Zabava

OPREZ ZA RODITELJE Djevojčica (9) je bila uzoran đak i sportista, a kada je dobila video-igru počela je da mokri u krevet i TUČE OCA

Od kada je lansirana u julu prošle godine, kompjuterska igra “Fortnite” preuzeta je sa mreže više od 40 miliona puta.

OPREZ ZA RODITELJE Djevojčica (9) je bila uzoran đak i sportista, a kada je dobila video-igru počela je da mokri u krevet i TUČE OCA
FOTO: TWITTER/@FORTNITEGAM/SCREENSHOT

Devetogodišnja djevojčica, koja je deset sati dnevno igrala “survival” igru pucačine, upiškila se u gaće jer nije htjela da prekida igru i udarila je oca u lice kada je pokušao da je odvoji od nje. Ona je krišom igrala noću, pa je dolazila u školu mrtva umorna i drijemala na času, prenosi Blic.

Kada smo joj dozvolili da igra, nismo znali da ta igra stvara zavisnost i da može da ugrozi njeno psihičko zdravlje. Suprug je vidio svjetlo u njenoj sobi tokom noći i zatekao ju je kako sjedi na jastuku natopljenom mokraćom i igra – ispričala je djevojčicina majka za “Sandej pipl”.

Roditelji su djetetu kupili Xbox konzolu u januaru i ona je ubrzo potom preuzela igru sa interneta.

Dva mjeseca kasnije djevojčicina nastavnica pozvala ih je na razgovor, jer je dijete popustilo u školi i spavalo na času. Iako je nekada uživala u sportskim aktivnostima, više nije imala snage da trenira i ide na časove baleta, a nedjeljom je prestala da ide u crkvu.

Kada su primjetili da je njihovom karticom za mjesec dana uplatila “Majkrosoftu” 50 funti, objasnila im je da je novac potrošila na dodatke za igricu.

Kada ju je otac zatekao u bari mokraće, sva u suzama mu je ispričala da ustaje noću dok oni spavaju i ponekad igra sve do pet sati ujutro.

Mnoga djeca poput nje provode sate i sate igrajući igre koje obiluju nasiljem i stvaraju zavisnost i prijeti im opasnost od psihičkih problema, ističu stručnjaci.

Najpopularniji format igre “Fortnite” je “Battle Royale”, u kome se 100 igrača bore jedni protiv drugih sve dok ne ostane samo jedan.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) zvanično je okvalifikovala igranje video-igara na internetu kao poremećaj mentalnog zdravlja.

“Poremećaj igranja igrica” (Gaming disorder) definišu kao model ponašanja u igranju koji karakteriše ograničena kontrola nad igranjem, pri čemu se igranju daje prednost u odnosu na ostale dnevne aktivnosti i interesovanja, a osoba igra sve više uprkos negativnim posledicama koje su već nastupile.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije