Politika

PARLAMENTARCI O VAKCINI Tegeltija: Politička, a ne iskrena rasprava

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH obavili su raspravu o informaciji Savjeta ministara o statusu nabavke vakcina protiv virusa korona za potrebe građana BiH.

PARLAMENTARCI O VAKCINI Tegeltija: Politička, a ne iskrena rasprava
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Predlagači ove tačku su Predrag Kojović, Damir Arnaut, Mirjana Marinković Lepić, Aida Baručija, Saša Magazinović, Nermin Nikšić, Zukan Helez i Nada Mladina.

Tegeltija je u obraćanju poslanicima izrazio žaljenje zbog načina na koji je u dnevni red uvrštena tačka vezano za nabavku vakcina, dodajući da se informacija mogla pripremiti u pisanoj formi.

– Ovo je posao koji radi Savjet ministara, vlade entiteta, ministarstva zdravlja i Vlada Brčko distrikta. Žao mi je što ovdje nije ministar civilnih poslova koja koordiniše te aktivnisti sa ministarstvima zdravlja i o ovom poslovima zna više. Ona zbog bolesti nije bila na današnjoj sjednici Savjeta ministara – rekao je Tegeltija obraćajući se poslanicima.

Tegeltija je ponovio da BiH ima dogovorene i plaćene vakcine za 40 odsto stanovništva, da u ovom trenutku ruski i kineski proizvođači vakcine ne mogu potvrditi kada će isporučiti vakcine dogovorene kroz programe te da bi “Fajzer” u direktnim pogodbama krajem marta mogao dopremiti prve vakcine.

Pročitajte još

Predsjedavajući Savjeta ministara je podsjetio da je 18. septembra 2020. godine potpisan sporazum sa “Kovaksom” o nabavci 1.230.000 vakcina i uplaćen je prvi avans od 1.971.200 dolara za nabavku vakcina.

– Preostali iznos, ukupni iznos za nabavku od 12.997.600 dolara je BiH uplatila i postala punopravni član tog sistema i ima ugovoreno 1.232.000 doza. Od toga FBiH pripada 800.000 doza koliko je i platila, Republici Srpskoj 400.000 doza i Brčko distriktu 32.000 doza – rekao je Tegeltija.

On je naveo da je taj broj dovoljan za 20 odsto stanovništva i odnosi se samo na prvu narudžbu, koje su nadležne zdravstvene institucije zatražile u skladu sa instrukcijama.

– Želim da podsjetim da smo krajem 2020. godine govorili o vakcini do kraja prvog kvartala 2021. godine. Kada smo vidjeli da u EU postoji problem kada će te vakcine stići, obavio sam sastanke sa predsjednicima vlada entiteta Radovanom Viškovićem i Fadilom Novalićem da BiH krene u pregovarački postupak za nabavku vakcina i od drugih proizvođača koji se ne nalaze u sistemu “Kovaksa” – rekao je Tegeltija.

Zavodi za zdravstvo su, kako je naveo Tegeltija, rekli da nema potrebe za izmjenama zakona o lijekovima, niti potrebe za izmjenom pravilnika kada je riječ o uvozu vakcina.

Tegeltija je odgovarajući poslanicima naglasio da je danas bila više politička debata nego iskrena rasprava o nabavci vakcina.

Predsjedavajući Savjeta ministra je ukazao da bilateralni sporazumi o nabavci vakcina nisu mogući.

– Pokušali smo preko ambasada napraviti bilateralne sporazume, rečeno nam je da je to nemoguće – rekao je Tegeltija i dodao da on nije čovjek koji BiH pokušava prikazati neefikasnom te da nastoji da je načini funkcionalnijom.

On je naglasio da problem nabavki vakcina nisu ni zakoni, niti novac, već ponašanje pojedinih zemalja.

Šef Kluba SNSD Snježana Novaković Bursać rekla je da za raspravom o nabavci vakcina nema svrhe na način na koji se vodi u Predstavničkom domu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Sve ove rasprave nas vode u nepovjerenje. Ovo je zloupotreba teme. Vakcine su roba, iako su od značaja za zdravlje – navela je Bursaćeva, dodavši da neke zemlje u regionu nisu započele vakcinisanje i da BiH nije jedina.

Bursaćeva je rekla da Republika Srpska, poštujući sve zakone, preduzima radnje koji će dovesti do vakcinisanja građana.

Ona je dodala da se pokušava na izuzetno bitnoj temi napraviti populistička priča i da to neće ništa ubrzati.

– Nalazimo se u, zadnjih 50 godina, najvećoj krizi i to što pokušavate spočitavati predsjedavajućem Savjeta ministara nema utemeljenje, jer nije propuštena nijedna faza, to je proces – rekla je Bursaćeva.

Poslanik PDP Branislav Borenović smatra da ova tačka dnevnog reda ispravna i da bi rasprava, da je bila ranije, razbudila institucije da ubrzaju proces nabavke vakcina.

Pročitajte još

Poslanik Srpskog kluba Nenad Stevandić rekao je da se lijekovi i sva medicinska oprema nabavlja različitim kanalima, te da je u vanrednoj situaciju, kakva je sada, to neophodno raditi.

– Nisam ni ja zadovoljan radom Agencijom za lijekove. Nijedan put se nisu obratili Savjetu ministara. Je li oni očekuju da Zoran Tegeltija dođe njima na noge – upitao je Stevandić.

On je ocijenio da je Agencija za lijekove BiH kriva i što 2.000 vakcina namijenjenih Republici Srpskoj još čeka na sarajevskom aerodromu, te dodao da je potrebno hitno mijenjati zakone i pravilnike.

Zamjenik predsjedavajućeg Denis Zvizdić je protiv separatne nabavke vakcina jer bi se moglo dogoditi da stanovništvo u nekim dijelovima zemlje ili kantonima bude vakcinisno, a drugi ne.

Poslanik SNSD Sanja Vulić je ukazala da su jasne nadležnosti kada je riječ o zdravstvu, da predsjedavajući Savjeta ministara Tegeltija vrši koordinirajuću ulogu i da je radio u skladu sa nadležnostima, te da Savjet ministara nije vlada.

– Svi napadi su populistički kada je u pitanju predsjedavajući Tegeltija – rekla je Vulićeva, ističući da sadašnja situcija liči na “loš brak koji će se, na kraju, najvjerovatnije, razvesti”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu