Društvo

OBRAZOVANJE I NASLJEĐE Kako će digitalizacija pomoći da se učenicima približi kultura i tradicija

Ustanove kulture u Srpskoj zajedno sa Republičkim pedagoškim zavodom predložiće program od nacionalne važnosti koji bi trebao u većem obimu da se nađe u nastavnom planu i programu u školama u RS, što je zacrtano i Strategijom razvoja obrazovanja.

OBRAZOVANJE I NASLJEĐE Kako će digitalizacija pomoći da se učenicima približi kultura i tradicija
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Zaključak je to današnjeg sastanka ministra prosvjete i kulture Natalije Trivić sa direktorima republičkih ustanova kulture, Republičkog pedagoškog zavoda i Republičkog sekretarijata za vjere.

Naši učenici treba da poznaju kulturno nasljeđe, tradiciju i istoriju kako lokalnih zajednica u kojima žive tako i Republike Srpske u cjelini. Moramo biti odgovorni prema budućim generacijama i prenijeti na njih njegovanje prirodnih i kulturnih bogatstava koje su nam ostavile u nasljeđe generacije prije nas – ističe ministarka Trivić.

Učenici, ističe, treba da posjete važna istorijska mjesta, rodne kuće pisaca sa ovih prostora, ali i muzeje, pozorišta, biblioteke i da na takvim mjestima upoznaju bolje sredinu u kojoj žive i uče da čuvaju kulturno nasljeđe.

– Mnoge kulturne sadržaje, zahvaljujući digitalizaciji, možemo približiti učenicima na zanimljiv način i na tome će raditi zajedno Ministarstvo, Republički pedagoški zavod i republičke ustanove kulture  – potvrdila je Trivićeva.

Sve ove mjere treba da doprinesu unapređenju kvaliteta obrazovanja u okviru stvaranja „nove škole za novo doba”, poručuju iz Ministarstva.

Direktori republičkih ustanova kulture iznijeli su prijedloge usaglašavanja programa njihovog rada sa nastavnim planovima i programima za predmete koji se odnose na jezik, umjetnost  i kulturu, a koji treba približiti učenicima koristeći savremene tehnologije koje su im bliske.

Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović je istakao da ova ustanova ima odličnu saradnju sa republičkim ustanovama kulture, zahvaljujući kojoj se realizuju različiti likovni i literarni konkursi za učenike prilikom obilježavanja važnih istorijskih ili kulturnih datuma, te događaja koji upućuju na važne ličnosti koje su obilježile našu istoriju i kulturu.

– Moramo nastaviti i jačati saradnju, posebno u smislu multidisciplinarnosti, a u skladu sa novim prioritetima ustanova kulture koje bi trebalo da usaglase sa nastavnim planovima i programima, posebno za predmete iz nacionalne grupe predmeta – rekao je Damjanović.

Važno je, smatra on, i da naše ustanove kulture budu spremne da posjete škole, u slučajevima kad škole nisu u mogućnosti da organizuju posjetu njihovim sjedištima i da na taj način približe učenicima sve važne elemete njihovog rada i djelovanja na očuvanju kulturnog i istorijskog nasljeđa, odnosno kulturnog identiteta naroda.

Vjeruje da će na ovaj način usaglašeni nastavni planovi i programi sa programskim aktivnostima ustanova kulture već u naredoj školskoj  godini biti na korist učenicima i nastavnicima.

Direktor Narodne i univerzitetske biblioteke RS Ljilja Petrović Zečić, rekla je da, u skladu sa predstojećom reformom obrazovanja, republičke ustanova kulture imaju jasan plan kako određeni programi ovih institucija mogu biti uvršteni u obrazovne programe kao obavezni. Narodna i univerzitetska biblioteka u tom smislu već je napravila važan iskorak realizujući multimedijalne sobe posvećene Petru Kočiću.

– Učenici imaju priliku da kroz kratko vrijeme i uz stručno vođenje biblitekara, saznaju sve važne pojedinosti o Petru Kočiću, srpskom jeziku, književnosti, pismenosti i srpskoj kulturi uopšte – dodala je Zečićeva.

Ona je predložila da posjete ustanovama kulture budu obavezne, kao i da budu organizovane i za đake u udaljenim mjestima jer djeca, možda, nisu u mogućnosti da ih samostalno posjete.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu