Svijet

ORUŽJE "MEJD IN GUGL" Internet kompanije osvajaju globalno tržište naoružanja

Na listi prvih sto najvećih proizvođača oružja, naći će se uskoro internet pretraživač "Gugl" i informatički gigant "Majkrosoft"!

ORUŽJE "MEJD IN GUGL" Internet kompanije osvajaju globalno tržište naoružanja
FOTO: JOHN G. MABANGLO/ EPA

Trgovina naoružanjem i dalje je, uprkos pandemiji virusa korona, najisplativiji biznis koji nastavlja da cvjeta. Lokdaun ga nimalo nije osujetio, a problemi sa lancima snabdjevanja ne postoje.

Pojedinim gigantima iz Silicijumske doline se isplatilo višegodišnje nastojanje da prodube svoje kontakte sa poslovima oko oružja.

Za to su, kaže Dojče vele, nagrađeni unosnim ugovorima. “Majkrosoft” je, recimo, s Ministarstvom odbrane SAD potpisao ugovor u vrijednosti od 22 milijarde dolara.

FOTO: 
JASON SZENES/EPA
FOTO: JASON SZENES/EPA

 Zauzvrat, “Majkrosoft” treba da isporuči američkoj vojsci “super naočare”. Pored ovog informatičkog džina, tu su “Gugl” i “Orakl”.

Imuni i na kovid 19, proizvođači i trgovci oružjem, njih stotinu, napravili su za godinu dana promet od 531 milijarde američkih dolara, što je više od cjelokupne privredne proizvodnje Belgije.

 I dok je svjetska ekonomija, prema podacima MMF, pala za 3,1 odsto, prodaja oružja “sto veličanstvenih” porasla je za 1,3 procenta.

Najnoviji izveštaj Stokholmskog instituta za istraživanje mira (SIPRI), potvrđuje i dalju dominaciju američkih proizvođača, koji su ostvarili više od polovine ovog obrta kapitala sa svojom 41 firmom.

 Samo je “Lokid Martin” prodao oružja u vrijednosti od 58 milijardi dolara, više od bruto nacionalnog dohotka Litvanije.

Evropa sa petinom prodaje učestvuje u prvih sto, što je oko 109 milijardi dolara. Prednjače transevropski koncerni, kao što je “Erbas” sa 12 miljardi evra.

Analitičari primjećuju da su preduzeća za naoružanje sa juga sve dominantnija, posebno su tu prisutne Indija i Južna Koreja.

Kina se sa pet proizvođača izborila za udio od 13 odsto prometa “top 100”. Kineske kompanije profitiraju od stapanja vojno-civilnog kapitala, a tu je vodeći Norinko koji je učestvovao u izradi satelitskih sistema.

DEVET U MINUSU

Devet kompanija prodalo je lane 6,5 odsto manje oružja nego 2019. godine.

 Eksperti objašnjavaju da je to direktno povezano sa izgradnjom ruskih postrojenja u Indiji i Kini, jer su te dvije zemlje ranije bile vodeći kupci ruskog oružja, prenose Novosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije