Banjaluka

ODBORNICI NA SKENERU SRPSKAINFO Savanović: Budžet grada je preambiciozan

Zašto se gradska vlast plaši da kaže istinu građanima i odgovara iskreno na postavljena pitanja i probleme koji su od interesa javnosti? Zašto se šminka centar, a zapostavljaju ruralna područja, zašto nam odlaze građani, zašto nismo slobodni u našem gradu da izrazimo nezadovoljstvo i istaknemo probleme, kojih ima, nažalost, na pretek, pita odbornik PDP Jovo Savanović, koji sa još tri opoziciona odbornika u Skupštini grada Banjaluka čini Klub “Zajedno za promjene”.

ODBORNICI NA SKENERU SRPSKAINFO Savanović: Budžet grada je preambiciozan
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/ RAS SRBIJA

Ovo je izborna godina, zato je plan i budžet grada za 2020. godinu preambiciozan. Smatram da mnoge projekte Gradska uprava neće moći da realizuje iz mnogo razloga, nedostatka radne snage, te stručnih, nadzornih i kontrolnih organa – ističe Savanović u intervjuu za Srpskainfo.

Šta je, po Vama, obilježilo proteklu godinu u Banjaluci?

Svakako su događaji s kraja 2018. obilježili i početak 2019. godine. Već u februaru, Gradska uprava stavila je ruke u džepove građana, povećana je cijena vode i uvedena naknada za mjerno mjesto. Nepopularni trend se nastavio, poskupjele su komunalne usluge, struja, gorivo nekoliko puta, prehrambeni proizvodi, javni prevoz. I pored negodovanja građana, peticija, upozorenja opozicionih odbornika, vlast nema sluha za radnike koji primaju minimalne lične dohotke, penzionere koji su na ivici egzistencije, nezaposlene borce, ratne vojne invalide.

Banjaluka je grad u kojem se mnoge stvari dešavaju koje su vezane i za nivo BiH, tako da su kroz naš grad prolazili migranti, a sama njihova pojava izazivala je određeni strah za bezbjednost. Imali smo obećanja i najavu gradskih vlasti da planiraju više od 1,1 milion za subvenciju preduzetnicima i privrednicima, što nije namjenjeno i realizovano u prave svrhe, jer su novac dobijali uglavnom privrednici i preduzetnici podobni i lojalni vlasti.

U Gradskoj upravi je trenutno 200 radnika viška, a sa povećavanjem budžetskih sredstava broj zaposlenih se povećava za još 50. Ogroman i još nerješiv problem je zagađenje vazduha u gradu.

U protekloj godini su evidentni zabrinjavajući podaci o broju učenika upisanih u prvi razred, 92 područne škole su bez ijednog prvačića, što je veći problem od neuslovnih učionica, kojih nažalost ima mnogo na području grada. Odlazak mladih, radno sposobnih građana, smanjen broj osnovaca i srednjoškolaca, odlazak porodica u inostranstvo…

Problem i afera “Piralen” u poslovnoj zoni “Incel” tapka u mjestu. I pored obećanja gradske vlasti, kao i iz Ministarstva za prostorno uređenje RS, problem nije riješen.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Protesti koje su organizovali opozicioni poslanici, odbornici Grada, svakako su udarni politički trenutak godine. Na lokalu sumnjivi tenderi, ćutanje Gradske uprave na očigledne probleme koji im se dešavaju ispred vrata, kao što su bila dešavanja na Trgu 2018. godine, i prošle godine su bili njihov mehanizam. Ne smijemo dopustiti da nemarom zatvaramo izložbe, manifestacije, da gasimo muzičke festivale, i još gore – da nemamo jasan stav od Grada.

Zadnji dani 2019. godine su opet ono o čemu će se pričati, jer fizički nasrtaj ministra na narodnog poslanika ne tolerišu ni mnogo manje demokratije od naše.

Koji projekat Grada biste pohvalili, a koji smatrate promašajem?

Projekat izgradnje Zelenog mosta, i to na inicijativu opozicionih odbornika. Izgradnja je bila potrebna, ali su nastali ogromni gubici probijanjem rokova, nervoza građana, posebno vozača. Izdvojena su i dodatna sredstva za radove, a lijeva obala nije još ni završena. Kružni tokovi su dobri projekti, ali mnogi nisu urađeni po standardima, a ogromna sredstva su uložena. Izgradnja objekta mjesne zajednice, ambulante i vrtića u Petrićevcu je potrebna, ali radovi kasne. Ima još nekoliko projekata koji su započeti ili su pri završetku, ali je problem kontrole radova, prisustvo nadzornih organa.

Bespotrebno je uložiti čak 1,4 miliona KM iz gradskog budžeta za popločavanje mermerom oko Palate predsjednika kada je prostor bio lijep i funkcionalan, a u gradu ima mnogo drugih prioriteta.

Koja dobra ideja ili inicijativa građana nije prepoznata, a mislite da zaslužuje podršku?

Ideja građana, omladine i odbornika PDP za jeftiniji prevoz i uvođenje dodatne linije prevoza je svakako nešto čemu treba dati podršku. Treba pohvaliti borbu Duška Tadića za besplatne udžbenike, kao i ideju o besplatnom ulazu za srednjoškolce i studente u sve ustanove kulture. Treba sačekati realizaciju tih ideja.

Rekonstrukcija ulica, u svim naseljima i mesnim zajednicama koje nisu prva zona i centar grada, a to su prvenstveno Kuljani, jedno od najbrže rastući naselja, a nemaju: ambulante, vrtić, dječije igralište, zgradu mjesne zajednice, nemaju završenu putnu i kanalizacionu mrežu. Građani su samo na papiru, a žive u uslovima kao da su još u 20. vijeku, nemaju trotoare, pješačke prelaze, signalizaciju.

Mirno okupljanje stanovnika Motika za izgradnju saobraćajnica, kanalizacije, rasvjete, trotoara, pješačkih prelaza, te zahtjevi mještana Ade za izgradnju kanalizacione mreže. Izgradnja prelaza ili pješačkog mosta preko Vrbasa u donjem dijelu Krmina, gdje građani do kuća mogu samo čamcem.

Sjednice NSRS obilježile su mnoge uvrede. Kakva je atmosfera u gradskom parlamentu?

Tačno je da su sjednice NSRS obilježile provokacije, neslaganja, ali poslanici su ukazivali na probleme koji su vezani za nivo Republike Srpske. Svi ti problemi su tačni, iskreni i dolaze iz naroda, koji nažalost sve lošije i siromašnije živi, dok se pojedinci u vlasti bogate i izdigli su se iznad običnog građanina, koji im služi samo za glasanje i ucjene.

Foto: privatna arhiva
Foto: privatna arhiva

Moram istaći da u gradskom parlamentu djeluju četiri opoziciona odbornika koji su uputili, za mandata od tri godine, stotine pitanja, problema od kojih je nekolicina riješena. Sve inicijative, sugestije, predloge građana predočimo, postavljamo u obliku pismenih i usmenih pitanja, koje nažalost vladajuća koalicija uglavnom ne realizuje i ne sprovodi, pa dolazi do bučnije rasprave, uglavnom bez uvreda.

Pročitajte još

Kako komentarišete česte izostanke odbornika sa skupštinske sjednice?

Uglavnom izostanke prave odbornici vladajuće koalicije. Naravno, ima opravdanih izostanaka, što se može desiti svakom. Nadam se da su mnogi odbornici izabrani regularno od strane građana i neka onima koji su za njih glasali polažu račune, a brzo će lokalni izbori.

Treba li zainteresovanim građanima omogućiti da prisustvuju sjednicama Skupštine, što sada nije slučaj?

U sali često ima slobodnih mjesta tako da treba dozvoliti prisustvo građana, kao u mnogim drugim državama. Na lokalu pogotovo, jer je to najvažniji nivo vlasti. Tu se odlučuje o najvažnijim problemima za građane i njihovom standardu života. Entitetski nivo bi trebalo da služi samo za stvaranje i unapređenje opšte klime u društvu, a na lokalu obični čovjek može da dođe do izražaja, iznese svoj stav, kao pojedinac ili udruženje.

“Smanjiti namete”

Za šta ćete se lično zalagati u ovoj godini?

Zalagaću se za smanjenje nepotrebnih nameta, što će dovesti do boljeg života malog čovjeka. Za vladavinu prava i demokratije, poštovanje institucija i Skupštine grada, oštro kritikujući sve propuste vlasti i dajući konstruktivne opozicione prijedloge. Banjaluka nema Medicinsku školu, Građevinsku školu, deset vrtića je u katastrofalnom stanju.

Zalagaću se za nastavak i realizaciju svih inicijativa i prijedloga građana koje sam naveo, izgradnju centralnog spomenika za pale borce u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, koncertne dvorane, završetak izgradnje vodovodne mreže na platou Manjača i ostalih dijelova grada.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu