"PEVALA JE TAD CELA PLANETA" Zvezda se sjeća najvećeg uspjeha

Crvena zvezda je prije tačno 31 godinu postala svjetski šampion tako što je u Tokiju savladala Kolo Kolo rezultatom 3:0.

Osvajanjem Kupa šampiona šest mjeseci ranije, evropski šampion je stekao mogućnost da se za planetarnu krunu bori protiv čileanskog predstavnika, osvajača Kopa Libertadores.

Pred 60 hiljada gledalaca na Nacionalnom stadionu u Tokiju savladalo Kolo Kolo 3:0. Junak tima koji je sa klupe predvodio Vladica Popović, u toj utakmici bio je najmlađi u ekipi – Vladimir Jugović. Tada 22-godišnji fudbaler je golovima u 19. i 58. minutu najavio veliko slavlje crveno-bijelih, a tačku na meč postavio je Darko Pančev golom u 72. minutu.

Crvena zvezda je nastupila u sledećem sastavu: Milojević, Radinović, Vasilijević, Jugović, Belodedić, Najdoski, Stošić, Ratković, Pančev, Savićević, Mihajlović.

Crvena zvezda je drugo poluvreme igrala sa igračem manje zbog isključenja Savićevića, a od osvajanja evropske do osvajanje svetske titule, suočila se sa brojim promjenama u kadru. Ljupka Petrovića zamijenio je na trenerskoj klupi Vladica Popović, a klub su u međuvremenu napustili Robert Prosinečki, Stevan Stojanović, Slobodan Marović, Refik Šabanadžović i Dragiša Binić.

Pobjedom u Tokiju Zvezda je napravila najveći uspeh neke od istočnoevropski klubova.