Banjaluka

OČUVANJE ŽIVOTNE SREDINE Ozelenjavanje gradskih površina uz Eko toplane

Zaposleni u banjalučkim Eko toplanama danas su posadili sadnice japanske trešnje na dječijem igralištu u ulici Federika Garsije Lorke u okviru projekta ozelenjavanja gradskih površina - blokovsko naselje i dva dječja igrališta.

OČUVANJE ŽIVOTNE SREDINE Ozelenjavanje  gradskih površina uz Eko toplane
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovaj projekat realizovali smo uz podršku Odjeljenja za komunalne poslove Grada Banjaluka koje nam je dodijelilo ovu lokaciju za sadnju stabala. Banjaluka je regionalno poznata kao grad zelenila, a Eko toplane na ovaj način žele da daju svoj doprinos da grad na Vrbasu taj epitet i zadrži, rekli su iz ovog preduzeća.

Kao društveno odgovorno privredno društvo, osim što za energent koriste obnovljivi izvor energije, sadnjom stabala u gradskom jezgru, Eko toplane žele da i na ovaj način pokažu opredijeljenost za očuvanje životne sredine.

– Učešćem u ovom projektu želimo da budemo primjer i drugim preduzećima, a sadnja japanske trešnje na dječijem igralištu u Novoj Varoši samo je jedna od aktivnosti koje namjeravamo da realizujemo u budućnosti u cilju zaštite životne sredine – poručuju iz Eko toplana.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iz Odjeljenja za komunalne poslove koje je podržalo ovu akciju, podsjećaju na važnost drveća jer prečišćava vazduh i čuva zemljište od erozije.

– Međutim, manje je poznato da drveće pomaže ljudima u gradovima da smanje troškove energije koju koriste za zagrijavanje ili rashlađivanje jednostavnim stvaranjem sjenke ili blokiranjem jakih vjetrova oko zgrada – kaže načelnik Petar Bilčar.

On pojašnjava da je istraživanje grupe USDA Forest Servis, pokazalo da gradsko drveće u Sjedinjenim Državama godišnje štedi energiju u iznosu od oko 7,8 milijardi dolara, i to tako što smanjuje upotrebu električne energije, kao i troškove zagrijavanja. Pored toga, smanjuje se zagađenje od izduvnih gasova.

U studiji se navodi da bi gradovi trebalo da sade drveće strateški.

– Ljeti drveće pravi sjenku i hladi vazduh, tako da se smanjuje upotreba rashladnih uređaja. Zimi štiti od vjetra. Veličina drveta, vrsta, udaljenost stabla od kuće i pravac u odnosu na zgradu, sve to utiče na količinu energije koju će jedna zgrada potrošiti. Iako rezultati variraju po klimatskim zonama, generalni zaključak je da veliko drveće na zapadnoj strani zgrade smanjuje troškove hlađenja ljeti – podsjeća Bilčar na rezultate ovih istaživača.

(A.E.)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije