Društvo

OTKRIĆE SRPSKE NAUČNICE Doktorka Bojović Jović dokazala zašto VANTJELESNA OPLODNJA ne uspije u 33 odsto slučajeva

Podatak da u Srbiji oko 300.000 parova čeka na vantjelesnu oplodnju krije mnogo teških trenutaka, sudbina i suza onih kod kojih je sve to dosad bilo neuspješno.

OTKRIĆE SRPSKE NAUČNICE Doktorka Bojović Jović dokazala zašto VANTJELESNA OPLODNJA ne uspije u 33 odsto slučajeva
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Ipak, nijedna žena ne bi trebalo da se obeshrabri da se na taj način ostvari kao majka jer su upravo naučnici iz Srbije jedini u svijetu dokazali povezanost između imunoloških promjena na jajnicima i materici i onim kako se žena osjeća i ta saznanjaja primjenjuju da bi cijeli postupak bio uspješniji.

Najfiniji mehanizmi, međutim, ostaju ispod nivoa svijesti, na ćelijskom su nivou, žena njih nije svjesna, a bitno utiču na to da li će trudnoća da uspije ili ne.

Evo zašto virus ne treba pregurati “na nogama”

Naime, svaka virusna infekcija, čak i ona koju smo preležale na nogama, a koja je uticala na naš imuni sistem, udružena s stresom, umanjuje uspješnost vantjelesne oplodnje za čak 33 odsto!

Kada se to zna, sada ljekari mogu da utiču na to tako što će jačati imunološki sistem svake žene koja ulazi u proces vještačke oplodnje i tako povećati uspješnost čitave procedure.

Rezultati istraživanja već se primjenjuju u praksi i, kako za Blic kaže autorka istraživanja dr Dragana Bojović Jović sa Odjeljenja za vantjelesnu oplodnju u GAK “Narodni front”, oni se pokazuju uspješnim.

Faktor stresa bitan je pokazatelj koliko je žena biološki spremna da do kraja prođe kroz postupak vantjelesne oplodnje. Utvrđeno je da stanje žene i njen stres umanjuju za 33 odsto šansu da ona zatrudni. Promjene na nivou materice i jajnika znače da postoji problem u ženinom kontrolnom imunološkom sistemu. To mogu da izazovu razne virusne infekcije, kojih žene nisu ni svjesne, jer su ih “pregurale na nogama”. A ta borba organizma sa virusima ostavlja trag na našem imunitetu – objašnjava dr Bojović Jović i nastavlja da pokazatelj svega toga na mentalnom nivou može da bude anksioznost ili strahovi koji se javljaju kod žena poslije svakog nesupješnog postupka.

Anksioznost kao pokazatelj

– Upravo je anksioznost signal da su ženini imunološki sistemi vjerovatno reagovali tokom neke teške infekcije. Kada to svedemo na janike i matericu, koji su glavni organi za ostvarivanje trudnoće, znači da ona na samom početku nije imala dobar imunološki balans zbog preležane upale ili inflamacije – navodi ta naučnica.

Kako dodaje, dokazali su u istraživanju da ako je žena u takvom stanju ušla u proces vantjelesne oplodnje, koji je jako zahtjevan i stresan za organizam, nije imala dovoljnu snagu da odoli svim izazovima.

– A, glavni su rast folikula ili vrećice u jajniku u kojoj je nezerla jajna ćelija i nivo hormona koji to prate. U folikulu, takođe, postoje takozvane imunomaterije koje, poslije oslobađanja jajne ćelije, izazivaju takozvanu sterilnu upalu. Ako se ona udruži sa posljedicama virusne, tada nastaje jak stres za organizam i luči se hormon stresa – kortizol. On ne dozvoljava djelovanje progesterona, hormona koji pomaže da se trudnoća ostvari, i dolazi do nesupjeha – kaže dr Bojović Jović.

Postoji i zdrav stes

Kada je riječ o psihičkom stresu, svaka žena ga ima pred proces vantelesen oplodnje, navodi ona i dodaje:

– Ali je to zdrav stres, kao, na primjer, pred ispit. Poenta je da žene na samom početku imaju izgrađene odbrambene reakcije organizam kako bi mogle da prođu kroz, po organizam, stresni proces. Zbog svega toga, ova studija je pokazala jedan od važnih koraka u vrlo složenom procesu vantjelsene oplodnje, a koji može da bude prepereka za mnoge parove da se ostvare kao roditelji – objasnila je ona i dodala da je uspješnost postupka vantjelsne oplodnje jednak kao i u svijetu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu