Društvo

PODSTANARI I NA NOVOJ LOKACIJI Izgradnja vatrogasnog doma samo inicijativa

Teritorijalna vatrogasna jedinica, osnovana u Ugljeviku prije 16 godina, preselila se sa periferije na novu lokaciju u gradu, u prostorije koje su vlasništvo Crvenog krsta Republike Srpske.

PODSTANARI I NA NOVOJ LOKACIJI Izgradnja vatrogasnog doma samo inicijativa
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Time je značajno olakšan njen rad, ali ne i trajno riješeno pitanje smještaja ugljevičkih vatrogasaca.

Izgradnja vatrogasnog doma, koja je planirana i Strategijom razvoja ove lokalne zajednice i za koji je prethodno već kupljen plac, za sada ostaje samo inicijativa.

Vatrogasna jedinica je od osnivanja bila smještena u neposrednoj blizini Termoelektrane, na lokaciji udaljenoj nekoliko kilometara od centra Ugljevika.

Na preporuku protivpožarnog inspektora preselili su se u naselje kako bi mogli blagovremeno da intervenišu u gašenju požara.

I na ovoj lokaciji su “podstanari”, jer su prostorije vlasništvo Crvenog krsta RS. Izgradnja novog vatrogasnog doma u Ugljeviku planirana je Strategijom razvoja, ali za sada novca u budžetu za ovaj projekat nema.

Načelnik Opštine Ugljevik Vasilije Perić kaže da se razmatraju druga rješenja.

Kupili smo plac na kojem smo namjeravali graditi novi vatrogasni dom. U međuvremenu se ukazala mogućnost da dijelimo prostor sa Crvenim krstom, koji je zaista adekvatan i odgovara potrebama Vatrogasne jedinice. Sada razmišljamo da otkupimo ovaj prostor, prenesemo vlasništvo na Opštinu i Vatrogasnu jedinicu i izmjenimo urbanistički plan. Tako bismo trajno riješili smještaj Vatrogasne jedinice, a plac, koji smo kupili za ovu namjenu, mogli bismo ustupiti nekom investitoru za proizvodni ili uslužni pogon – kaže Perić.

Foto: S.R.Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S.R.Mrkonjić/RAS Srbija

Dodaje da veliki problem ugljevičkim vatrogascima predstavlja razuđenost teritorije, pa samo velikim trudom i zalaganjem uspijevaju da blagovremeno ugase požare i spriječe njihovo širenje.

– Zadovoljni smo njihovim angažmanom i nastojimo da na sve načine poboljšamo uslove rada ove jedinice – kaže Perić.

U ovoj godini ugljevički vatrogasci intervenisali su 46 puta. Ljudski nemar, električne instalacije, neispravni dimnjaci, udari groma, najčešći su uzroci požara.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

Nekontrolisano spaljivanje korova i ostavljanje neugašene vatre bez nadzora pri uređenju imanja takođe su česti uzroci požara, naročito u sezoni poljoprivrednih radova.

Materijalna šteta procjenjuje se na desetine hiljada maraka, ali srećom u požarima nije bilo teže povređenih ili smrtno stradalih.

U Vatrogasnoj teritorijalnoj jedinici Ugljevik kažu da neprekidno rade na osposobljavanju 26 pripadnika jedinice i nabavci nove opreme.

Šef opštinskog Odsjeka za Civilnu zaštitu i Vatrogasnu jedinicu Miroslav Mirković pojašnjava da su nabavljeni razvalni hidraulični alat, dimovuk, radne uniforme, intervencijske rukavice.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

– Izdvojili smo oko 100.000 KM. Imamo dva vatrogasna kamiona, ladu nivu. Neophodno nam je jedno vozilo pikap sa modulom i pumpom visokog pritiska za gašenje šumskog požara i niskog rastinja – ističe Mirković.

Hrabrost, humanost, požrtvovanje, osobine su koje krase vatrogasce. Ovaj posao je zahtjevan i odgovoran, te je potrebno dosta znanja i fizičke spremnosti, ali kad se voli, nije teško, kaže Vojin Popović, koji je u ovoj jedinici od njenog osnivanja.

– Ne gasimo samo požare. Imamo i brojne tehničke intervencije. Reagujemo i u vanrednim situacijama, poput poplava i drugih. Tu smo za bilo koju vrstu pomoći stanovništvu – kaže Popović.

Iz budžeta 300.000 KM

Iz opštinskog budžeta, koji iznosi oko 15 miliona maraka, za rad Teritorijalne vatrogasne jedinice u Ugljeviku izdvaja se godišnje oko 300.000 KM. Na području opštine Ugljevik živi oko 18.000 stanovnika.

Zahvaljujući Rudniku i termoelektrani Ugljevik, koja po osnovu rente za neobnovljive resurse godišnje izdvaja oko 5 miliona maraka, Ugljevik i dalje ima najveći budžet po stanovniku, od 1.200 KM.

Iako su, prema navodima nadležnih, unapređenje privrednog ambijenta, zapošljavanje i poboljšanje uslova života svih stanovnika prioriteti, trebalo bi, smatraju građani, povećati sredstva za pojedine budžetske korisnike, kao što su Vatrogasna jedinica i Centar za socijalni rad.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije