Politika

Stevandić povodom tridesetog rođendana NSRS “Odluke prvog saziva su najveći zamajac jedinstva”

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da je Narodna skupština Republike Srpske tokom tri decenije rada odgovorila istorijskom zadatku i svim izazovima, te naglasio da sve što je urađeno predstavlja rezultat sloge i saglasnosti, čemu bi se parlament i danas trebao vratiti.

Stevandić povodom tridesetog rođendana NSRS “Odluke prvog saziva su najveći zamajac jedinstva”
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

On je istakao da odluke prvog saziva Narodne skupštine o nastanku Republike Srpske predstavljaju najveći zamajac srpskog jedinstva sa ove strane Drine.

– To su najveće odluke koje je bilo ko sa ove strane Drine donosio, a da nisu legitimisani kao neki pobunjenici nego kao ljudi koji su državotvorno u Narodnoj skupštini usvojili Ustav i izabrali Vladu. Doveli su do Dejtonskog mirovnog sporazuma, u kojem je Republika Srpska priznata kao državotvorna i kao entitet sa svojom teritorijom, pravosuđem, Ustavom i narodom, rekao je Stevandić povodom 30 godina od osnivanja republičkog parlamenta.

Stevandić, koji je tokom dosadašnjih 30 godina postojanja i rada Narodne skupštine Republike Srpske u dva mandata učestvovao u njenom radu kao narodni poslanik i kao potpredsjednik parlamenta, naglasio je da je parlament Srpske i dalje najbolje mjesto za sve dogovore, krize i odluke koje se budu donosile.

– Na njenim odlukama je formirana Republika Srpska i nije se nikada podleglo pritiscima. Narodna skupština Republike Srpske odgovorila je istorijskom zadatku i izazovima – naveo je on.

Pročitajte još

Stevandić je napomenu da je Narodna skupština RS kolektivitet koji predstavlja najveću zakonodavnu vlast naroda u Srpskoj i to saznanje treba da bude ideja vodilja u budućem radu ovog parlamenta.

Narodna skupština je formirana 24. oktobra 1991. godine kao Skupština srpskog naroda u BiH. Skupština srpskog naroda u BiH proglašena je nakon što su 14. oktobra srpski poslanici preglasani u tadašnjoj Skupštini SR BiH. Od njenog proglašenja, administrativno sjedište Skupštine bilo je u Sarajevu, da bi nakon izbijanja ratnog sukoba bilo izmešteno na Pale, a od 1998. godine sjedište Narodne skupštine Republike Srpske premješteno je u Banjaluku, gdje se i danas nalazi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu