Svijet

Opcija za izlazak je malo: Ove zemlje su za Ruse UTOČIŠTE OD MOBILIZACIJE (VIDEO, FOTO)

Svega nekoliko sati nakon obraćanja ruskog predsjednika Vladimira Putin u srijedu i proglašenja “djelimične mobilizacije” širom zemlje, Rusi su počeli masovno da napuštaju svoju zemlju. Međutim, opcije za prelazak granice su im vrlo ograničene.

Opcija za izlazak je malo: Ove zemlje su za Ruse UTOČIŠTE OD MOBILIZACIJE (VIDEO, FOTO)
FOTO: OLIVER BUNIĆ, ZORAN STOJKOVIC / RINGIER

Uznemireni Rusi počeli su da tragaju za načinima da napuste zemlju i izbjegnu pozive u vojsku odmah nakon Putinovog obraćanja. Iako iz Kremlja tvrde kako su izvještaju o egzodusu ratno sposobnih muškaraca „napumpani“, na brojnim graničnim prelazima sa Rusijom stvaraju se kilometarske kolone automobila, a gužva je i na aerodromima, mada cijene karata u jednom pravcu iz Rusije dostižu i do 10.000 evra, piše Blic.

Gužve su nastale su na granicama Rusije s Kazahstanom, Mongolijom i Finskom. Prema izvještajima koje je objavila Finska, 4.824 Rusa prešla su granicu u jednom danu, što je veliki porast u odnosu na cijelu prethodnu nedjelju, tokom koje je granicu sa ovom zemljom prešlo 3.133 Rusa.

Kilometarske kolone automobila stvorile su se i na granici Rusije sa Gruzijom, o čemu svjedoče brojni snimci sa graničnih prelaza.

Veliki broj Rusa je već napustio zemlju nakon što je u februaru pokrenuta invazija na Ukrajinu, a nakon Putinove najave mobilizacije uslijedio je novi talas egzodusa.

Kako se o mogućoj mobilizaciji spekulisalo nedjeljama unazad, letovi u jednom smjeru iz Rusije brzo su se rasprodali već u srijedu.

Podaci Gugl Trendsa pokazali su drastičan porast u pretragama za Avijasejls, najpopularniji sajt u Rusiji za kupovinu letova. Direktni letovi iz Moskve za Istanbul u Turskoj i Jerevan u Jermeniji, obje destinacije koje Rusima omogućavaju ulazak bez vize, rasprodati su u istom danu.

Neke rute sa presjedanjima, uključujući one od Moskve do Tbilisija, takođe su bile nedostupne, dok su najjeftiniji letovi od prestonice do Dubaija koštali više od 300.000 rubalja (5.000 dolara) – oko pet puta više od prosječne mjesečne zarade u Rusiji.

Karte su, prema trenutno dostupnim podacima, rasprodate do oktobra.

Ograničene opcije izlaska iz zemlje

Evropska unija i Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije Rusiji, pa one više ne dozvoljavaju ulazak ni ruskim civilima, piše Gardijan.

EU je početkom septembra suspendovala sporazum sa Rusijom koji olakšava njihovo izdavanje viza, iako bez uvođenja opšte zabrane, usljed čega je Rusima za dobijanje šengenske vize potrebno više dokumenata, vremena i novca.

Takođe, četiri od pet evropskih zemalja koje se graniče sa Rusijom objavile su ranije da više neće izdavati ruske državljane na turističke vize – Estonija, Letonija, Litvanija i Poljska. Tu je i Češka, koja je među prvima u EU prestala da izdaje svoje vize Rusima – dan nakon početka invazije na Ukrajinu 24. februara.

Rusi na aerodromu u Beogradu

Zbog toga su Rusima, koji su masovno požurili da rezervišu kartu u jednom pravcu, opcije izlaska veoma ograničene. U međuvremenu je Evropska komisija u četvrtak zatražila od EU da zauzme zajednički stav o zahtevima za ulazak na njenu teritoriju Rusa koji bježe iz svoje zemlje zbog rata u Ukrajini. Kako je prenio Rojters, članice EU moraće da procenjuju zahteve po principu “od slučaja do slučaja”, uzimajući u obzir osnovna prava i zakonsku proceduru o azilu.

FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Gdje sve Rusi mogu da odu?

Pošto je dobijanje evropskih viza neizvjesno, postoji svega još nekoliko zemalja u koje Rusi mogu da odu bez papira, kopnenim putem ili direktnim letovima, kao što su Jermenija, Belorusija, Gruzija, Mongolija, Kazahstan, Finska, Turska i Srbija.

Rusima je omogućen i ulazak u Dubai, koji Rusi uglavnom koriste za tranzit, pa pokušavaju da odatle stignu do izabrane destinacije.

Pročitajte još

Prema “Gardijanu”, Rusi mogu da odu kopnenim putem do Finske, Gruzije i Mongolije, a letovima do Orenburga u Kazahstanu, Biškeka u Kirgistanu, Taškenta u Uzbekistanu, Istanbula i Antalije u Turskoj, Dubaija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Jerevana u Jermeniji.

Finska je trenutno jedina baltička zemlja koja je samo najavila, a nije usvojila odluku da zabrani ulaz Rusima. Na njenoj granici u srijedu je zabilježena, kako su neki opisali na društvenim mrežama, “najduža saobraćajna gužva u istoriji”. I finski graničari su rekli da su primijetili “izuzetan broj” Rusa koji su pokušavali da pređu granicu tokom noći u srijedu na četvrtak, dok su svjedoci naveli da su rusko-gruzijski i rusko-mongolski prelazi doživjeli “kolaps” usled gustog saobraćaja.

Endru Rot, dopisnik “Gardijana” iz Moskve objavio je video koji pokazuje da Rusi ne biraju sredstva da napuste zemlju, pa čak trotinetima prelaze granicu sa Gruzijom jer ju je zbog velikih gužvi i zastoja nemoguće preći automobilom.

Srbija i Turska su Rusima posljednjih meseci omiljeni, ali i najlakše dostupne destinacije. Za razliku od Dubaija i nekih drugih destinacija, Rusi Beograd i Istanbul ne vide kao tačku presjedanja, već tu uglavnom pokušavaju da nastave život. Još u februaru je zabelilježen talas ruskih putnika u Beogradu i Istanbulu, dok su mediji unazad pisali da Rusi na tim destinacijama otvaraju biznise i kupuju stanove.

U danu kada je Putin najavio mobilizaciju avionske karte od Moskve ka Beogradu su bukvalno razgrabljene, a letovi koji su se još mogli rezervisati vrtoglavo su dostigli cijenu i do 10.000 evra. Cijene su dan kasnije skočile još više, do nezamislivih razmera, pa tako u nedjelju 25. septembra let od Moskve do Beograda košta 1,08 miliona rublji ili 1,38 miliona dinara, prema Gugl flajts. “Er Srbija” je međutim u petak saopštila da je karta u jednom pravcu u ekonomskoj klasi od 397-567 evra, dodajući da je potražnja “izuzetno velika”.

– Gledamo još veći egzodus nego kad je rat počeo. To su ljudi koji kupuju karte u jednom pravcu. Neće se vratiti dokle god traje mobilizacija – rekla je “Gardijanu” Ira Lobanovskaja, osnivačica organizacije “Vodič za Slobodan svet” koja pomaže Rusima da napuste zemlju.

U međuvremenu, Kazahstan je objavio da neće izdavati boravišne dozvole ruskim državljanima bez dozvole Moskve, odnosno onima koji pobjegnu od mobilizacije. Predsjednik parlamenta Molen Ašimbajev rekao je u četvrtak da njihove institucije neće izdavati boravišne dozvole onima koji ne dokažu da njihove matične zemlje nemaju primedbe na njihovo preselenje u Kazahstan.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije