Društvo

OTROVI NA CRNOM TRŽIŠTU Na vašarima prodaju pesticide čiji jedan gram može da UBIJE ČOVJEKA

Da se u Srbiji i dalje na crno prodaju zabranjeni pesticidi sumnjivog kvaliteta, od kojih mnogi izazivaju neplodnost i rak, potvrđuje i nedavna zaplena “furadana”, zabranjenog sredstva za zaštitu bilja. Ovaj herbicid spada u bojni otrov, a smrtonosan je čak i za ljude.

OTROVI NA CRNOM TRŽIŠTU Na vašarima prodaju pesticide čiji jedan gram može da UBIJE ČOVJEKA
FOTO: PRIVATNA AHRIVA

Policija je u nedelju na vašaru u Senti privela švercera “furadana” i oduzela mu čak 15 litara ovog sredstva. Švercer je godinama prodavao ovu zabranjenu i visoko opasnu supstancu na vašarištu u Senti. Tako je bilo i u nedjelju 1. aprila kada je osumnjičeni prodavao ovaj tečni otrov. Ono što je strašnije, on nije jedini slučaj. Ilegalana prodaja rasprostranjena je u svim djelovima Srbije, piše Blic.rs.

Kako “Blic” saznaje, tim pesticidima prska se i voće i povrće, na svoju ruku, bez ikakvog savjeta agronoma.

Nerijetko se koriste i pesticidi koji su u drugim zemljama zabranjeni, poput “furadana”, “kreozana” i preparata na bazi neonikotinoida, od kojih najviše stradaju ptice, pčele, psi, mačke i divlje životinje.

Furadan na vašaru u Senti!

VAŽNO: iznenadni obrt u slučaju ilegalne prodaje Furadana u Senti. Nakon naše objave na ovoj stranici, anonimni zvaničnici (imena nam nisu poznata) reagovali su kod lokalne policije i osoba je privedena, a u automobilu su pronađena i oduzeta 3 kanistra sa po 5 LITARA OPASNOG OTROVA. Hvala svima na pomoći!BPSSS BirdLife Serbia detected and reported illegal sale of Carbofuran at a fair in Senta (N Serbia). After an initially mild reaction from the authorities and absence of inspectors, a large public outcry was created within an hour on social media, which prompted higher-level officials to react and order immediate action! The police then confiscated 15 litres of this deadly poison and apprehended the person responsible! Zaplenjena količina Furadana dovoljna je da ubije oko 15.000 odraslih osoba (računica data na osnovu poznate letalne doze od oko 15mg po kg telesne mase, a kao masa prosečne odrasle osobe uzeto je 70 kg). Opštine u Srbiji koje imaju oko 15.000 stanovnika su: Ljubovija, Knić, Lajkovac, Čajetina, Merošina, Sečanj, Bač. Pogledajte video snimak od danas.#DZPPS #BPSSS #BirdLife #stoptrovanju #stopbirdcrime #Furadan

Posted by Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije on Sunday, May 6, 2018

Ti pesticidi mogu da uzrokuju neplodnost, rak dojke, umor i razaraju endokrini sistem. Najčešće se nabavljaju nelegalnim tokovima, preko interneta iz Turske, azijskih zemalja.

Od posljedica pesticida godišnje u svijetu umre 200.000 ljudi, a najduže se zadržavaju u jagodama, jabukama, grožđu, breskvama, trešnjama, malinama, spanaću, paprikama, krastavcima, zelenoj salati i šargarepi.

Količina zaplijenjenog “furadana”, koji se prodavao na vašaru u Senti dovoljna je da ubije oko 15.000 odraslih osoba, kolike su populacije opština poput Ljubovije, Knića, Lajkovca, Čajetine. Smrtonosna doza ovog otrova iznosi svega 15 miligrama po kilogramu tjelesne mase, što znači da je samo 1 gram “furadana” dovoljan da ubije odraslog čovjeka od oko 70 kilograma – pojašnjava Milan Ružić iz Društva za zaštitu i pručavanje ptice.

Ovo društvo je zasluženo što je švercer i uhapšen, kao i što je zaplijenjeno ovo visoko toksično sredstvo.

Promet i upotreba furadana, inače je u Srbiji zabranjena još 2014. godine, ali to nije dovelo do zaustavljanja daljeg prometa ove opasne materije i stradanja divljih životinja.

– Zbog ovog otrova su stradali svi orlovi bjelorepani u prethodnih deset godina, koji su u Srbiji zaštićeni. Pre nekoliko godina čitavo jato ždralova je uginulo, a neke od tih ptica došlo je iz Finske. Dešavalo se da na nekim lokacijama da zateknemo i po 20 uginulih srndaća, jer oni dolaze i jedu u čoporima. Međutim, ovi preparati opasni su i po ljude, jer se toksini zadržavaju u plodovima voća i žitaricama, a otrov dospjeva i u zemljište i vodu koje koristimo. “Furdanom” se brutalno ubijaju, odnosno truju psi po gradovima. Sve što je rozikasto i ljubičasto radi se o ovom otrovu – ističe Ružić.

On kaže da i dalje neki poljoprivrednici mažu sjemena suncokreta, kukuruza, šećerne repe zabranjenim preparatima da bi zaštitili biljke u fazi klijanja. U nekim domaćinstvima još postoje zalihe, dok drugi do ovih preparata dolaze kupovinom u seoskim apotekama i prodavnicama koje su ih uvezle na crno.

U EU rad sa pesticidima samo uz licencu

Katarina Krinulović, izvršni direktorka Udruženja inostranih proizvođača sredstava za zaštitu bilja “Secpa” kaže da imamo više od 1.000 registrovanih sredstava za zaštitu bilja.

– Treba raditi na edukaciji ljudi koji koriste ova sredstva. U Srbiji su oni dostupni svakome, što nije slučaj u drugim zemljama Evrope. U EU samo poljoprivrednici sa licencom mogu da kupuju ova sredstva – kaže Krinulović.

U Upravi za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede kažu da je “furadan” zabranjen još 2014. godine.

– Fitosanitarna inspekcija vrši redovne kontrole prometa sredstava za zaštitu bilja u poljoprivrednim apotekama, kao i upotrebu sredstava za zaštitu bilja kod poljoprivrednih proizvođača. Ukoliko bi se prilikom kontrole utvrdilo da je subjekat stavio u promet ili vršio primjenu sredstva za zaštitu bilja koje nije registrovano za stavljanje u promet i primjenu, fitosanitarni inspektor donosi rješenje o zabrani promet i podnosi prijavu za privredni prestup ili zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka kod nadležnih sudova – objašnjavaju u Upravi za zaštitu bilja.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu