Svijet

"Pitala me da li će preživjeti" Užasna iskustva roditelja čija su djeca preležala koronu bez simptoma

Trebalo je da to bude sasvim običan dan. Temperatura koju je Ema uveče dobila do jutra će uz tabletu pasti, računala je njena mama Tena. Mimoišla ju je čak i korona, koju su mjesec i po ranije dobili svi u porodici.

doktor kraj pacijenta
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ali, temperatura nije padala ni poslije nekoliko popijenih lijekova. Doktorka ih za svaki slučaj šalje na testiranje, ali je nalaz na koronu negativan. Emino stanje u međuvremenu je postajalo sve gore. Bolovi u stomaku, proliv, malaksalost, piše Dnevnik.

– Temperatura je samo počela da raste, vrat joj se ukočio, nije mogla da se okrene u krevetu, nije mogla da spava, jecala je od bolova – prisjeća se njena majka. Na Infektivnoj su posumnjali na streptokoku, dali antibiotike i poslali ih kući, ali Emi je iz sata u sat postajalo sve gore i gore.

– Vidjela sam da se gasi. Iz minuta u minut bilo joj je sve gore, a nisam mogla da joj pomognem. U jednom trenutku me je pitala da li će preživjeti. Počela sam da se tresem, nisam znala šta da radim – priča Emina mama Tena za emisiju Provjereno na NOVA TV u Hrvatskoj.

Pročitajte još

Kada je nakon svih simptoma počeo da se pojavljuje i osip, a uši postale ljubičaste, Emu su ponovno odveli u bolnicu.

Osip je izbijao oko očiju, usta, nije mogla da hoda jer je bila slaba i doktor je odmah rekao da ona mora da ostane na liječenju – priča Tena.

Trenuci u kojima je čekala da joj objasne šta se događa bili su, kaže, najduži i najteži u njenom životu, a onda je doktorka počela da nabraja: nizak pritisak, dopamin za dizanje pritiska, sepsa, uvođenje centralnog katetera…

Plašila se u kakvom će stanju zateći Emu, a prizor kada je konačno ušla u sobu u kojoj je bilo dijete, priključeno na aparate, kako spava širom otvorenih očiju, urezao joj se u pamćenje.

Na riječkoj Kantridi, 160 kilometara dalje, Jasminka je gledala isti prizor kao i Tena. Ljekari oko kreveta u kom leži ono najvrijednije što ima, njeno dijete: možda je meningitis, možda Kawasaki, možda je adenovirus, možda enterovirus…

Sreća u nesreći bila je ta da je Jasminkina prijateljica u Londonu dio kovid tima koji se susreo s puno ovakve djece i dijagnoza je, nakon majčinog insistiranja da se dječaku uradi antigenski test na koronu, konačno postavljena – MIS-C.

Šta je u stvari MIS-C?

– Multisistemski inflamatorni sindrom kod djece (MIS-C) je stanje, tj. skup simptoma koji se ogleda u postojanju istovremenih inflamatornih-zapaljenjskih simtoma u različitim organima, uključujući srce, pluća, bubrege, mozak, kožu, oči ili gastrointestinalne organe. Djeca sa MIS-C mogu imati groznicu i razne simptome, uključujući bol u stomaku, povraćanje, dijareju, bol u vratu, osip, krvave oči ili osjećaj dodatnog umora. Još uvijek ne znamo šta uzrokuje MIS-C. Međutim, pokazalo se da mnoga djeca sa MIS-C imala su virus koji uzrokuje kovid-19 ili su bila u blizini nekoga sa COVID-19 – objasnila je za Žena prim. dr Tatjanu Radosavljević, pneumoftiziolog.

Djeca sa ovim sindromom mogu imati groznicu i razne simptome, uključujući bol u stomaku, povraćanje, dijareju, bol u vratu, osip, krvave oči ili osjećaj dodatnog umora

Zato se smatra da je multisistemski inflamatorni sindrom kod djece ozbiljno stanje koje je povezano sa korona virusnom bolešću KOVID-19.

– Većina djece koja se zaraze virusom KOVID-19 imaju samo blagu bolest. Ali kod djece koja nastave da razvijaju MIS-C, neki organi i tkiva – poput srca, pluća, krvnih sudova, bubrega, digestivnog sistema, mozga, kože ili očiju pokazuju znake ozbiljnih zapaljenja. Znaci i simptomi zavise od toga koja područja tijela su pogođena – dodaje doktorka.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Doktorka Radosavljević navodi kriterijume za postavljanje dijagnoze MIS-C.

– Najčešće se javlja kod dece mlađe od deset godina, groznica traje tri dana ili više i ima najmanje dva prateća simptoma – osip ili obostrani negnojni konjunktivitis ili sluzokožno-kožna upalu. Prateći znakovi MIS-C su hipotenzija ili šok, karakteristične kardiovaskularne disfunkcije, koagulopatija (poremećaj u cijelom procesu koagulacije), dijareja, povraćanje ili bol u stomaku, povišeni markeri upale kao što su SE, CRP ili prokalcitonin. Lekar treba da isključi mikrobni uzrok upale, a potvrdi dokaz o KOVID-19 infekciji.

Kada se javiti ljekaru?

Multisistemski inflamatorni sindrom kod djece, kaže doktorka, najčešće se javlja od jedne do šest nedjelja nakon infekcije, a ponekad se razvoj preklapa sa još uvijek aktivnom infekcijom KOVID-19.

– Ako vaše dijete ima bilo koji od gore navedenih znakova upozorenja – ili je teško bolesno sa drugim znacima i simptomima – odmah potražite ljekarsku pomoć. Odvedite dijete u najbliže odjeljenje za hitne slučajeve. Ako vaše dijete nije teško bolesno, ali pokazuje druge znake ili simptome MIS-C, odmah se obratite pedijatru za savjet. Ljekari će možda željeti da urade testove – poput testova krvi ili testova slike grudnog koša, srca ili stomaka – kako bi provjerili da li postoje područja upale i drugi znaci MIS-C, piše Blic žena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije