Društvo

Opekotine izblijede, oštećenja ostaju: Sunčanje i kvarcanje izazivaju rak kože, OBOLIJEVAJU I MALOLJETNICI

Od melanoma, koji je najmaligniji tumor kože, u Srpskoj godišnje oboli više od 100 osoba, među kojima ima i maloljetnika, dok bitku sa ovom opakom bolešću na godišnjem nivou izgubi više od 40 ljudi.

Opekotine izblijede,  oštećenja ostaju: Sunčanje i kvarcanje izazivaju rak kože, OBOLIJEVAJU I MALOLJETNICI
FOTO: SHUTTERSTOCK

Ljekari upozoravaju da koža „pamti“ svako izlaganje štetnom UV zračenju, uključujući i solarijume, što je jedan od faktora rizika za nastanak melanoma.

Uglavnom obolijevaju osobe između pete i sedme decenije života, mada se nerijetko viđa i kod mlađih.

Podaci Instituta za javno zdravstvo RS pokazuju da od melanoma obolijevaju i maloljetne osobe, te da umiru i mlađi od 30 godina. Najmlađi pacijent liječen u UKC Srpske ove godine imao je 18, a ranije ih je bilo i sa 17 i 16 godina.

UV zračenje

U IJZ ističu da je maligni melanom najrjeđi, ali i najopasniji oblik raka kože, te da je riječ o karcinomu koji pogađa osobe bilo kog uzrasta, za razliku od drugih tipova, koji se javljaju kod starijih.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Premda postoje brojni faktori rizika, rak kože najčešće uzrokuje sunčevo UV zračenje. Pretjerano izlaganje ovom zračenju najčešći je uzrok svih oblika raka kože. Najmanje opasna posljedica je prerano starenje kože i pojava bora. U najgorem slučaju, ovo oštećenje dovodi do trajnih oštećenja i raka kože – naglašavaju u IJZ Srpske, upozorivši da je oštećenje koje sunce pravi koži trajno.

– Dok opekotina od sunca može da izblijedi, oštećenja koja se nalaze ispod ostaju. Svako naredno produženo sunčanje dodaje više oštećenja lokalnom imunitetu, koji je već oslabljen, i genetskom materijalu kože. Melanome nije lako prepoznati na prvi pogled, jer često izgledaju slično kao mladeži – objašnjavaju u IJZ RS.

U UKC Srpske kažu da su glavni faktori rizika za razvoj melanoma genetika, UV zračenje, opekotine od sunca i Parkinsonova bolest.

– Intenzivno sunčanje, koje dovodi do nastanka opekotina, naročito u djetinjstvu i adolescenciji, važan je faktor rizika za kasniji razvoj melanoma. Posebno se odnosi na pokrivene dijelove tijela, koji se povremeno izlažu suncu. Tipičan primjer su opekotine od sunca koje se zarade ljeti, tokom godišnjih odlazaka na more – kaže za Srpskainfo dr Jagoda Balaban iz Klinike za kožne i polne bolesti.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Zakon

Savjetuje da, ako primijeti da se neka postojeća pigmentna promjena promijenila u bilo kojem smislu, ili da se na koži javila neka nova koja ranije nije postojala, osoba treba odmah da se javi dermatologu.

Solarijumi, ili u narodu popularno kvarcanje, takođe je kancerogeno i štetno po zdravlje, naročito kod ljudi svijetle puti, onih koji imaju veći broj mladeža, a posebno osoba sa sindromom atipičnih mladeža.

Pročitajte još

U Srpskoj je zakonom zabranjeno korištenje solarijuma za maloljetne osobe, a zbog činjenice da maloljetnici i dalje pribjegavaju ovom načinu potamnjivanja kože, iz udruženja Euromelanom u Srbiji poručili su da će se u narednom periodu zalagati za totalnu zabranu kvarcanja.

– Upotreba solarijuma je u nekim zemljama zabranjena za sve uzraste, a u nekim samo za maloljetnike, kao što je slučaj i kod nas. Pitanje je da li se ta preporuka poštuje i da li njeno sprovođenje kontrolišu nadležne inspekcije – naglašava dr Balaban. 

Upotreba solarijuma prije punoljetstva za 75 odsto povećava mogućnost pojave melanoma kod osoba mlađih od 35 godina, upozorili su nedavno iz bijeljinske bolnice, povodom Svjetske sedmice dana melanoma.

Melanom ne bira godine

Dr Zdenka Gojković, načelnica Klinike za onkologiju UKC Srpske, ističe da melanom ne bira godine.

– Međutim, mi možemo da biramo da izbjegavamo faktore rizika. To su sunčanje i opekotine od sunca, posebno u dječjem uzrastu, solarijumi, preveliko izlaganje suncu u toku dana kada je zračenje najjače. Melanom je u porastu, kao, uostalom, i kod svih karcinoma – ističe za Srpskainfo dr Gojković.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prema njenim riječima, melanom je jedan od karcinoma s najvećom smrtnošću i s najmanjim procentom petogodišnjeg preživljavanja, kada govorimo o metastatskoj bolesti.

– Ako se tretira samo hemioterapijom, petogodišnje preživljavanje je od devet do 15 odsto. Dok smo imali samo citostatsku terapiju preživljavanje je bilo skromno. Mogućnost da se bolest nikada ne vrati postojala je samo ako se promjena skine kada je u ranom stadijumu. Danas, zahvaljujući inovativnim lijekovima, ukupno preživljavanje se značajno produžava. Slika melanoma se mijenja i mijenjaće se i u budućnosti, naročito sa mogućnošću genetskog testiranja, kada će se vrlo rano moći otkriti prisustvo bolesti i adekvatno reagovati – poručuje dr Gojković.

Simptomi kao što su svrab i krvavljenje su glavni znak maligniteta. Pojava bilo koje nove promjene na koži, koja je prethodno izgledala normalno kod pacijenata starijih od 40 godina, smatra se sumnjivom. Melanom može da se javi bilo gdje na koži, ali se najčešće nalazi na koži grudnog koša i na nogama. Nastaju na prethodno zdravoj koži, ali kod oko 30 odsto pacijenata mogu da se jave na mjestu prethodnog mladeža. Mogu brzo da rastu i da se šire na unutrašnje organe.

Faktori rizika i prevencija

Među faktorima rizika za nastanak melanoma su veliki broj običnih ili atipičnih mladeža, prisustvo melanoma u porodici, teške i bolne opekotine od sunca, intenzivno izlaganje suncu, nemogućnost da se pocrni, riđa ili plava kosa, svijetle oči, veliki broj pjega, korišćenje solarijuma.

– Ne možemo uticati na genetiku, odnosno svijetao ten, brojne mladeže ili pojavu melanoma kod članova porodice. Međutim, rizik se može značajno umanjiti ukoliko se prate neka osnovna pravila. Intenzivno i direktno izlaganje suncu treba izbjegavati, posebno između 11 i 15 sati. Glavni cilj je da se izbjegnu opekotine, odnosno crvenilo nakon izlaganja suncu. Najviše oštećenja nastaje nakon opekotina koje su praćene plikovima i bolom koji traje bar 48 časova – kažu u IJZ RS i dodaju da odjeća obezbjeđuje najbolju zaštitu od intenzivne sunčeve svjetlosti, pa je dobro nositi šešir sa širokim obodom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu