Društvo

OPREZNO S VATROM Loparski vatrogasci spremni, ali mine i dalje prijete

Na području opštine Lopare dogodi se godišnje u prosjeku stotinak požara.

OPREZNO S VATROM Loparski vatrogasci spremni, ali mine i dalje prijete
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Pune ruke posla pripadnici Teritorijalne vatrogasne jedinice ove majevičke opštine imaju u sezoni poljoprivrednih radova, jer su nekontrolisano spaljivanje korova i ostavljanje neugašene vatre bez nadzora pri uređenju imanja najčešći uzroci požara u ovom periodu.

Zakonom o zaštiti požara zabranjeno je spaljivanje otpada na njivama, ali se nesavjesni građani toga ne pridržavaju, pa često izazovu požar, upozoravaju iz Teritorijalne vatrogasne jedinice Opštine Lopare.

– Ljudski nemar prilikom obrađivanja oranica, naročito tokom marta i aprila, najčešći su uzroci požara. Tu su i neispravne električne instalacije i dimnjaci, udari groma. Jedinica broji 17 vatrogasaca koji, zahvaljujući najmodernijim materijalno-tehničkim sredstvima, uspješno rade na njihovom sprečavanju i gašenju – ističe komandir loparske vatrogasne jedinice Jovo Đurić.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Budući da je i najveći dio teritorije Opštine Lopare pod šumama, realna opasnost su i šumski požari.

Deminiranje nije završeno

Međutim, najveći problem su površine koje ni skoro tri decenije poslije rata nisu deminirane. Procjenjuje se da je od oko 300 kvadratnih kilometara, koliko zauzima opština Lopare, oko 5,5 kilometra kvadratnih ili sedam odsto ukupne teritorije pod minama.

To i razuđenost teritorije otežavaju rad loparskim vatrogascima, kaže Đurić.

– Posebno su ugrožena rubna područja na nekadašnjim linijama razgraničenja sa FBiH. U majevičkim selima poput Mirosavaca, Brusnice, Pipera, Jablanice, Konjikovića, Potraši, Završja i Priboja ugroženi su stambeni i privredni objekti, poljoprivredno zemljište i šume. Stalno apelujemo da stanovništvo vodi računa i izbjegavaju bilo kakve radove na površinama koje nisu deminirane. Samo tako možemo izbjeći neželjene posljedice – upozorava Đurić.

Budžet

Godišnje se iz budžeta Opštine Lopare za rad Teritorijalne vatrogasne jedinice izdvoji stotinak hiljada maraka. Raspolažu sa šest specijalizovanih vozila za gašenje požara, spasavanje ljudi u saobraćajnim nezgodama i druge tehničke intervencije.

Dragomir Mitrović ima 13 godina staža u vatrogastvu. Ovaj posao zahtijeva fizičku i psihičku spremnost, ali i hrabrost potrebnu da se uhvati u koštac s vatrenom stihijom.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– Posao nije lak, ali mi smo osposobljeni i imamo adekvatnu opremu. Nastojimo da svaki požar brzo lokalizujemo i ugasimo i spriječimo tako veću štetu – naglašava Mitrović.

Pomaže i dijaspora

Prošle godine u požarima na ovom području lakše su povrijeđene dvije osobe, ali ohrabruje da smrtno stradalih nije bilo.

U loparskoj vatrogasnoj jedinici će nastaviti da rade na osposobljavanju svojih pripadnika i da nabavljaju novu opremu, koja će im omogućiti da spremno gase požare, ali i blagovremeno reaguju u slučaju drugih nedaća. U ovoj godini za ove namjene izdvojiće oko 50.000 KM.

Oprema je nabavljena sredstvima Vatrogasnog saveza RS, Opštine Lopare, a značajan dio je i donacija dijaspore.

– Nedavno smo dobili iz Salcburga kamion s kompletnom opremom, adekvatnim alatom, sječkom za sječenje metala i betona, prenosnim pumpama i teleskopskom rasvjetom. Možemo da odgovorimo svim zahtjevima – kaže Đurić, koji naglašava da ova jedinica reaguje i pomaže i u slučajevima poplava i klizišta, te potragama za izgubljenim stanovnicima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije