Svijet

OGORČENA BORBA ZA MOĆ Rim i Brisel počeli fiskalnu i političku MAKLJAŽU

Evropska komisija je prvi put u potpunosti odbila kompletan budžet neke svoje članice i sad je jasno da ona sa Rimom više neće samo da pregovara, piše danas Dojče vele.

OGORČENA BORBA ZA MOĆ Rim i Brisel počeli fiskalnu i političku MAKLJAŽU
FOTO: OLIVIER HOSLET/EPA

Radi se o tome da se pokaže ko je tu gazda, ocjenjuje analitičar Dojče velea Bernd Rigert.

Populistička vlada u Italiji je doslovno bacila rukavicu u lice Evropskoj komisiji. Izazvala ju je na dvoboj s njenim neprihvatljivim budžetom. Komisija je prihvatila taj izazov i – sada počinje fiskalna i politička makljaža. Svađa o budžetu pretvara se u ogorčenu borbu za moć između Brisela i Rima. Iznenađuje to što se Evropska komisija odlučila za tvrd stav i po prvi put u istoriji zajedničke valute potpuno odbila nečiji prijedlog budžeta. Nije imala drugog izbora, smatra nadležni komesar Valdis Dombrovskis, jer su se populistički pokret Pet zvjezdica i desničarska Liga skoro trijumfalno hvalili da njihov budžet, kojim se još više ulazi u dugove, svjesno i s punom namjerom krši pravila Evropske unije – smatra Rigert.

U tekstu se napominje da postoji veliki rizik da će vlada u Rimu – koja ionako samo pazi na to kako će šta da utiče na domaću, italijansku publiku – krenuti u potpunu blokadu i prestati da bilo šta sluša.

– Neće se dugo čekati na psovke na “birokrate u Briselu” koje su zapravo krive za sve. Italijanski ministar finansija sad ima tri sedmice vremena da predstavi novi prijedlog državnog budžeta, bez novih dugova. Ako to ne uspije – a trebalo bi računati s tim da će se to dogoditi – onda Evropska komisija, u dogovoru sa drugim zemljama evrozone, mora da postavi stroge zahtjeve i da na kraju povede protiv Italije postupak zbog njenog državnog deficita – precizira Rigert.

Foto Giuseppe Lami/EPA
Foto Giuseppe Lami/EPA

Prema njegovim riječima, sve to će samo ići na ruku populistima u Rimu koji, bez obzira na bilo kakve činjenice, optužuju EU da je ona navodno kriva za osiromašenje Italije.

– A tek tada se niko više neće baviti fiskalnim problemima te zemlje, njenim ogromnim dugovima i strukturnim slabostima. Sada se ide na sve ili ništa, sada se radi o tome da se pokaže ko je gazda. Evropska komisija poručuje vladi Italije da ne može uvijek da važi samo “Italija na prvom mjestu”, kako su to oni obećavali u predizbornoj kampanji, već da njen budžet i dugovi imaju evropske dimenzije. Italijani – i to ne samo populisti i desničarske svađalice – žale se, međutim, na dvostruke standarde Evropske unije; na kraju krajeva, godinama su i Njemačka i Francuska, a i druge zemlje, kršile propise o državnom budžetu – dodao je on.

Rigert kaže da to doduše jeste tačno, ali postupci protiv tih zemalja su u međuvremenu obustavljeni, jer se one drže propisa i mogu da se pohvale bitno boljim stanjem u svojim blagajnama od Italije, u čijim bankama je mnogo toga trulog.

Pročitajte još

– Uprkos tome, teško se oteti utisku da bi evropski čuvari finansija možda bili blaži prema vladi u Rimu da tamo sjede demohrišćani ili socijaldemokrate. Komisija želi da pokaže populistima i desničarima u Rimu ko je taj ko može da lupi šakom o sto. S druge strane, vlada Italije može da se sveti Evropskoj uniji na mnogim drugim područjima: da blokira odluke, da guši rasprave – bilo da je riječ o migrantima, sankcijama protiv Rusije, Bregzitu ili budžetu EU nakon 2021. – ocjenjuje se u tekstu.

Kako navodi Riigert, sigurno je da su, “sa ovakvom vladom finansijskih i političkih kamikaza”, okončane sve rasprave o reformi evrozone, o bankarskoj uniji ili o zajedničkim garancijama za štedne uloge.

– Umjesto toga – stagnacija. Uoči izbora za Evropski parlament u maju 2019, Evropska unija s takvom Italijom pruža neveselu sliku. Sada mnogo toga zavisi od reakcije investitora na međunarodnom tržištu novca: da li će oni da kazne Italiju i prestanu da kupuju njene državne obveznice – pita Rigert.

Šef evropskog spasilačkog fonda Klaus Regling upozorava da ne bi trebalo širiti paniku; italijanske finansije su zapravo solidnije nego što se čini.

– On ne vidi opasnost od “zaraze” na druge zemlje evrozone, odnosno – on to još ne vidi. Evropska komisija trebalo bi da, nakon ove grmljavine iz Rima, uradi ono što najbolje umije: da pregovara i dođe do nekakvog kompromisa. Veliko je pitanje samo da li su populisti iz Italije uopšte spremni da prihvate takvu ponudu – zaključio je Rigert.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije