Biznis

OPŠTI HAOS NA TRŽIŠTIMA Vrtoglav skok cijena nafte i gasa, stala je i Moskovska berza, potonuo i bitkoin

Nakon vijesti da je Rusija pokrenula vojnu akciju u Ukrajini na svim finansijskim tržištima i tržištu energenata nastao je opšti haos.

OPŠTI HAOS NA TRŽIŠTIMA Vrtoglav skok cijena nafte i gasa, stala je i Moskovska berza, potonuo i bitkoin
FOTO: FRANCK ROBICHON/EPA

Vijest o ruskoj invaziji odmah je drastično podigla cijene nafte i gasa, ali i duboko u minus ubacila je i akcije na svim svjetskim berzama i tržištu kriptovalita.

U dubok minus je uvela i rublju zbog čega je Moskovska berza suspendovala trgovinu na svim tržištima.

FOTO: VEGA ALONSO DEL VAL/EPA
FOTO: VEGA ALONSO DEL VAL/EPA

Cijena nafte jutros je odmah skočila za 4,69 odsto na 101,93 dolara po barelu, prešavši nivo od 100 dolara prvi put od 2014. godine, a američka sirova nafte WTI je uzletela za 4,73 odsto na 96 dolara po barelu.

Cijene prirodnog gasa takođe su snažno ojačale. Cijena gasa u Evropi uzletela je jutros za 35 odsto premašivši nivo od 1.400 dolara za 1.000 kubnih metara, pokazuju podaci sa londonskoj berze ICE.

Istovremeno, Rojters javlja da je protok prirodnog gasa kroz gasovod Jamal-Evropa ka Poljskoj prepolovljen danas, i da se za sada ne zna da li je smanjenje protoka povezano sa razvojem situacije u Ukrajini.

Ruska rublja je pala jutros na rekordno nizak nivo, a evro se spustio na višegodišnji minimum prema dolaru i švajcarskom franku. Rublja je potonula za čak 5,77 odsto na 86 rubalja za dolar.

Moskovska berza je odmah reagovala i suspendovala trgovinske operacije na svim tržištima zbog sunovrata nacionalne valute i cena akcija.

Indeks američkog dolara, koji mjeri vrijednost dolara u odnosu na šest glavnih konkurenata, porastao je za visokih 0,6 odsto, na 96,762 poena, prvi put od 31. januara.

Spot cijena zlata, koje se tradicionalno smatra sigurnim utočištem, popeo se za 1,82 procenata o prema posljednjim raspoloživim podacima iznosi 1.942,26 dolara za uncu.

Potonuo i bitkoin

Ruska invazija na Ukrajinu jutros je bukvalno potopila tržište kriptovaluta. Bitkoin je pao za 8,35 odsto, na 35.479 dolara. Iz sata u sat minus je bio sve veći.

FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA
FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA

Jutros rano, bitkoin je zabilježio pad od 6,61 odsto, da bi potom ušao u minus za dodatnih 2 procentna poena.

I druge kriptovalute su i više nego loše prošle. Ethereum, druga najvrednija kriptovaluta na svijetu, pala je za više od 12 odsto u posljednja 24 sata i trguje se na nivou od 2.383 dolara.

Jutros je bukvalno cijelo finansijsko tržište u oštrom padu, dok su cijene nafte i gasa drstično porasle.

Panika i na tržištima kapitala

I na globalnim tržištima kapitala zavladala je panika zbog ruske vojne akcije u Ukrajini, koja je pokrenula opštu rasprodaju akcija.

Indeks acifičkih akcija MSCI, bez japanskih, pao je za više od 3,2 posto, pri čemu su australijske akcije u minusu većem od 3 procenta, a akcije kineski najikvidnijih kompanija su u gubitku od 1,3 odsto, izvještava Rojters.

Tokijski indeks Nikei je potonuo za 2,4 procenta.

Akcije industrijskih kompanija na terminskom trgovanju u NJujorsku, koje meri indeks Dau DŽons od jutros su u padu za 720 poena, ili 2,19 posto, fjučersi akcija u indeksnoj korpi S&P 500 su u minusu za 2,26 odsto, dok se vrijednost akcija tehnoloških kompanija vezanih za indeks Nasdak 100 stropoštala za 2,73 procenta, prema najnovijim podacima CNBC-a.

Slično je i kretanje akcija na evropskim tržištima kapitala. Terminski indeks EuroStoks 50 i njemački DAKS su potonuli za više od 3,5 posto na ranom trgovanju, dok je londonski FTSE oslabio za 2,0 procenta.

Izrazita nestabilnost na berzama izazvana je produbljivanjem rusko-ukrajinskog konflikta, pri čemu je indeks volatilnosti CBOE, koji mjeri stepen straha na Vol Stritu, skočio za više od 55 posto u proteklih devet dana, prenosi Tanjug.

Oslabio i evro

Evro je oslabio za 0,84 odsto na 1,1209 dolara, što je njegova najniža vrijednost od 31. januara. Jedinstvena valuta evrozone je pala prema japanskom jenu za 1,28 odsto na jednomjesečni minimum od 128,37 jena, i za 0,84 odsto prema švajcarskom franku na 1,0292 franaka, na najniži nivo od maja 2015, izvještava Rojters.

FOTO: RUPTLY/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: RUPTLY/YOUTUBE/SCREENSHOT

Britanska funta se pokazala relativno otpornijom, skliznuvši za 0,41 procenat na 1,3490 dolara.

Indeks američkog dolara, koji mjeri vrijednost dolara u odnosu na šest glavnih konkurenata, porastao je za visokih 0,60 odsto, na 96,762 poena, prvi put od 31. januara.

“Rusiju isključiti iz sistema SWIFT”

Šefovi diplomatije baltičkih država zatražile su danas da Rusija bude isključena iz platnog sistema SWIFT, a da Ukrajini bude poslato naoružanje i municija.

Međunarodna zajednica bi trebalo da “uvede najoštrije moguće sankcije Rusiji, uključujući isključivanje Rusije iz SWIFT” sistema, naveli su u zajedničkom saopštenju ministri spoljnih poslova Estonije, Letonije i Litvanije.

Rusija i zvanično počinje da brani rublju

Ruska centralna banka najavila je danas da će početi da interveniše na deviznom tržištu, pošto je rublja pala na istorijski najniži nivo nakon što je predsjednik Rusije Vladimir Putin odobrio, kako je rekao, specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.

Pročitajte još

Ruska valuta, državne obveznice i akcije su naglo potonule jutros, zbog čega je Moskovska berza suspendovala sve trgovinske aktivnosti, što je navelo centralnu banku da najavi prvu deviznu intervenciju od pripajanja Krima Rusiji 2014. godine, kako bi poduprla finansijsku stabilnost u zemlji.

Da bi stabilizovala situaciju na finansijskom tržištu, Banka Rusije odlučila je da započne intervencije na tržištu valuta”, navodi se u saopštenju centralne banke, prenosi Rojters.

Rublja je zabilježila rekordan pad prema dolaru na 89,60 rubalja, dok se prema evru stropoštala blizu psihološke granice od 100 rubalja, javlja Rojters.

Prije nego što su geopolitičke tenzije izmedju Moskve i Kijeva počele da se zaoštravaju od oktobra prošle godine, kurs ruske valute je iznosio 70 rubalja za dolar, odnosno 81 rublja za evro.

Banka Rusije je takođe odlučila da proširi listu hartija od vrijednosti koje će prihvatati kao kolateral u zamjenu za obezbjeđenje likvidnih sredstava, i sprovodiće operacije na međubankarskom tržištu koje će omogućiti dodatnu likvidnost bankarskom sektoru.

Drugi alat koji centralna banka ima na raspolaganju da ublaži pritisak na rublju jeste njena referentna kamatna stopa. Procjenjuje se će banka nastaviti sa monetarnim pooštravanjem kako bi obuzdala inflaciju, koju će pad rublje vjerovatno pogurati naviše.

Akteri na globalnim tržištima kapitala očekuju novi paket oštrih zapadnih sankcija prema Rusiji, zbog pokretanja njene vojne akcije u Ukrajinu, navodi Rojters, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije