Politika

Odbornici u Srpskoj GOSPODARI DUPLIH FUNKCIJA: Republička komisija za sukob interesa "zatrpana" predmetima sa lokala

Istovremeno obavljanje više funkcija nije svojstveno samo funkcionerima na nivou Republike Srpske, nego i onima u opštinama i gradovima.

Odbornici u Srpskoj GOSPODARI DUPLIH FUNKCIJA: Republička komisija za sukob interesa "zatrpana" predmetima sa lokala
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Sudeći prema predmetima koji po raznim osnovama dođu pred Republičku komisiju za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti RS, među odbornicima gotovo da nema niko bez još jedne funkcije u javnom sektoru.

Onaj ko ima „sreću“ da je v.d, da je na čelu javne ustanove, ili da je „obični“ radnik, uglavnom se izvuče od kazne i može da nastavi da prima platu i odborničku naknadu. Ostali uglavnom budu kažnjeni.

Takav slučaj je bio sa Darkom Berjanom za koga je Komisija na sjednici 5. jula utvrdila da je prekršio Zakon o sprječavanju sukoba interesa, jer je istovremeno bio odbornik SDS u SO Istočna Ilidža i šef kabineta načelnika opštine. On je bio jedan od troje odbornika iz iste opštine za koje je još početkom 2021. Republičkoj komisiji dostavljena inicijativa za utvrđivanje sukoba interesa – uz Radomira Šekaru (SDS) i Tanju Tapavčević (PDP).

FOTO: MARIANA Đ. REGOJE/RAS SRBIJA
FOTO: MARIANA Đ. REGOJE/RAS SRBIJA

Za Šekaru je Republička komisija takođe utvrdila da je prekršio zakon jer je bio odbornik i službenik, tj. samostalni stručni saradnik u Odjeljenju za privredne i društvene djelatnosti te iste opštine. Njegov slučaj i slučaj Berjana bio je tema jedne od ljetošnjih sjednica SO, gdje su odbornici SNSD postavili pitanje validnosti odluka donesenih u periodu kada su njih dvojica bili odbornici. Međutim, većina predvođena SDS nije dozvolila široku raspravu uz obrazloženje da su i Berjan i Šekara vratili odbornički mandat i prije nego što je utvrđeno da su prekršili zakon.

Pročitajte još

Istovremeno, za Tapavčevićevu je utvrđeno da nije sukob interesa to što je zaposlena samo kao sanitarni inženjer u Domu zdravlja, čiji osnivač je opština.

Te sreće nije bila Gorica Šubara, odbornica SDS u SO Čajniče. Komisija je na sjednici početkom avgusta utvrdila da je ona prekršila zakon, jer je ranije zaposlena kao pripravnica u opštini, počev od 12. novembra 2020. Uzalud je Šubara pisala da pripravnik nije isto što i službenik, jer komisija smatra da je prekršila „principe djelovanja“ iz zakona.

U sukobu interesa je i odbornica SNSD u SO Brod, Ružica Maslić, jer je istovremeno i v.d. direktora opštinske Turističke organizacije.

FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kako se vidi iz rješenja, ona se pravdala time da je već pokrenuta inicijativa za njenu smjenu, što su iz SO negirali. Problem je što je prisustvovala sjednici SO 17. februara 2021. i izjašnjavala se o Programu rada Turističke organizacije, što je suprotno zakonu.

Istovremeno, odbornik SDS u SO Šekovići, Snežan Sokić, može da ostane i v.d. direktora tamošnjeg Doma zdravlja, jer javne ustanove nisu obuhvaćene zakonom, s tim što na sjednici ne smije da glasa o bilo čemu što se odnosi na ustanovu koju vodi. U sukobu sa zakonom, odlučila je Republička komisija, nije ni odbornik u SO Šekovići, Siniša Trivković, koji je v.d. direktora Javne ustanove Sportsko-rekretarivni omladinski centar. Obrazloženje je isto kao i kod Sokića.

Komisija je mišljenjem dozvolila odbornici u SO Nevesinje Dragani Budalić da istovremeno bude i direktor osnovne škole.

Naravno, ovo su samo neki od slučajeva kojima se bavila Komisija u posljednjih nekoliko mjeseci, a na sve odluke moguće je uložiti žalbu Komisiji za žalbe.

Kondić

Odbornik SPS u Skupštini grada Banjaluka, Saša Kondić, ne nalazi se u sukobu interesa, iako je istovremeno predsjednik Upravnog odbora Rukometnog kluba „Borac“, koji pomaže Vlada, odlučila je Republička komisija.

Podnosilac inicijative bio je „Transparensi internešenel“, koji je u prijavi naveo da je pomenuti klub od Vlade RS dobio milion KM, čime je prekršen zakon koji kaže da „izabrani predstavnici ne mogu biti članovi organa, predsjednici ili direktori udruženja ili fondacija koja se finansiraju iz budžeta Republike ili jedinice lokalne samouprave u ukupnom godišnjem iznosu većem od 100.000 KM“.

Međutim, za odluku Komisije presudilo je nekoliko činjenica: Vlada je pomenuti milion uplatila 20. oktobra 2020, a Kondiću je odbornički mandat potvrđen tek 5. januara 2021, dok u ovoj godini nije bilo uplata. Kondić je odbornik SPS i predsjednik Gradskog odbora stranke.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije