Društvo

Pero Dugić, bivši direktor Rafinerije ulja Modriča: Ovakve havarije, nažalost, NISU NEOBIČNE

Havarije poput one koja se preksinoć dogodila u Rafineriji nafte Brod nisu, nažalost, neobične u takvim postrojenjima. Nemate gotovo nijednu rafineriju u svijetu gdje takvo nešto nisu imali bar jednom, ističe Pero Dugić, redovni profesor Tehnološkog fakulteta u Banjaluci i stručnjak za tehnologije i procese prerade nafte, te maziva i ulja.

Pero Dugić, bivši direktor Rafinerije ulja Modriča: Ovakve havarije, nažalost, NISU NEOBIČNE
FOTO: RAS SRBIJA
Pero Dugić

Dugić, koji je i sam decenijama radio u ovoj oblasti i bio direktor Rafinerije ulja u Modriči, prisjeća se da je Rafinerija nafte u Brodu već imala sličnu, a vjerovatno i težu tragediju 1985. godine, kada je, kaže, takođe poginuo jedan radnik. Tada je eksplozija bila, ističe, na opasnom mjestu, odnosno na ulazu u postrojenje za preradu.

Govoreći za Srpskainfo o mogućim uzrocima eksplozije koja se sinoć dogodila, on je rekao da nema informacije o tome, već se za sada može govoriti samo teorijski o tome šta se u takvim situacijama moglo dogoditi.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Radi se o postrojenju za hidrokrekovanje, koje kao sirovinu koristi gasno ulje, što je jedna teža frakcija po ključanju, destilaciji i slično. Ono se prerađuje pod visokim pritiskom i na relativno visokim temperaturama od oko 400 stepeni. U pitanju je proces hidrokrekovanja, gdje se od tih težih molekula reakcijama krekovanja dobijaju nešto manje molekule i na kraju dizel goriva, a dobije se uvijek i nešto lakših frakcija, poput benzina i slično – kaže Dugić.

Pročitajte još

Kako objašnjava, moguće je da je negdje na izlazu iz tog postrojenja, odnosno reaktora, bilo oštećenje materijala ili neki nedostatak u njemu zbog kojeg je došlo do curenja produkata u atmosferu.

– Dovoljan je i mali nedostatak u materijalu da uzrokuje nesreću. Prisutan je i dalje visok pritisak, a ti produkti sadrže i vodonik sulfid i lakše ugljovodonike, naravno i teže, što je moglo da izazve eksploziju, koja je napravila požar. Iscurio je zapaljivi materijal, koji je gorio dok vatrogasci nisu ugasili požar – objašnjava on, dodavši da je moguće i da dio problema bude u neispravnim mjernim instrumentima.

Kako kaže, šteta koja u takvim situacijama nastaje na tom i okolnim postrojenjima sigurno nije mala, ali je dobra i brza intervencija vatrogasaca sinoć sigurno spriječila potencijalne veće probleme. Njih bi, objašnjava, bilo da je vatra zahvatila rezervoare sa sirovinama ili gotovim proizvodima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu