Društvo

OZBILJNA ZARADA TEK SA 100 OVACA Ovčarstvo ponovo popularno u Potkozarju

Uzgoj ovaca, zbog malih obaveza u poređenju sa zaradom i konstantnom potražnjom na tržištu, ponovo postaje sve unosnije zanimanje u potkozarskim selima. Milenko Golić iz Vrbaške kod Gradiške tokom februara uduplao je stado ovaca, koje mu svake godine, uz mala ulaganja, obezbjeđuju dobru zaradu.

OZBILJNA ZARADA TEK SA 100 OVACA Ovčarstvo ponovo popularno u Potkozarju
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
Milenko Golić

Tokom februara 20 njegovih ovaca ojanjilo je 40 jaganjaca, što je fenomen u ovoj djelatnosti. Većina ovaca ojanjila je dvojke, dio po jedno jagnje, a nekoliko je na svijet donijelo trojke, pohvalio se Golić koji planira proširiti stado te se intenzivnije baviti ovom granom stočarstva.

Ovce ne zahtijevaju velike troškove. Čuvam ih u ograđenoj njivi gdje imaju dosta paše i vode većim dijelom godine. Zimi ih zatvaram u staju i hranim sijenom i žitom. Kada svedem računicu, od 20 ovaca godišnje imam zaradu od pet hiljada KM – iznio nam je ovaj domaćin svoju računicu.

Zato ove sezone planira duplo povećati brojnost stada.

Foto: Milan Pilipovic/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipovic/RAS Srbija

– Trećinu jaganjaca ću prodati i od toga opet zaraditi nekoliko hiljada KM. Jaganjci su kod nas sve traženiji, nije nikakav problem prodaja, mada bi bilo dobro kada bismo imali tržište i za vunu. Za sada ga nema i na tome bi trebalo poraditi – smatra Golić ukazujući da se sve više njegovih komšija u Vrbaškoj i susjednim selima bavi ovčarstvom.

On kaže da ima mnogo zapuštenih njiva i šuma, što koristi uzgoju ovaca koje pasu nezagađenu travu i većim dijelom godine borave u prirodi. Golić se opredijelio za rasu slovenka, koja je, kako navodi, veoma prilagodljiva ovom području.

Golićevih primjera ima sve više, posebno u potkozarskom dijelu gradiške opštine, Turjaku, Podgradcima, Jurkovici, Miloševom Brdu, Sovjaku, Jablanici i drugim selima.

– Ovdje postoje velike površine koje se ne obrađuju, ima mnogo zdrave hrane koja ovcama pogoduje. Uz malu prihranu u zimskom periodu, to je sasvim dovoljno za uzgoj ovaca koje imaju visok procenat reprodukcije a stado, od desetak ovaca u početku, za nekoliko godina se višestruko uvećava – smatraju naši sagovornici, među kojima je Mile Macura iz Vrbaške, defektolog u penziji, bivši profesor i direktor Centra za socijalni rad u Gradiški, koji se ovčarstvom počeo baviti prije nekoliko godina.

Sada nastoji povećati stado i ozbiljnije se pozabaviti ovom granom stočarske proizvodnje.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

– Ovčarstvo je najpogodnije zanimanje za penzionere, za dodatnu i solidnu zaradu. Nije teško, većinom podrazumijeva boravak u prirodi, a jedno ili dvoje jaganjaca donose veću zaradu nego što je mjesečni iznos prosječne penzije – smatra Macura.

Naši sagovornici ukazuju na opasnosti od pasa lutalica koji konstantno čine veliku štetu, kolju ovce, a vlasnici stada nemaju načina da to spriječe. Uzgajanje ovaca može biti unosan posao, ali je potrebno imati barem 100 ovaca da bi zarada bila primjetna, smatraju stručnjaci.

– Može se početi malim brojem ovaca, od deset do dvadeset grla. Zarada neće biti odmah primjetna, nego tek poslije dužeg vremena nakon postepenog povećanja stada – kaže Momir Cvjetković, inženjer poljoprivrede iz Rogolja.

Od 100 ovaca, smatra ovaj stručnjak, može se dobiti od 100 do 150 jagnjadi. Od prodaje tog broja jagnjadi zarada je nekoliko hiljada maraka. Takođe, od mliječnih proizvoda se može zaraditi skoro isto kao i od prodaje jagnjadi.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Momir Cvjetković

– Bavljenje ovčarstvom ne oduzima previše vremena, što je još jedna prednost. Iskusni ovčari za stado od 100 ovaca ne trebaju više od četiri sata rada dnevno. Takođe, za tu veličinu stada nije potrebno angažovati dodatnu radnu snagu – zaključuje Cvjetković.

Četvorke

Dvije ovce Save Zrnića iz Razboja kod Srpca ojanjile su po četvoro jaganjaca. To je unijelo veliku radost u domaćinstvo, posebno među djecu. Rijetkost su četvorke kod ovaca, kažu Zrnići, kojima je to prvo iskustvo.

– Svi mazimo i pazimo jaganjce, koji će uskoro napuniti mjesec – kaže Savo Zrnić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu