Politika

PITANJE NADLEŽNOSTI Zašto je za političare neprihvatljivo uvođenje jedinstvenog broja 112

Da Republika Srpska ne želi ništa dati u nadležnost BiH primjer je i uvođenje broja 112.

PITANJE NADLEŽNOSTI Zašto je za političare neprihvatljivo uvođenje jedinstvenog broja 112
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovaj jedinstveni evropski broj za hitne situacije predstavlјa jedan od važnih elemenata efikasnog sistema zaštite i spasavanja. Ipak, za političare iz Republike Srpske je neprihvatljiv, jer bez obzira iz kojeg bloka dolaze, većinom smatraju da predstavlja prenos nadležnosti s entitetskog na državni nivo.

Poslanici Nenad Nešić (DNS) i Sanja Vulić (SNSD) saglasni su da ovu inicijativu ne treba podržati, pa su u skladu s tim i glasali.

– Ovo je primjer šta se desi kad Republika Srpska ide suprotno EU i ne ispunjava svoje obaveze. Da su u Srpskoj do sada sami uveli broj 112, ne bi ni došlo do nasrtaja na njene ustavne nadležnosti – kaže Nešić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Sanja Vulić objašnjava zašto je inicijativa neprihvatljiva iz više razloga.

– Da bi se govorilo o jedinstvenom broju prvo se potrebno usaglasiti s entitetskim institucijama. Inicijativa ne može proći iz više razloga – potrebno je sve zakonski urediti u skladu s Ustavom, uvažavajući nadležnosti entiteta. Zakonom o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama RS propisane su nadležnosti i način postupanja institucija u vanrednim situacijama. Srpska je državotvorna i vodila je računa o svemu, pa i o broju za hitne situacije – kaže Vulićeva.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Oni koji predlažu i podržavaju inicijativu kažu da je u pitanju evropska obaveza koja treba biti realizovana, jer predstavlja oblast koja podrazumijeva spasavanje i ukazivanje pomoći ljudima.

Pročitajte još

Ministarka životne sredine i turizma Federacije BiH Edina Đapo objašnjava važnost uvođenja ovog broja. Đapo kaže kako mnogi stranci, ali i naši ljudi iz inostranstva posjećuju BiH i svojim automobilima koji su proizvedeni u Evropskoj uniji. Takva vrsta automobila ima ugrađen bezbjednosni sistem, te ukoliko se desi saobraćajna nesreća telefon u takvom vozilu je podešen da direktno poziva 112.

– Nepostojanje centralne tačke koja bi prihvatila takav poziv dovodi do mogućnosti da će uskoro BiH biti zemlja u koju se ne preporučuje odlazak, jer se ne može garantovati sigurnost boravka. Izuzev ugrožavanja turizma, ugrožava se i trgovina, jer će državljani BiH vrlo brzo biti u situaciji da jednostavno neće moći kupiti ili uvesti automobile koja imaju ovaj bezbjednosni sistem. Uvođenje 112 je važno pitanje za razvoj turizma i trgovine. Ne radi se ni o kakvom prenosu nadležnosti. U pitanju je samo povezivanje naše države s Evropom – ističe Đapo.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Pozvala je turistička udruženja u BiH, kao i udruženja poslodavaca oba entiteta i privredne komore, da izvrše pritisak na političke predstavnike po ovom pitanju.

Inicijativa

Nakon što su članovi Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH podržali inicijativu kojom se traži uvođenja jedinstvenog broja za hitne situacije na teritoriji Bosne i Hercegovine, inicijativu su razmatrali i poslanici na 16 sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH.

Ovu inicijativu u parlamentarnu proceduru uputili su poslanici Naše stranke Predrag Kojović, Mirjana Marinković-Lepić i Damir Arnaut, te poslanica Nezavisnog bloka Aida Baručija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu