Biznis

Odluka uslijedila zbog visoke inflacije: Robinhud otpušta skoro četvrtinu zaposlenih

Trgovačka platforma Robinhud otpušta skoro četvrtinu svog osoblja zbog visoke inflacije i pada tržišta kriptovaluta.

muškarac nosi radnu torbu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kompanija je saopštila da je ekonomska klima smanjila trgovinsku aktivnost, koja je doživjela procvat na vrhuncu pandemije.

Ovaj potez dolazi nakon što je kompanija prijavila kvartalni prihod od 318 miliona dolara (260 miliona funti), što je 44% manje u odnosu na 565 miliona dolara godinu dana ranije. U aprilu je kompanija smanjila 9% svoje radne snage, za šta je njen šef Vlad Tenev rekao da “nije otišlo dovoljno daleko”.

– Prošle godine smo zapošljavali mnoge naše operativne funkcije pod pretpostavkom da će pojačano maloprodajno angažovanje koje smo vidjeli na berzama i kripto tržištima u eri Covid potrajati do 2022. godine – rekao je gospodin Tenev, piše BBC.

Pročitajte još

– U ovom novom okruženju, radimo sa više osoblja nego što je potrebno. Kao izvršni direktor, odobrio sam i preuzeo odgovornost za našu ambicioznu putanju kadrova – ovo je na meni. Najnovija smanjenja će uticati na 780 članova osoblja, a dolazi pored smanjenja najavljenih ranije ove godine – rekli su.

Tenev je rekao da će svo osoblje dobiti “e-poruku i Slack poruku sa vašim statusom – sa resursima i podrškom ako odete” On je dodao da će radnici, zvani “Robinhoodies” u kompaniji sa sedištem u Kaliforniji, moći da ostanu na pozicijama do 1. oktobra, da im se ponudi otpremnina i pomoć u traženju drugog posla.

– Znamo da je ova vijest teška za sve zaposlene, a takođe nudimo velnes podršku onima koji bi to željeli – rekao je on.

Robinhudovo trgovanje bez provizije pokazalo se izuzetno popularnim među trgovcima amaterima tokom zatvaranja kovida zbog čega se broj vlasnika računa udvostručio. Ali njegova baza kupaca je bila prestrašena rastom troškova života i višim kamatama, koje su pogodile globalna tržišta i dovele do pada kriptovaluta.

Takođe se činilo da je broj aktivnih korisnika mjesečno opao za otprilike trećinu, na 14 miliona u junu 2022. u poređenju sa 21,3 miliona u drugom kvartalu 2021, prenio je Rojters.

Misija onlajn brokerske kuće je da “demokratizuje finansije za sve”, ali je u januaru 2021. dospjela na naslovne strane zbog ograničavanja kupovine dionica američke kompanije za igrice GameStop, što je izazvalo negodovanje Amerikanaca koji kupuju akcije kompanije sa ciljem da povećaju cijene.

Gospodin Tenev se izvinio klijentima na saslušanju u američkom Kongresu na kojem su poslanici rekli da je taj potez pokrenuo pitanje pravednosti na finansijskim tržištima. Platforma se takođe suočila sa kritikama zbog izlaganja amatera rizičnim proizvodima kao što su akcije mema – akcije koje postaju popularne putem društvenih medija – i kriptovalute, prenosi Blic.

Kompanija je saopštila da će u svom nastojanju za “većom disciplinom troškova” restrukturirati organizaciju tako što će generalni menadžeri preuzeti “široku odgovornost” za pojedinačne poslove. Tenev je rekao da će promjena “izravnati hijerarhije” i “ukloniti suvišne uloge i pozicije”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu