Kolumne

Omča za opoziciju

U politici nije bitno šta je ispravno, nego ono u šta narod ubijedite da je ispravno.

Slobodan Popadić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Milorad Dodik je odavno ubijedio narod u Republici Srpskoj da je ispravno sazivati sjednice Narodne skupštine, na njima srbovati, a poslije sve zaboraviti. Toliko ih je ubijedio, da se o tome više i ne raspravlja. Sjednice se gledaju zbog dobre zabave i „Blic hitova“.

Tako je bilo i prošle sedmice, kada je parlament usvojio zaključke kojim poziva Federaciju na razgovore o budućnosti BiH, te odbacuje ultimatum Valentina Incka za oduzimanje povelja Radovanu Karadžiću, Biljani Plavšić i Momčilu Krajišniku.

I opozicija u RS zna šta narod u Srpskoj misli da je ispravno, ali ponovo se, u inat vlastite štete, ponaša suprotno od toga. Umjesto da potpišu još jedan u nizu setova benignih i uskoro zaboravljenih zaključaka, ponovo su se odlučili na politiku ni tamo, ni ovamo. Malo bi da budu nacionalisti (dogovorili zaključke sa vladajućim), a onda bi malo da budu građanski, probosanski političari, Sarajevu i OHR prihvatljivi likovi (nisu potpisali zaključke). Kao da ih Valentin Incko ne bi poštedio i da su potpisali. Austrijanac, kao i svi mi (ali i oni po stranim ambasadama) dobro zna ko je kolovođa u Republici Srpskoj.

Međutim, opozicija je opet uletjela  u unaprijed pripremljenu političku omču, gdje su ih već objesili uz presudu da SDS nije smio da glasa čak ni protiv oduzimanja odlikovanja svom prvom predsjedniku i osnivaču, Radovanu Karadžiću!

Koji su njihovi argumenti da se iz svega izvuku neprisustvom i neglasanjem, nakon što su se cijeli dan krvili sa Dodikom? Kažu da je ovo još jedna njegova predstava, s ciljem da se „priča o razdruživanju, kako se ne bi pričalo o zaduživanju“ i vježbi 700 američkih vojnika na Manjači. Pozivaju ga da ispoštuje ranije zaključke, umjesto da smišlja nove. Poručuju da je vrhinski patriotizam samo kada ljudi žive bolje…

Pročitajte još

I sve je to tačno. Od riječi do riječi. Ali, u nekom drugom, uređenom, demokratskom društvu, u kome se razgovara argumentima, a ne galamom, prijetnjom i ličnim uvredema. Kao što rekosmo, bitno je ono u šta sluđeni narod većinom misli da je ispravno, a to sigurno nije povlačenje pred Inckom i otvoreno protivljenje priči o nezaviosnosti Republike Srpske. Dodik se udara na drugim temama, a ne na onima na kojima je doktorirao.

Šta je lider SNSD i srpski član Predsedništva BiH dobio još jednom sjednicom? Kratkoročan politički profit, sa mogućom dugoročnom štetom, uz novo krnjenje ugleda Narodne skupštine.

Dodik je, u slučaju Incko, sebe sam ubacio u priču, jer se on nigdje ne spominje u pismu visokog predstavnika. Ali, cilj je bio potvrditi ko je glavni i u ovom slučaju, što kraj nevidljivog Nedeljka Čubrilovića, nije bilo ni malo teško. U slučaju razgovora sa Federacijom, Bošnjacima i Hrvatima o budućnosti Srpske i BiH, Dodik je otvorio još jednu veliku političku temu, na kojoj sada može da jaše koliko mu volja, bar do oktobra 2022. To je ono što opozicija nikako ne uspjeva da uradi, njihova jedina tema je Dodik lično.

A kako je parlament opet oštećen? Prvo, ako je neko „politički upokojen“, kao što Dodik reče za Incka, onda mu ne posvećuješ toliko pažnje da skupština raspravlja o njemu. Drugo, Narodna skupština na sjednici nije odlučivala o dodjeli spornih povelja, pa nije trebalo ni da glasa o zahtjevu za njihovo oduzimanje. I treće, govornica zakonodavnog tijela ponovo je bila pozornica na kojoj je Dodik odigrao svoj unaprijed pripremljen komad, s elementima akcije, komedije, parodije, a možda i drame, ako nakon toga međunarodna zajednica posegne za sankcijama prema njemu. Ako ni zbog čeg drugog, onda zbog novog koketiranja sa osobama osuđenim za ratne zločine. Ne sumnjamo da bi se i tada pokušao sakriti iza stavova parlamenta, ali je problem što svako na svijetu zna šta je njemu Narodna skupština.

Što se tiče razgovora o budućnosti BiH, SDA je već poručila da Srpska nije strana i da se o tome može raspravljati samo u institucijama BiH. Vjerovatno pod tim misle na razne hotele, motele, restorane i mindere na kojima su do sada sa SNSD i ambasadorima pregovarali o aranžmanu MMF, Mehanizmu koordinacije, formiranju vlasti i raspodjeli funkcija. Kako god, u Sarajevu se nema sa kim razgovarati, naročito ako su početne pozicije mirno razdruživanje i rat, ma koliko svima bilo jasno da jedino razgovor može da spasi BiH od raspada.

Čović nije sporan, on je uvijek na vezi. Makar da sve, po dogovoru, zakoči ako se kojim slučajem Dodik i Bakir dogovore.

A vakcina i dalje nema.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu