Društvo

"Od imunizacije zavisi POPUŠTANJE MJERA" U Srbiji bolnice prepune, a skoro milion revakcinisanih građana

Srbija je nadomak prvog miliona vakcinisanih sa obje doze, ali je odziv na imunizaciju neujednačen, a po broju raspoloživih doza, i pored toga što smo među prvima u svijetu, taj proces bi mogao značajno brže da se odvija.

"Od imunizacije zavisi POPUŠTANJE MJERA" U Srbiji bolnice prepune, a skoro milion revakcinisanih građana
FOTO: MITAR MITROVIĆ/RAS SRBIJA

Na nivou cijele zemlje vakcinisano je 40 odsto starijih od 60 godina, koji su i u najvećem riziku od komplikacija kovida, ali je u Kolubarskom okrugu u toj populaciji vakcinisano samo 32 odsto, a u Beogradu 53 odsto.

Pročitajte još

Obje doze do juče primilo je 913.000 ljudi, ukupno je dato više od 2,3 miliona vakcina, i ima prostora da se obuhvat imunizacijom poveća. Zato će, pored punktova na kojima građani mogu bez zakazivanja da prime Astra Zenekinu vakcinu, od danas početi i novi pokušaj omasovljavanja imunizacije.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović najavila je da će u 29 gradova danas početi vakcinacija, takođe Astra Zenikinim vakcinama u tzv. podstandardnim, odnosno romskim naseljima.

Najviše ljudi u Srbiji vakcinisano je Sinofarmovom vakcinom – oko milion, Fajzerovom oko 150.000, sputnjikom V oko 113.000, a Astra Zenekinom oko 111.000, pošu Novosti.

– Moramo da popravimo stanje u Topličkom okrugu, u južnoj i centralnoj Srbiji i to tako što ćemo na lokalu promovisati neophodnost imunizacije – rekla je Obradovićeva.

– Kod nas postoji otpor prema vakcinaciji astra zenekom, ali podaci pokazuju da se ona koristi skoro koliko i sputnjik V.

Doktor Srđa Janković, imunolog i član Kriznog štaba, kaže da je sprovođenje vakcinacije u trenutku masovnog zaražavanja vrlo izazovno.

– Mnogo je onih koji su se zarazili pre vakcine. I vakcinisani obolevaju, ali kompletno vakcinisani obolijevaju veoma retko – kaže imunolog.

– Očekujemo da će, kako bude rastao procenat vakcinisanih, epidemija početi da jenjava. To se još ne dešava, jer je tek petina punoljetnih građana vakcinisana, i to jednom dozom, nešto manje sa obje doze. Procenat pozitivnih među testiranima i dalje je veoma visok, bolnice prepune.

Popunjenost kovid-centara, a posebno jedinica intenzivne njege, glavni je kriterijum po kojem se procjenjuje epidemiološka situacija i ona, očigledno, nije dobra. Premijerka Ana Brnabić najavila je juče da bi popuštanje mjera moglo da se dogodi sljedeće nedjelje.

Međutim, medicinski dio Kriznog štaba je protiv popuštanja. Štab, svakako, treba da se sastane da bi se donijela odluka koja protivepidemijska pravila će važiti sledeće nedjelje, ali bi iz ove perspektive na toj sednici prije moglo da se razmatra pooštravanje, nego popuštanje mjera.

– Situacija prvo mora da se smiri pa da se onda govori o otvaranju ugostiteljskih objekata i tržnih centara – kaže dr Srđa Janković.

– Predlagali smo za nijansu oštrije mjere za bar 14 dana. Ovo je sprečilo potpunu katastrofu koja je pretila. Zdravstveni sistem je preopterećen, teško je naći mjesto u bolnicama, a samo najteži pacijenti se primaju u bolnicu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu