne zajednice da više pomognu Romima, naročito romskim udruženjima, kako bi lakše prebrodili ekonomsku krizu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu