ITALIJA ŠAMPION EVROPE Donaruma heroj finala na Vembliju,"skinuo" tri penala (FOTO)

Italija je šampion Evrope. Nakon remija 1:1 poslije produžetaka Italijani su bili bolji od Engleza u izvođenju penala i pobijedili su sa 3:2.

Engleska je došla do vođstva najbržim golom na evropskim prvenstvima, nakon samo jedan minuta i 56 sekundi. Sjajan kontranapad izveli su domaći fudbaleri, Kejn je povukao loptu, dodao do Tripijea, koji je primio loptu na desnoj strani, uputio idealan centaršut u sredinu, a fudbaler Engleske uhvatio loptu u vazduhu i poslao je u donji lijevi ugao.

Ovo je bio rezultat nakon prvih 45 minuta, Italijani su izjednačili u 67. minuti. Kjelini je šutirao glavom nakon kornera, pogodio stativu, a Bonući se našao na pravom mjestu i poslao loptu u mrežu. Pokušavali su i jedni i drugi, ali golova nije bilo do kraja 90. minuta, a ni u dva produžetka koja su uslijedila.

Penali:

Italija – Engleska

Prva serija

1:0 Berardi, pogađa, lopta u jednu stranu Pikford u drugu.

1:1 Kejn pogađa malu mrežicu, Donaruma je pročitao stranu, ali nije mogao da dohvati loptu.

Druga serija

1:1 Beloti šutira u desnu stranu, Pikford pogodio stranu i odbranio penal.

1:2 Megvajer pogađa, siguran udarac.

Treća serija

2:2 Bonući zastao, prevario Pikforda koji je ponovo pogodio stranu.

2:2 Kakav loš penal Rašforda, koji je pogodio stativu.

Četvrta serija

3:2 Bernadeski pogađa po sredini gola.

3:2 Sančo promašuje penal, Donaruma brani.

Peta serija

3:2 – Pikford brani Žoržinju penal.

3:2 – Donaruma postaje heroj, brani penal Saki.

Tok utakmice

120+3’ – Ni produžeci nisu odlučili pobjednika Evropskog šampionata, Penali odlučuju pobjednika.

120’ – Sautgejt na teren šalje Rašforda i Sanča…oni će biti izvođači penala ukoliko ih bude. Igra se još tri minuta sudijske nadoknade.

119’ – I jedni i drugi čekaju penale….sve smo bliži lutriji sa 11 metara

111’ – Pritisak Engleza, Sautgejt traži podršku sa tribina, ali promjene rezultata nema, sve smo bliži penalima.

107’ – Bernadeski šutira odlično iz slobodnog udarca, Pikford brani

106’ – Počelo je odlučujućih 15 minuta.

105 – I dalje bez pogotka…..još 15 minuta za odluku ili penali

103’ – Emerson ubacuje sa desne strane, Beloti u naletu ali Pikford brani, ostaje 1:1

96’ – Izlazi i Verati, Lokateli na terenu za Italiju

91’ – Beloti je na terenu, novi adut Manćinija ušao je umjesto Insinjea koji je propustio veliki broj prilika

90+6’ – Žuti karton za Kjelinija, kakav džudo zahvat, dobro je prošao kapiten Italije. Kjuipers svirao kraj, igraće se produžeci.

90’ – Istekao je 90. minut, Još šest minuta sudijske nadoknade na Vembliju.

85’ – Žuti karton za Insinjea, mijenja Maćini, Kijeza napušta igru ulazi Fernandeski

84’ – I dalje je nerješeno, oprezni su i jedni i drugi, naziru se produžeci

74’ – Sautgejt mijenja – Henderson umjesto Rajsa u posljednjih 25 minuta regularnog toka

74’ – Kakva prilika za Italijane, duga lopta za Beratija, ovaj šalje loptu preko gola

67’ – 1:1 Goooooooooool Bonući. Kijelini je šutirao glavom nakon kornera, pogodio stativu a Bonući se našao na pravom mjestu i poslao loptu u mrežu

62’ – Kijeza odlično šutirao iz šesnaesterca, Pikford krajnjim naporom brani

57’ – Velika prilika za Italijane, Isinje lukavo šutira iskosa sa lijeve strane ali je Pikford siguran na golu.

50’ – Ponovo dobra prilika za italijane, slobodan udarac sa 18 metara po sredini gola, ali Insinje ponovo šutira preko gola.

48’ – Englezi traže penal, Sterling je pao u šesnaestercu, Kjuipers je samo odmahnuo rukom, ovaj put sudija nije nasjeo.

46’ – Počelo je drugo poluvrijeme. Prvi žuti karton dobio je Barela zbog grubog starta

Završeno prvo poluvrijeme, Engleska vodi sa 1:0 golom Šoa iz drugog minuta.

45+1’ – Italijani prijete, Verati je šutirao, još jedan šut u okvir gola, ali preslabo za izjednačenje

45’ – Igraće se četiri minuta sudijske nadoknade prvog poluvremena, Kjuipers nadoknađuje svaki sekund

Engleze sa tribina bodri i bivši kapiten reprezentacije Dejvid Bekam

34’ – Kijeza prijeti, povukao loptu sa 40 metara, šutirao sa 25 metara ali je lopta otišla pored gola

24’ – U ovim trenucima Italijani sa igračem manje, Žoržinjo van terena zbog povrede

22’ – Englezi imaju inicijativu, Italija još uvijek bez prave prilike.

7’ – Slobodan udarac za Italijane iz zone šuta, Insinje preko gola.

Gol Engleza je bio najbrži na Evropskim prvenstvima – utakmica je već ušla u istoriju.

2’ – GOOOOOOOOOL Englezi vode, kakav kontranapad, Šo pogodio za 1:0. Tripije je primio loptu na desnoj strani, uputio idealan centaršut u sredinu, a fudbaler Engleske uhatio loptu u zraku i poslao je u donji lijevi ugao.

1’ – Počelo je, Italijani su krenuli s centra…

Ovo je 10. put da reprezentacija Italije igra u finalu nekog velikog prvenstva (šest finala svjetskih prvenstva i četiri evropska). Azuri su slavili u finalu EP 1968. godine, ali su zato izgubili na posljednja dva u kojima su igrali, 2000. i 2012. godine.

Engleskoj će biti prvi put u istoriji da igra u finalu EP. Englezi, iako su izmislili fudbal, u reprezentativnim takmičenjima ne mogu da se pohvale da su imali previše uspjeha. U vitrini imaju tek jedan trofej, osvojen 1966. godine namijenjen prvacima svijeta.

Međusobni susreti Engleske i Italije završeni su u korist Italijana, koji su u posljednjih 14 susreta, slavili čak 12 puta.

S druge strane, igranje na Vembliju je izuzetno talično Gordom Albionu, koji je na posljednjih 17 utakmica odigranim na tom stadionu slavio 15 puta.

Iako Vembli ima kapacitet od 90.000 sjedišta, sve karte nisu puštene u prodaju, pa će utakmici prisustvovati svega 60.000 srećnika. Navijači iz Italije biće u manjini, a tako malu podršku jedan tim nije imao nikada u finalu. Možda će upravo to u Italijanima probuditi inat.

Ulog je večeras ogroman, šampinat Evrope, ali ne samo to. Pored pehara namijenjenom pobjedniku, najbolja evropska reprezentacija će dobiti 40 zlatnih medalja, namijenjenih igračima i stručnom štabu. Naravno, tu je i novčana nagrada koja iznosi 34 miliona evra.