Svijet

OTVORENA DEBATA U SAD Šta su uzroci krvavih napada po američkim školama, nije samo dostupnost ORUŽJA

Posljednji krvavi napad u jednoj američkoj školi, kada je prošle nedjelje u Santa Feu poginulo 10 srednjoškolaca, izazvao je novu debatu u javnosti oko visokog broja masovnih pucnjava u Sjedinjenim Državama, ali i uzrocima koji dovode do toga.

OTVORENA DEBATA U SAD Šta su uzroci krvavih napada po američkim školama, nije samo dostupnost ORUŽJA
FOTO: TANJUG/AP

Studija za studijom analizirala je masovne pucnjave u SAD i pokazalo se da je u odnosu na druge zemlje po broju stanovnika – jedna i ujedno najvažnija varijabla velika količina oružja u zemlji, prenosi Blic.rs.

Međutim, nakon fatalne pucnjave u srednoj školi u Santa Feu, Teksas, Nacionalno udruženje za oružje (NRA) i drugi konzervativni entiteti ponudili su niz razloga za nasilje, od kojih nijedan od njih ne uključuje samo oružje, piše “Vašington post”.

Mediji

Portparolka NRA Dejna Loš za pucnjavu djelimično krivi medije.

– Mediji moraju prestati da stvaraju više tih monstruma svojim preteranim izvještavanjem. Ne kažem da ne treba odgovorno da izvještavaju o događajima. Ja to razumijem. Ali stalno prikazivanje slika ubistava, stalno izgovaranje njihovih imena, to je potpuno nepotrebno – rekla je Loš.

Pročitajte još

Njene kritike odjek su dugogodišnje kampanje nekih porodica žrtava i drugih da se macionalne medijske organizacije fokusiraju manje na napadače i njihove manifeste, slike, postove i čak imena, a više na žrtve, u okviru strategije smanjenja publiciteta koji može podstaći druge na zločin.

Zamjenik guvernera Teksasa Den Patrik, republikanac i pristalica naoružanja, ukazao je na niz pitanja za koja smatra da stoje iz prošlonedjeljnog napada u Santa Feu.

Video igrice

Nekoliko sati nakon pucnjave, on je rekao da bi smanjeni broj ulaza u tu i druge škole spriječio napadača. U nedelju se okomio na video igrice i požalio se na nedostatak religije u školama, kao i abortuse u SAD.

– Imamo 50 miliona abortusa. Imamo rasturene porodice, bez očeva. Imamo nevjerovatno gnusna nasilja u igricama, dva sata dnevno ispred naših očiju. A stojimo ovdje i pitamo se zašto se ovo događa određenim učenicima – rekao je Patrik.

Foto: Screenshot/Twitter
Foto: Screenshot/Twitter

Džonatan Stiklend, republikanski poslanik u Teksasu, smatra da je problem u slanju djece u školu.

-Mnogi roditelji se plaše da šalju svoju decu u školu. Treba da im pružimo što je moguće više drugih izbora – zaključio je Stiklend.

Stil oblačenja i društvene mreže

Konzervativni radio voditelj i kolumnista Hju Hjuit smatra da treba obratiti pažnju na problematične pojedince, što je stav koji zastupaju i neki bezbjednosni stručnjaci, te paziti na način oblačenja učenika.

-Za profesore i administrator znak koji odaje je mantil. Najjednostavnije bi bilo zabraniti ih. Napravite spisak, provjerite, to su jezivi ljudi – rekao je Hjuit.

On je takođe ukazao na problem “petrijeve posude društvenih medija”. Hjuit je naveo da je ubicu na napad moglo da pokrene, između ostalog, kritikovanje na društvenim medijima.

Pisac Rod Drejer u eseju pod naslovom “Bespomoćnost & pucnjava u Santa Feu”, razmatra ulogu moderne tehnologije.

– Pametni telefoni su se pojavili 2007. Društveni mediji su postali velika stvar oko 2010. Postoji li tu veza?” – napisao je on.

Kultura nasilja i ritalin

Novi predsjednik NRA Oliver Nort okrivio je za napad “kulturu nasilja” i kritikovao uzimanje lijekova kao što je “Ritalin”, koji se koristi za tretiranje hiperkinetičkog poremećaja.

– Bolest su mladi koji su zagazili u kulturu nasilja. U mnogim slučajevima se drogiraju. Skoro svi ovi napadači su muškarci, uglavnom tinejdžeri. I došli su iz kultura u kojima je nasilje uobičajeno. Sve što treba da uradimo je da uključimo televizor ili odemo u bioskop. Ako pogledate ono što se događa mladim ljudima, mnogi od tih dječaka su bili na “Ritalinu” od vrtića – rekao je Nort.

Stalno rastuće istraživačko tijelo došlo je do istog zaključka – jedina varijabla koja može objasniti visoku stopu masovnih pucnjava u Americi je njen astronomski broj primjeraka oružja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije