Kultura

Otvaranje “Imperativa” u znaku velikog autora: Nova generacija čitalaca otkriva Bekima

Prvo veče i otvaranje Trećeg festivala književnosti “Imperativ“ u Banskom dvoru obilježio je program posvećen radu književnika Bekima Sejranovića.

Otvaranje “Imperativa” u znaku velikog autora: Nova generacija čitalaca otkriva Bekima
FOTO: BANSKI DVOR/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Sajranović je istaknuti književnik i književni prevodilac koji je prije dva mjeseca preminuo u svojoj 48. godini, a kojeg svi pamte kao jednog od najtalentovanijih autora koji su se pojavili u regionu u 21. vijeku.

Veče posvećeno književnom radu Bekima Sejranovića održano je u Koncertnoj dvorani Banskog dvora. O Bekimu, koji je bio jedan od osnivača Udruženja za promociju i popularizaciju književnosti „Imperativ“ i umjetnički direktor ovog festivala govorili su novinar i književni kritičar Đorđe Krajišnik i Ivan Bevc, direktor Izdavačke kuće „Booka“ iz Beograda. Publika je imala priliku da pogleda snimak na kojem Bekim čita jednu od poslednjih priča koju je napisao “Miss misery na otoku Susku”.

-Bekim je bio mnogo toga za mene, drag prijatelj, autor kojeg smo mi uspješno objaviljvali, neko ko nastavlja da živi kroz knjige koje je objavio i drago mi je što se u ovoj jako tužnoj situaciji, kada on više nije sa nama, stvara jedna nova generacija Bekimovih čitalaca koji ga otkrivaju. On je za života dobio kultni status, tako će i ostati kazao je Ivan Bevc.

Foto: Banski dvor/ustupljena fotografija
Foto: Banski dvor/ustupljena fotografija

Bekim je u domaćoj književnosti nastavio bogatu tradiciju u smislu autobiografske fikcije, a mnogi se pitaju koliko ima istine u njegovoj fikciji.

-Smatram da je to kod nas često uticaj provincijskog mentaliteta i želje da se zaviri u tuđe dvorište. Mene to nikada nije opterećivalo. Ja sam na njegov rad gledao kao na kvalitetno djelo savremene književnosti na ovim prostorima, čiji je Bekim bio jedan od najboljih izdanaka – rekao je Bevc.

Kako kaže, sjeća se kada se Bekim na tržištu pojavio sa svojom drugom knjigom “Ljepši kraj”.

-To je meni zaista bilo otkrovenje. Navikao sam se da je krajem prve decenije 21. veka vjerovatno najkvalitetnija književnost dolazila iz Bosne i Bekim je tada bio jedna autonomna pojava. Zanimljivo je njegovo nepripadanje. On se pojavio tek tako i savršeno se uklapao i nije se uopšte uklapao. On je prosto svačiji i ničiji, svi volimo da ga svojatamo, a u suštini on je bio neuhvatljiv – objasnio je on.

Poznato je da su žene Bekimova glavna književna publika.

Foto: Banski dvor/ustupljena fotografija
Foto: Banski dvor/ustupljena fotografija

– To su osobe koje su se prepoznavale u njegovom senzibilitetu, koje su se osjećale bliske toj prozi. Jedan je Bekim kojeg ovako znamo, a drugi kojeg čitamo i velika je greška poistovijetiti ta dva čovjeka. Kada čitate njegova djela imate osjećaj kao da ga poznajete. To se primijetilo na književnim večerima. Publika inače piscima prilazi sa strahopoštovanjem, a njemu je prilazila kao da ga već znaju – kaže Bevc.

Prema njegovim riječima, danas postoji publika koja čeka da joj se ponudi nešto kvalitetno, da ju se edukuje.

-Ta publika prati i zna unaprijed šta je dobro i jedva čeka da to bude prevedeno. Takođe, tu je i publika koja želi da čita knjige koje je se tiču, koje govore o savremenim temama koje su joj bliske. Bekim je tu napravio jednu zanimljivu sponu. S jedne strane on je i pripovjedač starog kova, a s druge strane bio je dovoljno intrigantan i atraktivan mlađim čitaocima i “kapirao” se sa njima. Kod mlađih generacija ono što ne prolazi je neiskrenost. Mislim da je ta njegova iskrenost ono što je prelomilo – pojasnio je on.

Poslije smrti ovog, svima dragog književnika, raste njegova popularnost i čitanost, te sve više mladih ljudi se interesuje za njegova djela.

Sajamski dio Imperativovog festivala biće otvoren do nedjelje u periodu od 10 do 20 časova. Pored aktuelnih izdanja, izdavači su pripremili i povoljne sajamske cijene.

Zbog trenutne epidemiološke situacije broj mjesta u publici za svaki programski sadržaj je ograničen na 50 posjetilaca. Obavezno je nošenje maske i dezinfekcija ruku na ulazu u Banski dvor.

O Sejranoviću

Bekim Sejranović je rođen u Brčkom 1972. godine. Studirao je i živio u Rijeci, a od 1993. godine živio je u Oslu, gdje je na Istorijsko-filozofskom fakultetu magistrirao južnoslovenske književnosti.

Od 2000. godine radio je kao sudski tumač i književni prevodilac, predavao je norveški za strance, pisao i objavljivao prozu. Autor je knjige kratkih priča “Fasung”, kao i romana “Nigdje niotkuda”, “Ljepši kraj”, “Sandale”, “Tvoj sin Hucklbery Finn” i “Dnevnik jednog nomada”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu