Kultura

OVE GODINE BEZ VELIKE DRAME Nobelova nagrada za književnost Amerikanki Luiz Glik

Dobitnica Nobelove nagrade za književnost je američka pjesnikinja Luiz Glik.

OVE GODINE BEZ VELIKE DRAME Nobelova nagrada za književnost Amerikanki Luiz Glik
FOTO: SHAWN THEW/EPA

U obrazloženju se navodi da je nagradu dobila za njen “nepogrešiv poetski glas koji strogom ljepotom čini individualno postojanje univerzalnim”, prenosi Rojters.

Glikova je potomak mađarskih Jevreja koji su emigrirali u Ameriku. Pohađala je koledže Sara Lorens i Kolumbiju. Njena poezija pripada objektivističkoj poetici, nastaloj tokom tridesetih godina 20. vijeka, čiji su glavni predstavnici bili Luis Zukovski, Čarls Reznikof, Džordž Open i Karl Rakosi.

Prateći ovu poetiku, ona tretira pjesme kao predmete, naglašavajući ozbiljnost, inteligenciju i pjesnikovu sposobnost da pronicljivo posmatra svijet tako što upotrebljava obične svakodnevne riječi. U eseju “Dokazi i teorije” navodi kako zastupa poeziju koja se približava tišini i graniči sa iščeznućem.

Godine 1993. dobila je Pulicerovu nagradu za knjigu “Divlji iris”. Bila je pjesnik laureat Biblioteke američkog kongresa 2003-2004. godine.

Prethodnih godina nerijetko se u susret proglašenju u javnosti spekulisalo o mogućim dobitnicima, čak je bivalo i kladioničarskih lista. Ove godine, sva je prilika, da su u tom smislu tonovi utihnuli, prenosi Blic.

Možda zbog skandala pretprošle godine kada nije ni dodeljena, te su je prošle godine dobili Olga Tokarčuk za 2018 i Peter Handke za 2019. godinu, ili… No, prethodnih godina je, u tim predviđanjima, među visokopozicioniranim imenima za ovo najprestižnije svjetsko književno priznanje bio Haruki Murakami, spominjalo se i ime Margaret Atvud.

Kako je ranije saopštio Nobelov institut dodjele Nobelove nagrade ove godine su izmijenjene zbog pandemije korona virusa, bez banketa i velikog okupljanja.

Nobelova nagrada se sastoji od zlatne medalje, diplome i novčanog dijela od devet miliona švedskih kruna, odnosno oko 865.000 evra a, podsjetimo, osnovana je zahvaljujući švedskom naučniku i industrijalcu Alfredu Nobelu, pronalazaču dinamita, koji je želeo da se iz njegovog fonda svake godine izdvaja novac za doprinos čovječanstvu.

Alfred Nobel (1833-1896) je odredio institucije koje će dodjeljivati nagrade svake godine, među kojima su Švedska akademija za književnost, Institut Karolinska za medicinu, Švedska kraljevska akademija za fiziku i hemiju, kao i Odbor za mir koji specijalno bira norveški parlament.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije